AİKİDO DERSİ

blog yazısı ekle !

AİKİDO DERSİ

Aikido hakkında birçok bilgiyi geçmişte de sizlerle paylaşmıştık. Bu çalışmamızda ise Aikido dersleri hakkında işinize yarayacağını düşündüğümüz bilgileri sizlerle paylaşacağız. Öncelikle Aikido ders saatleri hakkında kısa bir giriş yapmamız daha uygun olacaktır.

Aikido ders saatleri günlük olarak 1 saatlik bölümler halinde 1 haftaya yayılmış üç aşamadan oluştuğunu belirtmiştik. Bu sayede uzman antrenörler vücudunuza çok fazla yüklenmeden çok büyük işler gerçekleştirebilmeyi amaçlamışlardır. Nitekim bu amaçlarında da başarılı olmuşlardır. Aikido kursuna katılan öğrencilerin ilk olarak öğrenmesi gereken ders hiç şüphesiz Aikido'nun benimsediği felsefedir. Bu felsefe diğer Uzakdoğu sporlarında olduğu kendine özgü ve Aikido'nun temeli niteliğindedir. Bu felsefeden kısaca bahsedecek olursak; Aikido'nun benimsediği felsefeye Aiki adı verilir. Bu felsefeye göre insan hem kendisiyle hem de evrenle uyum içerisindedir. Bu uyumu da korumakla sorumludur. Yani saldırganlığa tamamen karşıyken bu görüşte olan herkes uyumu bozar ve hatta bu kişilere karşı gösterilen kuvvetten dolayı bizler de bu uyumu bozmuş oluruz. Bu nedenle kesinlikle saldırganlığa ve kaba kuvvete götürecek her şey uyumsuzluğa sebep olacaktır ve Aiki felsefesine ters düşer.

Ankara'da Aikido için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara AikidoFelsefe konusu o kadar önemlidir ki hemen hemen her gün bu konu üzerinde durulur. Ayrıca Aikido derslerine sadece 1 gün bile katılsanız Aikido hakkında birçok şey öğrenebilirsiniz. Ama devam ettiğiniz takdirde bu süre 10 yıl bile olsa daha çok öğrenecek şey olduğunu fark edebilirsiniz. İşte bu da Aikido'nun ne kadar engin bir deniz misali geniş bir bilgi birikimi sağladığının kanıtıdır. Diğer bir yandan Aikido derslerine bu sporu daha kolay yapabilmenizi sağlayacak egzersizleri antrenörünüz gözetiminde yaparak derslerinize devam edeceksiniz. Bu şekilde yaparak bir günlük çalışmanızın ardından yaptığınız bir günlük te dinlenme kas yapınızın, kemik yapınızın, eklemlerinizin güçlenmesini sağlayarak vücudunuzun daha sağlam ve dirençli olmasını sağlayacaktır. Diğer bir yandan bu çalışmalarda belirli bir aşama kaydedildikten sonra asıl olan Aikido derslerine de kısa bir sür içerisinde başlanır. Çünkü Aikido 'da belirli aşamalarla yapılan seviye yükselme sınavlarında seviye atlamanız daha da başarılı olmanızı sağlayacaktır.