AİKİDO NEDİR?

blog yazısı ekle !

AİKİDO NEDİR?

İç huzurunuzu geliştirmek için, aklınızı ve bedeninizi birleştirmek, daha sakin ve rahat olmanızı, tüm potansiyelinizi anlamak ve hayattan zevk almanızı sağlar. Dövüş sanatı olarak saklanmıştır.Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Fit Town Training

Çayyolu

devamını oku... Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2857 Sokak No: 7/1 Çayyolu-Ankara

Spor Hocam Spor Kompleksi

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028.Sokak No:16/A-6 Kule Evo 2. Kat Başkent Üniversitesi karşısı

Gazi İhtisas Spor Kulubü

Emek

devamını oku... Adres: Emek 8. cad. Hamdullah Suphi İlköğretim Okulu Spor Salonu Emek-Ankara

TOBB Etü Spor Merkezi Nakra Sports

Söğütözü

Savunma sanatları iki insanın şiddetlenen kavgasının vahşi, acımasız, banal öğretisi değildir ve savunma sanatlarını gerçekten de sanat yapan, alçakgönüllülüğü, sakinliği, sağduyuyu, sevgiyi, yumuşak huyluluğu öğütleyen ve kavgayı ve kabalığı yadırgayan zihinsel öğretileri vardır. Bu anlamda değerlendirilecek olursa, savunma sanatı aynı zamanda bir yaşama sanatıdır.

Savunma sanatının zihinsel öğretileri yalnızca ahlaki değerlere katkıda bulunmakla kalmaz; aynı zamanda, zihinsel öğretilerin sanatçının savunma yeteneğine de etkide bulunduğuna inanılmaktadır.

Hemen hemen tüm Uzakdoğu savunma sanatlarının aynı kaynaktan geldiği ve yine hepsinin öğretisinde Ch'an (Zen) felsefesi öğretinin ortak temel öğesi olduğu bir gerçektir.

Binlerce yıllık bir maziden gelerek, savaşın ve savunmanın binlerce metotları ve hilelerini keşfeden savunma ve savaş ustaları, eski çağlardan beri büyük düşünürleri ve savaşçıları ile sanatın felsefesini, daha doğrusu sanatın taosunu keşfettiler.

Uzakdoğu kültüründe, öğrenmede zihnin boşaltılmasına çok önem verilmektedir. Taoistik düşüncede hakikatin ancak boşaltılmış bir zihne ulaşabileceğine inanılır.

Zihinsel işlerlikte, zihnin yalnız bırakılarak, kendi kendine, duru bir şekilde çalışması sağlandığında önsezinin ortaya çıktığı, daha isabetli ve hızlı hareket edildiği, ona güvenildiğinde sezgi yeteneğinin keşfedildiğine inanılmaktadır.

Zihnin yokluğu refleks zihin durumu, yani zihnin yalnızca bir kısmının değil, tamamının devreye sokulması ve maksimum işlerlik kazandırılmasıdır.

Etrafımızdaki olayları eksiksiz ve fazlasız olarak olduğu gibi, ön yargısız bir şekilde algılama ve daha önce kazanılmış yetenekler sayesinde refleks tepkiler gösterme savunma sanatındaki en önemli esaslardan biridir. Korku ve kaygılardan arınmış, yalın gerçek.

Muhtemel bir saldırı karşısında etkili bir savunma ve karşı hamle gerçekleştirebilmek için en etkili ve en doğru savunma tekniği binlerce kere tekrar edilmek suretiyle bilinçaltına yerleştirilerek etki karşısında iyi bir savunma refleksi kazanılması amaçlanır. Düşünerek karar vermeye zaman ve imkân olmayan durumlarda refleksler vücudun savunma mekanizmasını oluşturur. Saldırıya uğrayan birey daha önce çalışarak kazandığı savunma refleksleri sayesinde etkin savunmasını gerçekleştirme şansını yakalar.

Kendimi savunmak zorunda kaldığımda rakibin gücü ve tekniği beni ilgilendirmez. Rakibimin ünü ve ne kadar büyük bir dövüşçü olduğu benim için hiç önem taşımaz. Ben o anımı yaşarım.

O an karşımda rakibim vardır ve o bir insandır; yalnızca bir insan. Ve o insanı asla küçümsemem, basite almam. Ve ondan asla korkmam. O an rakibim bana bir saldırı yapar. Benim ise reflekslerim uyarılınca saldırıyı savuştururum.

"Başkalarını anlamak bilgeliktir, kendini anlamaksa aydınlanmaktır."

