AİKİDONUN YARARLARI

blog yazısı ekle !

AİKİDONUN YARARLARI

Aikidonun birçok fiziksel ve psikolojik yararları bulunmaktadır bu yüzden de birçok yaş grubuna uygun olarak kullanılabilir.

Aikido: Dövüş Yönü

Öncelikle aikido geleneksel japon savaş sanatıdır. Bu yüzden de aikido sadece kendini korumak anlamına gelmemektedir.
Japoncadaki yapmak kelimesi ile Çince'deki tao kelimesi aynı anlama gelmektedir. Aynı zamanda bu kelime hayatı anlama ve evreni anlamak için size bir patika sunar. Japon tairihi sadece savaş değil aynı zamanda insan karakterinin gelişimi konusunda arınma olarak kabul edilir. Savaşçının kalitesi ve ideal prensipleri cesaret, güç, aklın açıklığı ve merhamet olarak sunulur. Bu yönden de japon savaş geleneği aynı avrupanın şövalyeliği ile benzeşir. Ve bu yüzden de günlük hayatta uygulanabilirliği gözlemlenir. Savaşçının yaşam tarzı sadece savaşmak değildir. Ama aynı zamanda savaşçının amacı kendisini mükemmeliğe kavuşturmaktır.

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Spor Hocam Spor Kompleksi

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028.Sokak No:16/A-6 Kule Evo 2. Kat Başkent Üniversitesi karşısı

Fit Town Training

Çayyolu

devamını oku... Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2857 Sokak No: 7/1 Çayyolu-Ankara

Ocean Sport Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. cad. 1971. sok. No:2 (Ümitköy Burger King yanı) Ümitköy-Ankara

Graffiti Sport Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman Bulvarı No:94 Kat:1-2 Çayyolu-Ankara

Wind Life Sports

Batıkent

devamını oku... Adres: Yenibatı Mahallesi 2359. Sokak No:2 Batıkent-Ankara

Ankyra Wolt Sports Club

Balgat

devamını oku... Adres: Ceyhun Atıf Kansu Cad. Ata Plaza 1. Kat No: 100/26-50 Balgat-Ankara

TOBB Etü Spor Merkezi Nakra Sports

Söğütözü

Savunma sanatları iki insanın şiddetlenen kavgasının vahşi, acımasız, banal öğretisi değildir ve savunma sanatlarını gerçekten de sanat yapan, alçakgönüllülüğü, sakinliği, sağduyuyu, sevgiyi, yumuşak huyluluğu öğütleyen ve kavgayı ve kabalığı yadırgayan zihinsel öğretileri vardır. Bu anlamda değerlendirilecek olursa, savunma sanatı aynı zamanda bir yaşama sanatıdır.

Savunma sanatının zihinsel öğretileri yalnızca ahlaki değerlere katkıda bulunmakla kalmaz; aynı zamanda, zihinsel öğretilerin sanatçının savunma yeteneğine de etkide bulunduğuna inanılmaktadır.

Hemen hemen tüm Uzakdoğu savunma sanatlarının aynı kaynaktan geldiği ve yine hepsinin öğretisinde Ch'an (Zen) felsefesi öğretinin ortak temel öğesi olduğu bir gerçektir.

Binlerce yıllık bir maziden gelerek, savaşın ve savunmanın binlerce metotları ve hilelerini keşfeden savunma ve savaş ustaları, eski çağlardan beri büyük düşünürleri ve savaşçıları ile sanatın felsefesini, daha doğrusu sanatın taosunu keşfettiler.

Uzakdoğu kültüründe, öğrenmede zihnin boşaltılmasına çok önem verilmektedir. Taoistik düşüncede hakikatin ancak boşaltılmış bir zihne ulaşabileceğine inanılır.

Zihinsel işlerlikte, zihnin yalnız bırakılarak, kendi kendine, duru bir şekilde çalışması sağlandığında önsezinin ortaya çıktığı, daha isabetli ve hızlı hareket edildiği, ona güvenildiğinde sezgi yeteneğinin keşfedildiğine inanılmaktadır.

Zihnin yokluğu refleks zihin durumu, yani zihnin yalnızca bir kısmının değil, tamamının devreye sokulması ve maksimum işlerlik kazandırılmasıdır.

