BRAZİLİAN JİU-JİTSUDA RAKİBE KARŞI 3 TEMEL TUTUŞ TEKNİĞİ

blog yazısı ekle !

BRAZİLİAN JİU-JİTSUDA RAKİBE KARŞI 3 TEMEL TUTUŞ TEKNİĞİ

Bir spor dalında, bilhassa dövüş sporları alanına girmiş olan spor dallarında teknikler oldukça önemlidir. Zira teknikler dövüş sporlarında tutuş ve vuruş olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu teknik ayrımlar kimi zaman başka şekillerde de sınıflandırmaya tabii tutulabilir.

Ankara'da Brazilian Jiu-Jitsu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Brazilian Jiu-JitsuGünümüzde spor dallarına ilişkin tutuş ve vuruş teknik bilgileri geniştir ancak ilgili kişiler sporu yapmaya başladıkları anda bu tip spesifik şeyleri fark ederler ve eyleme öğrenerek geçerler. Zira bilhassa dövüş sporları arasında hiyerarşik bir sistem vardır. Bu sistem temel teknikler çerçevesinde sıralanmıştır. Buna bağlı olarak ilgili kişiler bu spor dallarını icra etmeye girişirler. Günümüzde bu açıdan bize dövüş sporları değişik bakış açıları sağlar.

Ankara gibi büyük şehirlerde spor dallarının hemen her koluna ilişkin farklı yöntemler görürüz ve buna bağlı olarak ilgili kişilerin bu yöntemleri uyguladığı andan itibaren kazanımları dikkatimizi çeker. Bir spor dalına bağlı olarak kazanım olması oldukça önemlidir. Bu durum hem spor uzmanı tarafından hem de spor yapan kişi tarafından büyük çapta desteklenmektedir. O yüzden günümüzde spor dallarına ilişkin her zaman kişileri bir yere itekleme söz konusudur. Zira sporun hayatımızda sanki uyumak, su içmek gibi önemli bir yere sahip olması gerektiğine inanılmaktadır.

Günümüzde yavaş yavaş popülerleşmeye başlayan spor dalları bulunmaktadır. Bu spor dalları arasında BrazillianJiu-Jitsuda vardır. Bu spor dalı kişiyi fiziksel ve zihinsel olarak birçok yönden destekler. Genellikle bu spor dalını karate ve boks ile özdeştirirler ancak bu yaklaşım oldukça yanlıştır. Bu spor dalı bu diğer spor dallarıyla özdeşemez niteliktedir. Bu spor dalı sahip olduğu vuruş ve tutuş teknikleri ile bile diğerlerinden rahatlıkla ayrılmaktadır.

O vuruş ve tutuş tekniklerini temel olarak sayacak olursak ki BrazillianJiu-Jitsuda rakibe karşı 3 temel tutuş tekniği olduğunu göreceğiz. Bunlar: 1. Gard (guard), 2. Binme (mount), 3. Kaplumbağa (turtle). Bu teknikler bu spor dalını diğer benzer spor dallarından ayıran en temel faktörlerdir. Sonuç olarak bir spor dalını incelerken bu tür araştırmalar yaparak onun diğer spor dallarından farkını rahatlıkla görebilirsiniz.