(Lao Tzu)


  • Su yumuşaktır, dövüşçü yumuşaklığın gücünü kullanmalıdır.
  • Su akmak ile akmamak arasında asla tereddüde düşmez, asla zaman kaybetmez.
  • Su tüm hareketlerini ansızın ve istemsiz olarak yapar. Savunma sanatçısı refleksleriyle hareket eder.
  • Su asla bayır yukarı akmaya çalışmaz, imkânsızı zorlamaz, abesle uğraşmaz.
  • Su akarken asla duralamaz ve sürekli akmayı devam ettirir.
  • Akan su pislik tutmaz, çer çöp barındırmaz.
  • Suyun önüne bir engel çıktığında onunla uğraşmaz, engeli devirebilirse tereddüt etmeden yıkar.
Kendini savunma ortamında karşınızdaki rakibinizin stratejisini keşfettiğinizde, diğer bir tabirle, rakibinizin zihnindekileri çözdüğünüzde onu yenmiş sayılırsınız.

Savunma sanatını gerçek bir sanat yapan en önemli özellik yumuşaklığın gücünü kullanmaktır.

Wing-Tsun Savunma Sanatının Tarihçesi

Wing Tsun savunma sanatı yaklaşık 300 yıl kadar önce Çin'de bir Şhaolin manastırında savunma sanatlarında zamanın büyük ustalarından biri olan Ng Mui adlı bir rahibe tarafından o zamanki dövüş sanatlarının zayıf yönlerini değerlendirip, bu zayıf yönlere çözüm yolları üreterek geliştirilmiş bir sistemdir.

Ng Mui bir kadın olduğu için güçlü rakiplerine karşı direnç göstermeden, rakibinin gücünden istifade etmeyi kendisine prensip edinmiş ve zayıfın güçlüye karşı şansı olarak tanımlanan yeni bir savunma sanatının temellerini atmıştır.

WT sisteminin profesyonel sahaya girmesi ile sanat sistematize edilerek öğrenci ve antrenör düzeyleri, konularıyla birlikte ayrılarak WT sisteminin eğitim programları oluşturulmuştur. Buna göre WT sisteminde 12 adet öğrenci programı vardır. Öğrenciliği tamamlamış olan sanatçı birinci öğretmen derecesi olan 1. H.G. programını çalışmaya başlar. 5. H.G. programları tamamlanınca Master of WT unvanı verilerek WT sisteminin silahsız olan tüm tekniklerini bildiği kabul edilir. 5. Master derecesi, P.G. (Practiker Grad) yani Usta düzeyi olarak adlandırılır ve master dereceleri 10. Dereceye kadar devam etmektedir.

Mücadele beş mesafede dört prensip ile yapılır:

Bu mesafeler, sınırlaması olmayan, kuralsız ve yasaksız gerçek bir müsabaka ortamında saldırgan ile aramızdaki mümkün olabilecek ihtimal mesafelerdir.

Mücadele Mesafeleri

1.Ayaklarla Mücadele (Birinci mesafe)

2.Ellerle Mücadele (İkinci mesafe)

3.Diz ve dirseklerle Mücadele (Üçüncü mesafe)

4.Göğüs göğse mücadele (Dördüncü Mesafe)

5. Yerdeki mücadele (Beşinci Mesafe)

WT savunma prensipleri

1)Yol boşsa ilerle,

2)Yapışık kal,

3)Karşı koyma,

4)Rakip geri çekilirse takip et.


"En yüksek ihtimal ve en mantıklı bir atak şekli de olsa dövüşte tahmin hezimettir. Tahmin etme zihnin duruluğunun bozulmasıyla olur. Hâlbuki zihnimizi mutlaka duru tutmalıyız. Tahmin konsantremizi bozar. Konsantre olmadan tekniklerimiz otomasyon kazanmakta zorluk çeker. Tahmin düşünerek savunma yapma çabasıdır."

