BOKSA BAŞLAYANLAR İÇİN: BOKSUN TEMELLERİ

blog yazısı ekle !

BOKSA BAŞLAYANLAR İÇİN: BOKSUN TEMELLERİ

Boks Neyi Hedefler?

Boks beceri, görgü, hız ve saldırganlık gibi karışık teknikler içeren bir dövüş sporudur. Tüm bunlar bir araya gelerek inanılmaz bir güç ve ustalık sahneye koyar. Diğer her şeye benzese de boksta her şey başlangıçta başlar. Usta bir boksör olmak için mutlaka temel lazımdır. Usta boksör yumruk repertuarı, savunma ve bloklama, savuşturma, karşı hamle, ayak, duruş ve stratejiyi hepsini bir arada gerçekleştirebilecek ve harika bir saldırıya dönüştürecek şekilde kendini geliştirmelidir. Temel olarak öğrenmeniz gereken en önemli teknikler, ayak duruşları, yumruklar, savunma hareketleri ve bunların kombinasyonlarıdır.

Ankara'da Boks için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara BoksBoks Teknikleri Değişebilir

Savaşta, doktrin ordu tarafından kullanılan taktikler ve stratejiler kümesidir. Eğer boks için bir benzetme yapılacak olursa doktrin boks kulübünde kullanılan taktikler ve stratejiler kümesi olarak tanımlanabilir. Buna karşın boksta askeriye gibi resmi kurallar ve değişmez teknikler yoktur. Her antrenör, spor kulübü, dernek ya da boks organizasyonu boksu farklı öğretir ve en çok öne çıkan şey antrenörün felsefi ve tecrübe olarak gelişmiş olmasıdır. Genellikle antrenörler öğrencilerine bilgiyi verirler ve bir yolla onları eğitirler, bu öğrencilerinin de ileride öğretme stilini belirleyebilir. Nasıl öğrendiysen öyle öğretirsin. Bazen antrenörler diğer antrenörlerin neler yaptığını görmek için sınıfları bir araya getirebilir ve bilgilerini genişletmek için diğer sporcuların tekniklerinden faydalanarak kendi sınıfının tekniklerini geliştirebilir. İyi antrenörler işe yarayan tekniklerin hepsini hangi durumlara uygun olduğunu test ederler ve eğer gerekli görürlerse kendi eğitim yöntemlerini yeniden belirlerler.

Bir spor salonunda boks yapmaya başladığınız zaman ihtiyacınız olan her türlü malzeme elinizin altında olacaktır. Etrafınızda sizinle aynı deneyimi paylaşan insanların olması sizi daha hızlı geliştirir. Sağlıklı ve fit olmak için gelen diğer insanlarla beraber sizde Ankara spor salonları ile dövüş sporları yapmaya başlayabilirsiniz.

Boks İçin Gerekli Malzemeler

Boksa başlamak için ihtiyacınız olan iki şey vardır: egzersiz kıyafetleri ve spor ayakkabılar. Egzersiz kıyafetleri olarak şort, tişört gibi elinizde ne varsa onu kullanabilirsiniz. Önemli olan çalışmanızı kısıtlamıyor olmasıdır. Rahat olduğunuz sürece üzerinize bir şey giymeseniz de olur. Kişinin kendi egzersiz rahatlığına göre tercih etmesi gerekir. Spor salonunda ayaklarınızı korumanız gerekir. Yalın ayak koşmak çok sağlıklı bir tercih değildir. Rakibinizi yalın ayak düşürmek zor olabilir. Sahip olmanız gereken en temel boks malzemeleri bunlardır.