ÇOCUKLAR İÇİN SAVUNMA SANATLARI NEDEN ÖNEMLİDİR?

blog yazısı ekle !

ÇOCUKLAR İÇİN SAVUNMA SANATLARI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Çocuklar gelişim çağlarında oldukları için bir spor dalına yönlendirilmeleri oldukça önemlidir. Çünkü daha yeni yeni gelişmeye başlayan fiziksel ve zihinsel aktiviteleri ancak bir spor alanına yönlendirilmeleriyle düzgün bir gelişim süreci sürdürebilir. İnsanın en çok gelişim gösterdiği dönem 2 ila 7 yaşı ondan sonra da 7 ila 11 yaşları arasıdır. Bu süre içerisinde ilk olarak sağlıklı bir vücut gelişimi gösterirler daha sonra ise bir birey olduklarının farkına varırlar. Bu nedenle sağlıklı olmaları kadar iyi bir kişilik sahibi bireyler olmaları da oldukça önemlidir.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


Peki, ama niçin çocuklar savunma sporuna yönlendirilmelidir? Bu soru birçok ebeveynin kafasında soru işaretine sebep olan bir sorudur. Çünkü savunma sanatları denildiği zaman birçok kişinin aklında şiddet içerikli spor alanları ve bu da mensubu olduğu kişileri şiddet bağımlısı yaptığı düşüncesi oldukça yaygındır. Ama aslında savunma sanatları hiç te korkulacak bir şey değil aksine çocuğunuzun gelişimine en çok katkı sağlayacak spor dalıdır. Nasıl mı? Tam olarak detaylı bir açıklama yapacak olursak bu konuyu 2 aşamada incelememiz daha uygun olacaktır.

İlki hemen hemen herkes savunma sanatlarının vücut gelişimine kas ve kemik gelişimine eklem dokusunu nasıl kuvvetlendirdiği hakkında az ya da çok bir bilgiye sahiptir. Aslında bu bilgi tamamen doğrudur. Savunma sporları belirli aralıklarla yapılır ve beden ve vücut gelişimini hızlandırır. Çünkü çocukların vücutları yetişkinlere göre daha esnektir ve yapabilecekleri hareket sınırları daha geniştir. Bu sebeple çocukların fiziki gelişimine savunma sanatları büyük katkı sağlar.

İkinci önemli konu ise çocukların zihinsel ve psikolojik gelişimleridir. Bu konuda ise uzmanlar yaptıkları araştırmalar ve çalışmalar neticesinde çocukların sayısal zekâlarının bu dönemlerde geliştiğini ve özellikle stratejik, savunma gibi sporlara yönlendirilmelerinin bu sayısal zekâlarının gelişimine çok büyük katkı sağlayacağı konusuna dikkat çekmektedirler. Bu durumun sadece günlük hayatta değil okul hayatında ve ileriki iş ve aile hayatına da büyük katkılar sağlayacağını belirtmişlerdir. Ayrıca yapılan araştırmalarda savunma sanatlarıyla ilgilenen çocukların ilgilenmeyen çocuklara göre çok daha hızlı ve doğru karar verme yetisi kazandıkları tespit edilmiştir.