Sifu Mustafa Gediklidevamını oku...
Adres: Söğütözü cad. Blok: 3 No: 43 Söğütözü-Ankara

Wind Life Sports

Batıkent

devamını oku... Adres: Yenibatı Mahallesi 2359. Sokak No:2 Batıkent-Ankara

Graffiti Sport Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman Bulvarı No:94 Kat:1-2 Çayyolu-Ankara

Ankyra Wolt Sports Club

Balgat

devamını oku... Adres: Ceyhun Atıf Kansu Cad. Ata Plaza 1. Kat No: 100/26-50 Balgat-Ankara

Ocean Sport Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. cad. 1971. sok. No:2 (Ümitköy Burger King yanı) Ümitköy-Ankara

Air Form Spor Stüdyosu

Yaşamkent

Aikido,Krav Maga ve MMAdevamını oku... Adres: Yaşamkent Mah. 3158. Cadde No:51 Çankaya-Ankara


Aikido sayesinde kendinizi iyi hissetmeniz olasıdır. Aikido dövüş sanatıdır. İnanıyorum ki dünyadaki en etkili dövüş sanatıdır. Çünkü kazanılacak başarı hıza, güce, gençliğe, boya ya da kiloya bağlı değildir. Aynı zamanda sizin içsel akıl/vücut durumunuza bağlıdır. Bu sayede sakin ve rahat olmanız doğru bir duruş ve pozitif akılla mümkün olacaktır. Bu alanları kendi hayatınızda geliştirebilirsiniz. Akıl/vücut durumunuz daha güçlü oldukça, daha az kırılgan bir şekilde saldırıda bulunursunuz. Genellikle tuhaf olan saldırılan kişinin kırılgan olmasıdır. Ama durumun doğruluğu da şudur ki birisi size saldırdığında, vücutlarını kullanırlar. Ve beklenilen şekilde davranmazsanız, saldırgan an itibariyle hem fiziksel hem de akli dengesini kaybeder. Bir odada duruyormuş gibi olacaksınız ve genellikle duvara karşı yaslanmak gibidir. Ama bu duvarın bir kağıt kadar ince olduğunu düşünün.

İlk yaslanmanız şiddetli olmasa da diğeri olacaktır. Aynı şekilde aikido kolay hedefleri yok eder ve onların dengesini kaybetmelerine neden olur.

Ama aikido kokıkai bu fikri bir adım öteye götürür. Bu kağıdın arkasında başka birinin daha olduğunu hayal edin. Ve onların kağıda yaslandıklarında ve dengeyi kaybettiklerinde, sizin onları itmenizle düşmeleri olasıdır. Bu kişiyi ne kadar güçle itmelisiniz? Oldukça kolay, değil mi? Peki, bu aslında Aikidonun nasıl işlediği ile ilgilidir. Öncelikle saldırgana dengesini kaybettirmeliyiz. Daha sonra da onun dengesini kazanmasına izin vermeyeceğiz ve nereye isterse oraya taşıyacağız.

Bu nedenledir ki aikido yapmanız için güçlü ya da genç olmanız gerekmemektedir. Yapmanız gereken rakibinizin dengesini kaybetmesini sağlamak ve kendi akıl/beden durumunuzu güçlendirmektir.

Eğer daha çok rahatlarsanız ya da bir noktada daha iyi bir duyuya sahipseniz, ya da daha iyi bir duruşunuz varsa, teknikleriniz daha kolay ve daha etkili olacaktır. Bu gerçekten inanılmaz bir duygudur. Ama eğer gergin, üzgün ya da eğikseniz, teknikleriniz daha zor olur ya da imkansız hale gelir. Aikido'da genellikle ödüllendirilirsiniz ve cezalandırılırsınız da. Sonuç olarak da, ilerlemeye doğru itilirsiniz.

Peki Kokikai nedir? Aikido Kokikai Okulu, Sensei Shuji Maruyama tarafından kurulmuştur ve dahi ünvanını hak etmektedir. Maruyama Sensei 1966 civarında Amerika'ya Aikido öğretmek için gelmiştir. Şaşırtıcı olarak ise bu koca adamlar onun yaptığı hareketlerden korkmamışlardır (Sensei'nin sözleri ile: "Amerika'ya geldiğimde, herkes dev gibi görünüyordu. Ama şimdi hepsi karınca gibi görünüyor. ")

Bu yüzden de tekniklerini daha güçlü hale getirecek çözümler aradı. Bunun sonucunda Maruyama en yumuşak dokunuşla tutar, en az çaba ile ilerler ve harap edici bir güçle ya da kibarlıkla fırlatır.

Maruyama Sensei gerçekten bir ilhamdır. Ama olağandışı öğrencileri olmasaydı tek başına Aikido Kokikai'yi sergileyemezdi. Yine de mükemmel bir öğretmendir. Fikirleriyle oldukça cömert olmuştur. Bu yüzden de tekniği birçok öğrencisine geçmiştir ve onu görmeyen öğrenciler bile onun tekniğini öğrenmiştir. Kendi öğrencilerinin ondan daha iyi olmasını istediğini belirtmiştir. Aikido sayesinde hayatta iyi olmak istediğimiz konularda daha iyi olabiliriz.