BAYANLAR İÇİN JİU JİTSU

blog yazısı ekle !

BAYANLAR İÇİN JİU JİTSU

Jiu jitsu savunma sporu oluşum bakımından köklü ve uzun süreli bir geçişe sahiptir. Japonya'da doğan jiu jitsu eski savunma sporlarındandır. Jiu jitsu savunma sporunun anlamını önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi narin, zarif sanat, savunma olduğunu biliyoruz.

Ankara'da Jiu jitsu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Jiu jitsu

Yukarıdaki tanımlarımızdan yola çıkarak kalıplaşmış olumsuz düşünceleri yıkmayı hedefledik. Bayanlar jiu jitsu yapabilir mi? Ya da bayanlar için jiu jitsu nasıl yapması gerekir? sorularına cevap arayacağız. Jiu jitsu savunma sporunun sahip olduğu felsefesine göre zarif olan bayanların en ağır ve güçlü kişileri bile rahatlıkla etkisiz hale getirebilecek niteliktedir. Jiu jitsu savunma sporunda önemli olan güç değildir kurallar ve bu kuralların uygulanış biçimidir. Bu cümleyi toparlarsak bayanlarda jiu jitsu kurallarını ve yöntemlerini öğrenerek en az erkekler kadar başarılı olabileceklerinin gerek müsabakalarda gerekse katıldıkları kurslarda eğitmenlerin gözlemlerinin olumlu değerlendirmeleri ile kanıtlanmıştır.

Bir kere jiu jitsu sporunu kenara bırakırsak spor evrensel niteliktedir. Yani bir kişiye, bir ülke için ya da bir cinsiyete göre sınırlandırma yapılamaz. Evrensel olan jiu jitsu sporunu erkekler kadar kadınlarında yapma hakkına sahiptir. Jiu jitsu savunma sporunu kadınlar kendini savunma amacı ile kullanabilirler.

Jiu jitsunun tekniklerinde yatan eklem noktalarından yararlanma, enerjiyi doğru kullanma ile mümkündür. Bayanlar erkeklere göre güç açısından biraz daha zayıftırlar. Ama bu jiu jitsu savunma sporunu yapamayacakları anlamına gelmez tabi ki. Jiu jitsu da güçten çok zekâ ve beceriye dayandığını, rakibinin ataklarını kontrol edebilme avantajını oluşturan ve kendisine zarar verdirtmeyerek en iyi savunma imkânını sunan bir spordur.

Güncel sorunlara baktığımız zaman gerek ülkemiz içinde gerekse dünyada en önemli sorun olarak kadına şiddet diyebilir. Bu yüzden bayanların kendini koruma ve savunması için jiu jitsu savunma sporunu bir adım daha önemli tutulmalıdır. Ankara Jiu jitsu kurslarında bayanlar için yöntem ve tekniklerin uzmanlar tarafından basitleştirerek bu noktaya ilgi çekilmektedir.

Ankara Jiu jitsu savunma derslerinde kadınlara kendinden daha güçlü bir kişiden nasıl korunması gerektiğini, bunun içinde pratik yöntemler ile sürekli çalışmalar ile eğitimlerini almaktalar.