AİKİDO TEKNİKLERİ VE HAREKETLERİ

blog yazısı ekle !

AİKİDO TEKNİKLERİ VE HAREKETLERİ

Aikido derslerine yeni başladıysanız eğer ilk olarak öğrenmeniz gereken Aikido tekniklerinden ziyada selamlama ve duruş şekilleridir. Aikido kıvraklık gerektiren bir spordur ve bu temeller üzerine oturtulmuştur bu nedenle ilk olarak öğrenmeniz gereken hareketler öne ve ya arkaya atılan taklalar ve hatta yerde yürüme stilleri gibi temel hareketler hayati önem arz etmektedir.

Ankara'da Aikido için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara AikidoBu nedenle bu hareketlerin sağlam bir şekilde kavranması oldukça önemlidir. Herhangi bir pozisyondayken rakibinizden bir hamle gelmesini bekliyorsanız ve bu hamleye de gereken karşılıklı tepkiyi verebilmeniz belirli bir süre derslere düzenli olarak devam etmenizle mümkün olur. Hatta bu durumun tam terini düşündüğümüzde rakibiniz sizi düşürdüyse bu düşüşü en az zarar görecek şekilde yumuşatabilmek çok önemlidir. Eğer bunu başarabilirseniz tekrar doğrulup karşılık vermeye devam edebilirsiniz. Aksi takdirde bu imkânsız olacaktır. İşte tüm bu ince tekniklerin öğrenilebilmesi için gereken püf nokta düzenli olarak derslere devam etmektir. Her Uzakdoğu sporunda olduğu gibi Aikido da durum aynıdır. Öğrenilen her teknik bu temel hareketler üzerine oturtulmuştur. Kısaca Aikido hareket şekilleri ve yönlerinden bahsedecek olursak;

  • İrimi: bir ayağın öne gitmesiyle (direkt rakibe) giriş.
  • Tenkan: bir ayağın geriye gitmesiyle vücudun 180 derece dönmesidir.
  • Shikko: diz üstü yürüyüş anlamına gelmektedir.
  • Mae: vücudunuzun duruşuna göre öne tarafınız
  • Ushiro: vücudunuzun duruşuna göre arka tarafınız
  • Omote: ön (rakibin içine)
  • Ura: geri (rakibin arkasına)
Aikido duruş şekillerinden bahsedecek olursak;

Hanmi: duruş şekli

Rei: selamlama hareketidir. Seiza duruşunda oturulur ve önce sol sonra da sağ elin işaret parmakları yerde üçgen oluşturacak şekilde birleştirilerek konulur. Eğilerek alın ellerin üzerine getirilerek sırt dik bir vaziyette tutulur.

Shikko sabaki: yer yürüyüşü demektir.

Sabaki: ayak çalışmasıdır. Güçlü denge sağlamak ve hareket kolaylığından yararlanmak üzere yapılan ayak çalışmalarıdır. Aikido da ayak hareketleri oldukça önemlidir.

Mae ukemi: öne doğru takla atma hareketidir. Bu hareket esnasında omuz yere çarpmayacak şekilde öne doğru dairesel bir hareket yapacak şekilde yuvarlanılır. Taklanın son mertebesinde bir ayak dizden kırılarak destek amacıyla yere dayanır. Diğer ayak ise basıp kalkmayı sağlamaktadır.