BAYANLAR İÇİN JİU JİTSU

blog yazısı ekle !

BAYANLAR İÇİN JİU JİTSU

Jiu jitsu savunma sporu oluşum bakımından köklü ve uzun süreli bir geçişe sahiptir. Japonya'da doğan jiu jitsu eski savunma sporlarındandır. Jiu jitsu savunma sporunun anlamını önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi narin, zarif sanat, savunma olduğunu biliyoruz.
Yukarıdaki tanımlarımızdan yola çıkarak kalıplaşmış olumsuz düşünceleri yıkmayı hedefledik. Bayanlar jiu jitsu yapabilir mi? Ya da bayanlar için jiu jitsu nasıl yapması gerekir? sorularına cevap arayacağız. Jiu jitsu savunma sporunun sahip olduğu felsefesine göre zarif olan bayanların en ağır ve güçlü kişileri bile rahatlıkla etkisiz hale getirebilecek niteliktedir. Jiu jitsu savunma sporunda önemli olan güç değildir kurallar ve bu kuralların uygulanış biçimidir. Bu cümleyi toparlarsak bayanlarda jiu jitsu kurallarını ve yöntemlerini öğrenerek en az erkekler kadar başarılı olabileceklerinin gerek müsabakalarda gerekse katıldıkları kurslarda eğitmenlerin gözlemlerinin olumlu değerlendirmeleri ile kanıtlanmıştır.

Bournefit Spor Salonu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mah. 3381. Sok. No: 2/C Çayyolu-Ankara

Deniz Spor Kulübü - Yaşamkent

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3036. Cadde No:40/A Çankaya-Ankara

Yaşamkent Koryo Spor Kulübü

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent mah. 3207 cad. No: 95 Yaşamkent-Ankara

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Favori Gençlik ve Spor Kulübü

Kızılay

devamını oku... Adres: Necatibey Caddesi 51-1/B Kızılay-Ankara

Ocean Sport Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. cad. 1971. sok. No:2 (Ümitköy Burger King yanı) Ümitköy-Ankara

Wind Life Sports

Batıkent

devamını oku... Adres: Yenibatı Mahallesi 2359. Sokak No:2 Batıkent-Ankara

Ankyra Wolt Sports Club

Balgat

devamını oku... Adres: Ceyhun Atıf Kansu Cad. Ata Plaza 1. Kat No: 100/26-50 Balgat-Ankara

Silla Spor Kulübü Batıkent

Batıkent

ÜŞENME ERTELEME VAZGEÇMEdevamını oku... Adres: Turgut Özal Mahallesi 2209. Cadde No:47 B/C Batıkent-Ankara


Bir kere jiu jitsu sporunu kenara bırakırsak spor evrensel niteliktedir. Yani bir kişiye, bir ülke için ya da bir cinsiyete göre sınırlandırma yapılamaz. Evrensel olan jiu jitsu sporunu erkekler kadar kadınlarında yapma hakkına sahiptir. Jiu jitsu savunma sporunu kadınlar kendini savunma amacı ile kullanabilirler.

Jiu jitsunun tekniklerinde yatan eklem noktalarından yararlanma, enerjiyi doğru kullanma ile mümkündür. Bayanlar erkeklere göre güç açısından biraz daha zayıftırlar. Ama bu jiu jitsu savunma sporunu yapamayacakları anlamına gelmez tabi ki. Jiu jitsu da güçten çok zekâ ve beceriye dayandığını, rakibinin ataklarını kontrol edebilme avantajını oluşturan ve kendisine zarar verdirtmeyerek en iyi savunma imkânını sunan bir spordur.

Güncel sorunlara baktığımız zaman gerek ülkemiz içinde gerekse dünyada en önemli sorun olarak kadına şiddet diyebilir. Bu yüzden bayanların kendini koruma ve savunması için jiu jitsu savunma sporunu bir adım daha önemli tutulmalıdır. Ankara Jiu jitsu kurslarında bayanlar için yöntem ve tekniklerin uzmanlar tarafından basitleştirerek bu noktaya ilgi çekilmektedir.

Ankara Jiu jitsu savunma derslerinde kadınlara kendinden daha güçlü bir kişiden nasıl korunması gerektiğini, bunun içinde pratik yöntemler ile sürekli çalışmalar ile eğitimlerini almaktalar.