BAYANLAR İÇİN AİKİDO

blog yazısı ekle !

BAYANLAR İÇİN AİKİDO

Aikido bayanlar için uygun mudur? Sorusu birçok kişinin aklında ki en büyük soru işaretlerinden birisidir. Çünkü haklı olarak bir savaş sanatının öğrenilmesi gerek bayanların pek tasvip etmedikleri bir durum olmasından dolayı ve ağır hareketleri içerdiği düşünülerek bayanlar Aikido dan uzak durmaktadır. Aslına bakılırsa durum pek te bayanların düşündüğü gibi olmadığını söylemeliyiz. Bayanlar erkeklere göre daha narin bir yapıya sahip oldukları için spor hocaları ve kurucu antrenörler tarafından onlarda göz ardı edilmeden özel olarak dersler dizayn edilmiştir. Yani aslına bakılırsa Aikido tamamen bayanlara yönelik olarak dizayn edilen savaş sporlarından biridir. Savaş sporu olarak adlandırmamızın nedeni ise silah kullanmayı prensip edinen ve askerlerin eğitimi olarak kullanılan bir teknik olmasından dolayıdır.

Ankara'da Aikido için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Aikido

Daha önceki yazılarımızda Aikido hakkında çok daha detaylı bilgiler bulmanız mümkündür. Ama biz yine de özellikle bu yazımızı bayanların Aikido derslerine katılıp başarı sağlayabileceklerini anlatmamız yönünde olacaktır. Ankara spor salonunda ve spor merkezlerinde derslere katılan bayan sporcuların oldukça memnun kaldıkları ve hatta birçok arkadaşlarını da yönlendirdikleri bir gerçektir. Yani bayanların en çok mustarip oldukları durumlardan bir tanesi katıldıkları sporun sert ve şiddetli hareketleri ihtiva etmesidir. Fakat Aikido kurucu hocaları ve antrenörleri bu hareketlerin tamamen sadeleştirilerek daha sade bir spor olmasını sağlamışlardır. Aslında Aikido bir savaş sporu olarak görünse de aerobik ve fitness tarzı bir spor olarak derslere katılan bayanlarda mevcuttur. Diğer bir yandan bayanların vücutları erkeklerin vücutlarına göre çok daha kıvrak ve esnek olduğu için ve Aikido da esneklik ön planda olduğu için bayan sporcuların erkek sporculara nazaran daha başarılı oldukları bir gerçektir.

Bir bayansanız ve bir spor derslerine katılmak istiyorsanız Aikido aslına bakılırsa tam size göre bir spordur. Ve yaşınız ne olursa olsun hem size uygun dersler bulunmaktadır hem de esnekliğiniz erkeklere oranla hala devam etmektedir. Bu da bayanların erkeklere göre en büyük avantajlarından birisidir. Ama belirli bir yaşı geçen erkekler daha önceden Aikido derslerine katılmadıysa bu sporu yapmaları pek mümkün olmamaktadır. Fakat bayanlar için böyle bir durum söz konusu değildir. Bu durumu görebilmeniz için sizi de en yakın Aikido spor salonlarına bekleriz.