BAYANLAR İÇİN KARATE

blog yazısı ekle !

BAYANLAR İÇİN KARATE

Fiziksel ve psikolojik baskılara karşı kendini korumanın yoludur karate. Karate derslerinin sonucunda kişinin gelebilecek her türlü tehlikelere karşı savunarak cevap vermektedir. Karatenin manası boş el olarak ifade edilmesinden yol çıkarak savunma yaparken bir malzemeden yardım almak yerine bedenini bütünüyle silah olarak kullanabilme yetisi kazandırır.

Ankara'da Karate Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Karate


Karate bayanlar için oldukça önemli bir spordur ve yapılması gereken sportif faaliyetler arasında üst sırada yer verilmesi gerekir. Günümüzde yaşanan üzücü haberlerin arasında kadına şiddet olaylarına fazlaca rastlamaktayız. Karate eğitimlerinden sonra saldırılara karşı savunma ve atak gibi hamleler ile kendini, malını koruma imkânını elde eder.

Karate sporunun savunma fonksiyonuna ilave olarak arkadaşlarınız ile dostlarınız ile eğlenceli saatler geçirebileceğiniz bir aktivite olarak da düşünebilirsiniz. Karate derslerini motonluktan kurtararak müzik ile harmanlanarak standart ders havasından kurtaran yöntemlerle akışı değiştirilmiştir.

Karate kurslarındaki dersler bayanların hem öğrenirken eğlenmelerini de ihmal etmeden verimli geçmesi düşünülerek oluşturulmuştur.

Karate dersleri açıklamalarımızdan da anlaşılacağı üzere ağır hareketlerin, karmaşık kuralların yerini daha sade ve basit bir biçimde öğrencilerin keyif alması üzerine oluşturulmuştur. Karatenin de içeriğine baktığımız zaman ön planda serilik ve hızlı gibi faktörler vardır. Ki bu faktörler için cinsiyet değil azimli çalışma gereklidir. Ama gerek ülkemizin yetiştirdiği karate sporcularından gerekse başka ülkelerin karate sporcularının arasında bayan sporcular ve yarışmalardan ede ettikleri madalyalar göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Bu isimler bayanlarında karate alanında başarılı olduklarını adeta tescillemişlerdir.

Karate kurslarındaki derslere düzenli katılım sonucunda ister erkeklerin isterse bayanların bu alanda kolaylıkla ilerleyebilecekleri uzmanlar tarafından ortaya konulmuş gerçeklerdendir. Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle de son yıllarda bayanların toplumdaki rolü genişlemiş spora da gönül vermişlerdir.

Spor evrensel özellikte bir faaliyet dalıdır. Özellikle de ülkemizde kalıplaşmış düşünceler arasında bayanların spor alanında verimsiz oldukları düşüncesi yıkılmış bu düşünce yerini yetiştirdiği başarılı sporcular ile taçlandırmıştır.

Karate kurslarında derslerde özel giysinin üzerine takılan koruyucular için yeni başlayan sporcuların hem kendilerine hem de çalışma arkadaşlarına olası yaralanmaları önleyerek bütün kötü ve olumsuz düşünceler kırılmıştır.