ÇOCUKLAR İÇİN MUAY THAİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

blog yazısı ekle !

ÇOCUKLAR İÇİN MUAY THAİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Muay thai sert ve çocuklar için zor bir spor olarak algılanmamalıdır. Çünkü kurslara verilen dersler çocukların yaş grubuna, yeteneklerine ve ilgisine yönelik olarak hazırlanmaktadır. Dersler genellikle çocukları korkutucu, sıkıcı, karmaşık yapısından çıkarılarak bir oyun havasında arkadaş gruplarıyla beraber eğlenceli hale dönüştürülmektedir. Bu şekilde derslerin verilmesinin amacı çocuklara muay thai savunma sanatını sevdirmek ve çocuklar için tehlikeli olarak algılanan kalıplaşmış ifadeleri yıkmaktır.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


Muay thai kurslarında çocuklara dövüş teknikleri değil de oluşabilecek saldırılara karşı kendilerini savunabilecek özgüveni yüksek bireyler yetiştirmek amaçlanır. Savunma sporlarına yönelik kurslarında eğitmenlerin de sadece muay thai teknik ve kurallarını bilmesi yetmez aynı zamanda çocuklar ile iletişim kurabilecek, çocukların yeteneklerine göre çalıştırma teknik ve zamanlarını ayarlayabilmeli nitelikte olması gerekir.

Muay thai ülkemiz için yeni bir dövüş sporu olması bakımından çocukların bu alana ilgisi henüz oluşmaktadır.

Çocukların muay thai dövüş sporuna 5 ile 7 yaşları arasında başlanması öngörülmüştür. Ama sert hareketlerin yerine oyun tarzında basit hareketler ile karışık verilmesi gerekir.

Ebeveynlerin düşüncelerinin arasında neden muay thai'yi çocuğum öğrenmeli? Gibi sorular oluşabilir. Hemen bu sorunun cevabını verelim; savunma sporlarının hem fiziksel hem psikolojik hem de sosyolojik alanda faydaları söz konusudur.

Fiziksel açıdan bakacak olursak; çocuklar yetişkinlere oranla daha dinamik ve daha enerji doludur. Bu potansiyelin doğru ve verimli kullanılması için çocukların savunma sporlarına yönlendirilmesi önemlidir. Bu potansiyel sonrasında çocukların çabuk yorulmasını ve dirençlerinin artırılması düzenli olarak yapılan egzersizlerle arttırılmaktadır. Vücudun gelişimini düzenler damarların-kalbin yapısı güçlenir.

Sosyolojik açıdan inceleyelim; dersler de yaşıtları ile arkadaşlık kurmayı öğrenir ve bu şekilde kendini ifade etme yeteneğini geliştirir. Eşli çalışmalar ile grup çalışmasını öğrenir ve sorumluluk almayı öğrenir. Küçük yaşta kurallara uyma bilinci öğretilir.

Psikolojik açıdan fayları ise; kendini iç dünyasına hapsetmek yerine yeni insanlar tanıma hevesi oluşacaktır. Karşılaştıkları problem karşısında yeni stratejiler geliştirme fırsatını yakalarlar. Buna bağlı olarak da beyin gelişimi hızlanır. Olumsuzluklar karşısında özgüveni gelişen çocuklar hem mutlu olurlar hem de korkup kaçmak yerine olayı çözmeyi isterler.

Yukarıda saydıklarımız ile tedirgin olan ebeveynlere yeni bakış açısı sunmayı sağlamaktı. Önerimiz savunma sanatlarında çocuklarına bir kez olsun şans vermeleri gerektiği yönündedir.