Etrafımızdaki olayları eksiksiz ve fazlasız olarak olduğu gibi, ön yargısız bir şekilde algılama ve daha önce kazanılmış yetenekler sayesinde refleks tepkiler gösterme savunma sanatındaki en önemli esaslardan biridir. Korku ve kaygılardan arınmış, yalın gerçek.

Muhtemel bir saldırı karşısında etkili bir savunma ve karşı hamle gerçekleştirebilmek için en etkili ve en doğru savunma tekniği binlerce kere tekrar edilmek suretiyle bilinçaltına yerleştirilerek etki karşısında iyi bir savunma refleksi kazanılması amaçlanır. Düşünerek karar vermeye zaman ve imkân olmayan durumlarda refleksler vücudun savunma mekanizmasını oluşturur. Saldırıya uğrayan birey daha önce çalışarak kazandığı savunma refleksleri sayesinde etkin savunmasını gerçekleştirme şansını yakalar.

Kendimi savunmak zorunda kaldığımda rakibin gücü ve tekniği beni ilgilendirmez. Rakibimin ünü ve ne kadar büyük bir dövüşçü olduğu benim için hiç önem taşımaz. Ben o anımı yaşarım.

O an karşımda rakibim vardır ve o bir insandır; yalnızca bir insan. Ve o insanı asla küçümsemem, basite almam. Ve ondan asla korkmam. O an rakibim bana bir saldırı yapar. Benim ise reflekslerim uyarılınca saldırıyı savuştururum.

"Başkalarını anlamak bilgeliktir, kendini anlamaksa aydınlanmaktır."

(Lao Tzu)


  • Su yumuşaktır, dövüşçü yumuşaklığın gücünü kullanmalıdır.
  • Su akmak ile akmamak arasında asla tereddüde düşmez, asla zaman kaybetmez.
  • Su tüm hareketlerini ansızın ve istemsiz olarak yapar. Savunma sanatçısı refleksleriyle hareket eder.
  • Su asla bayır yukarı akmaya çalışmaz, imkânsızı zorlamaz, abesle uğraşmaz.
  • Su akarken asla duralamaz ve sürekli akmayı devam ettirir.
  • Akan su pislik tutmaz, çer çöp barındırmaz.
  • Suyun önüne bir engel çıktığında onunla uğraşmaz, engeli devirebilirse tereddüt etmeden yıkar.
Kendini savunma ortamında karşınızdaki rakibinizin stratejisini keşfettiğinizde, diğer bir tabirle, rakibinizin zihnindekileri çözdüğünüzde onu yenmiş sayılırsınız.

Savunma sanatını gerçek bir sanat yapan en önemli özellik yumuşaklığın gücünü kullanmaktır.

Wing-Tsun Savunma Sanatının Tarihçesi

Wing Tsun savunma sanatı yaklaşık 300 yıl kadar önce Çin'de bir Şhaolin manastırında savunma sanatlarında zamanın büyük ustalarından biri olan Ng Mui adlı bir rahibe tarafından o zamanki dövüş sanatlarının zayıf yönlerini değerlendirip, bu zayıf yönlere çözüm yolları üreterek geliştirilmiş bir sistemdir.

Ng Mui bir kadın olduğu için güçlü rakiplerine karşı direnç göstermeden, rakibinin gücünden istifade etmeyi kendisine prensip edinmiş ve zayıfın güçlüye karşı şansı olarak tanımlanan yeni bir savunma sanatının temellerini atmıştır.

WT sisteminin profesyonel sahaya girmesi ile sanat sistematize edilerek öğrenci ve antrenör düzeyleri, konularıyla birlikte ayrılarak WT sisteminin eğitim programları oluşturulmuştur. Buna göre WT sisteminde 12 adet öğrenci programı vardır. Öğrenciliği tamamlamış olan sanatçı birinci öğretmen derecesi olan 1. H.G. programını çalışmaya başlar. 5. H.G. programları tamamlanınca Master of WT unvanı verilerek WT sisteminin silahsız olan tüm tekniklerini bildiği kabul edilir. 5. Master derecesi, P.G. (Practiker Grad) yani Usta düzeyi olarak adlandırılır ve master dereceleri 10. Dereceye kadar devam etmektedir.

Mücadele beş mesafede dört prensip ile yapılır:

Bu mesafeler, sınırlaması olmayan, kuralsız ve yasaksız gerçek bir müsabaka ortamında saldırgan ile aramızdaki mümkün olabilecek ihtimal mesafelerdir.

