ÇOCUKLAR İÇİN BOKS NEDEN ÖNEMLİDİR?

blog yazısı ekle !

ÇOCUKLAR İÇİN BOKS NEDEN ÖNEMLİDİR?

Boks sporu herkes için büyük önem taşır. Yani herkes için oldukça fazla yararı vardır. Daha detaylı olarak bakmak isterseniz boksun yararları başlıklı yazımızda çok daha geniş ve kapsamlı olarak bulmanız mümkündür. Fakat biz bu yazımızda sadece çocuklar için boksun yararları ve öneminden bahsedeceğiz.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


Çocuklar 7 ila 8 yaşlarına geldiklerinde artık bir spor üzerine yoğunlaşmaları ileriki hayatlarında daha rahat etmelerini sağlayacağı gibi kısa bir süre içerisinde değişikliği fark etmenize de yarayacaktır. Bu yaş aslına bakılırsa çocukların gelişimlerinin en fazla olduğu dönemlerin başlangıcıdır. Bu dönemlerde çocuklar ne öğrenirse ya da bedensel olarak ne kazanırlarsa kendileri için oldukça faydalı olacaktır ve her zaman da faydalarını göreceklerdir. Çocukların bulunduğu yaşlarına göre iki gurup halinde boks derslerine alınırlar. Yani 8 ila 12 yaşlarında ki çocuklar ayrı 13 ila 17 yaş arasında ki çocuklar da ayrı boks derslerine katılabilirler. Çünkü her gurup için uygulanacak dersler ve antrenmanlar farklıdır. Ama genel olarak çocuklar için boksun neden önemli olduğu konusuna değineceğiz.

Boks çocuklar için oldukça büyük öneme sahiptir. Çünkü boksun en büyük avantajı özellikle kemik gelişimine çok büyük katkısı vardır. Çocukların ise en fazla sıkıntı yaşadıkları konulardan biridir zayıf kemikler. Ayrıca kas gelişimine ve kas oluşumuna da çok büyük katkıları vardır. Çocuklar gelişim sürecinde olduğu için onların eklemleri de oldukça zayıftır. İşte tüm bu kazanımlar çocukların daha kolay gelişim göstermelerini sağlayacaktır. Ayrıca çocukların içinde bulundukları bu dönemde bazı beyin fonksiyonları da gelişmeye başlar. Mesela analiz yapma yeteneği, karar verme, kendini savunma ve olaylara bakış açıları gibi bir çok konu bu dönemlerde oluşmaya başlar. Eğer çocukların herhangi bir sporla ilgilenmeden bu dönemleri geçirilirse çocukların gelişimi daha geç bir döneme kadar uzayacağı için dikkat zayıflığı, olaylara akılcı ve gerçekçi çözümler sunamama ve sonunda da başarısızlık gibi sonuçlara yol açacaktır. Başarısızlık her daim daha büyük başarısızlıkları beraberinde getireceği için bir ömür boyunca bu sıkıntıyı yaşayacaktır ya da olması gerektiğinden çok daha geç olayların farkına varacaktır. Oysa spor ile ilgilenen çocuklar hem spor hayatlarında hem de günlük hayatlarında oldukça başarılıdırlar.