BUDOKAİDO ÇOCUKLAR İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?

blog yazısı ekle !

BUDOKAİDO ÇOCUKLAR İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?

Budokaido savunma sanatı hakkında oldukça detaylı araştırmalar yapıp sizlerle diğer makalemizde de paylaşmıştık. Yaptığımız araştırmalardan edindiğimiz en önemli bilgilerden biride nitekim budokaido savunma sanatını en çok tercih eden kişilerin bayanlar ve çocuklar olduğu bilinmektedir. Bunun da birçok sebebi vardır. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre budokaido çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimlerini tamamlayan en etkin spor dallarından biridir. Özellikle küçük yaştaki çocukların ilk sporları için seçilebilecek en iyi savunma sporu hiç şüphesiz budokaido savunma sanatıdır.
Budokaido savunma sanatı, çocukların fiziksel gelişimine, kas, kemik ve eklem dokularının gelişimine oldukça etkin bir şekilde katkı sağlamaktadır. Özellikle çocuklar bir spor alanına yönlendirilirken ve ya bir spor dalı seçilirken ebeveynler oldukça ince eleyip sık dokuyarak ve çok titiz bir araştırma sonucunda budokaido savunma sanatının çocuklar için en uygun spor olduğuna karar vermektedirler. Çünkü budokaido çocukların yapabileceği kadar basit hareketleri ve çok yumuşak hareketleri sayesinde ebeveynlerin ilk tercihi haline gelmiştir.Budokaido, çocuklar fiziksel gelişim dönemlerinde oldukları için onları zorlamadan, vücut yapılarını bozmadan ve onları spordan soğutmadan sağlıklı bir gelişim süreci yaşamalarını sağlayacaktır. Ayrıca bu dönemde bulunan çocuklar sadece fiziksel olarak değil zihinsel olarak ta gelişim gösterirler. Kendine güven duygusu, sayısal zekalarının gelişimi, doğru ve hızlı karar verebilme yetisi, olaylara daha geniş açıdan bakabilme kabiliyeti, kişiliğinin daha olgun ve daha kısa sürede bilinçlenmesini ve daha birçok psikolojik kazanımları çocuklarınıza kısa bir süre içerisinde katacaktır. Ayrıca budokaido sadece günlük hayatını değil okul ve derslerde ki başarılarının da artmasını sağlayacaktır. Ayrıca ileriki dönemlerde ve hatta iş hayatında bile çocuklarınızın daha doğru kararlar verebilmesini sağlayacaktır.

Çocuklar oldukça zarif ve narin oldukları için her sporu yapmaları da uygun olmamaktadır. Özellikle çocuk gelişim uzmanlarının da uyarıları bu yöndedir. Çünkü onların bünyeleri ve metabolizmaları daha yeni yeni gelişmeye başladığı için sporun da ağır hareketlerinin olmaması gerekir. Bu sebeple budokaido çocukların yapabileceği en uygun spor olarak uzmanlarında önerdiği spor dallarından biridir.