Mücadele Mesafeleri

1.Ayaklarla Mücadele (Birinci mesafe)

2.Ellerle Mücadele (İkinci mesafe)

3.Diz ve dirseklerle Mücadele (Üçüncü mesafe)

4.Göğüs göğse mücadele (Dördüncü Mesafe)

5. Yerdeki mücadele (Beşinci Mesafe)

WT savunma prensipleri

1)Yol boşsa ilerle,

2)Yapışık kal,

3)Karşı koyma,

4)Rakip geri çekilirse takip et.


"En yüksek ihtimal ve en mantıklı bir atak şekli de olsa dövüşte tahmin hezimettir. Tahmin etme zihnin duruluğunun bozulmasıyla olur. Hâlbuki zihnimizi mutlaka duru tutmalıyız. Tahmin konsantremizi bozar. Konsantre olmadan tekniklerimiz otomasyon kazanmakta zorluk çeker. Tahmin düşünerek savunma yapma çabasıdır."

Sifu Mustafa Gediklidevamını oku...
Adres: Söğütözü cad. Blok: 3 No: 43 Söğütözü-Ankara

Air Form Spor Stüdyosu

Yaşamkent

Aikido,Krav Maga ve MMAdevamını oku... Adres: Yaşamkent Mah. 3158. Cadde No:51 Çankaya-Ankara


Savaşçının amacı tıpkı avrupa kültüründe olduğu gibi duyarlılık ve merhamet elde etmektir. Ideal bir samuray gibi japon savaşçı da bait bir savaşçı değildir. Savaşçı olmanın yanında da dengeli bir kişilik ve aynı zamanda da entellektüel bilgiye sahip olması gerekir. Bu durumda da kişi topluma yardımcı olabilmektedir. Günümüzde de bu gelenekler aikido'da da sürdürülmektedir. Aikido'daki her şey güçlü bir birey ve aynı zamanda topluma fayda sağlayan bilgi ve enerjiye sahip kişi olması için uygulanır. Savaşçının amacı gerçek düşmanla savaşmaktır. Bu anlamda da gerçek zafer kişisel zafer olarak tanımlanır. Bu da tamamen Aikido'nun ruhunu yansıtır.

Fiziksel Yararları

Tabi ki Aikido'nun felsefik ve içsel yararlarının yanında somut fiziksel yararları da bulunmaktadır. Aikido egzersizleri tüm fiziksel fitnes, esneklik ve rahatlama için de mükemmel bir programdır.

Insan vücudundaki genel olarak gücü iki şekilde açığa çıkarır: çekim gücüne sahip ve içsel. Birçok fitness aktivitesi belirli kasların ya da kas gruplarının çalışması anlamına gelmektedir. Dezavantajı da tüm vücut hareketeinin ve koordinasyonun nadiren vurgulanmasıdır. Bu yüzden de kas miktarı ve gücü de arttırır. Aynı zamanda bu tür çalışmalar tansiyonu yükseltir, esnekliği azaltır ve eklemleri vurgular. Sonuçlar estetik olarak memnun edicidir; ama çok fazla yapıldığında da sağlığa zarar verir. Ikinci tür güç olan içsel güç çoğunlukla dans etmek ya da jimnastikte vurgulanır. Bu aktivitelerde vücut koordineli bir şekilde hareket etmeyi öğrenir. Çekim gücüne sahip olan güçler tamamen bazı kasları ön plana çıkarır. Fakat ikinci güç vücudu tamamen çalıştırır. Sadece birkaç kası vurgulamak yerine rahatlamayı ve vücudunuzun merkezinden hareket etmenizi sağlar. Gücünüz tamamen genişlemiş olur.

Psikolojik Yararlar

Aikido eğitimi vücudu ve aklı ayrı olarak göstermez. Birinin durumu diğerini etkilemektedir. Bu nedenle de fiziksel rahatlama doğal olarak da zihinsel rahatlama olarak görülür. Dayanıklılık ve kendine güvenle birlikte kişi vücudunu da aynı zamanda kendine güvenerek ve güçlü bir şekilde hareket ettirebilir. Herhangi bir psikolojik ya da ruhsal iç sezi vücutta gösterilir ya da entellektüellikten daha fazlası meydana gelmektedir.