ÇOCUKLAR İÇİN SAVUNMA SANATLARI NEDEN ÖNEMLİDİR?

blog yazısı ekle !

ÇOCUKLAR İÇİN SAVUNMA SANATLARI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Çocuklar gelişim çağlarında oldukları için bir spor dalına yönlendirilmeleri oldukça önemlidir. Çünkü daha yeni yeni gelişmeye başlayan fiziksel ve zihinsel aktiviteleri ancak bir spor alanına yönlendirilmeleriyle düzgün bir gelişim süreci sürdürebilir. İnsanın en çok gelişim gösterdiği dönem 2 ila 7 yaşı ondan sonra da 7 ila 11 yaşları arasıdır. Bu süre içerisinde ilk olarak sağlıklı bir vücut gelişimi gösterirler daha sonra ise bir birey olduklarının farkına varırlar. Bu nedenle sağlıklı olmaları kadar iyi bir kişilik sahibi bireyler olmaları da oldukça önemlidir.

Light Up Pilates

Oran

Light Up Pilates Stüdyosu'nun kurucusu ve eğitmeni olan Gökçen S. Zahidullahoğlu, spor hayatına 14 yaşında TÜTAV (Türk Tanıtma Vakfı) bünyesinde halk dansları ile başladı. Burada modern dans eğitimleri de alarak altı yıl boyunca birçok ülkede Türkiye'yi temsil etti.

Üniversite öğrenimine devam ettiği sırada fitness sporuyla tanıştı, mezun olduktan sonra spor hayatına ve kariyerine bu dalda devam etti. Ardından Türkiye Jimnastik Federasyonu'ndan, step-aerobik branşında antrenörlük belgesini aldı.

Daha sonra, Türkiye Vücut Geliştirme Federasyonu'ndan sırasıyla 1. ve 2. Kademe antrenörlük belgelerini de alarak çalışma alanını genişletti. 10 yıldır uzmanlaştığı dallarda grup derslerinin yanı sıra kişiye özel dersler de vermektedir.

Son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan yenilikçi antrenman türlerinden pilates ve kinesis konusunda hem ulusal hem de uluslararası birçok seminere, sertifika programlarına ve workshop'a katılarak eğitimler aldı. Postür bozuklukları (skolyoz, kifoz, hiperlordoz vb.) analiz ve tedavisi ile fizik tedavi ve rehabilitasyon sonrası egzersizler konusunda uzmanlaştı.

Eklem ve omurga rahatsızlıkları (bel-boyun) ile diz problemlerinin giderilmesi konusunda fiziksel problemleri olan kişilerle çalıştı.

Hamile ve yeni doğum yapanların yanısıra, osteoporoz ve obeziteye bağlı şikayetleri olan kişilerle de çalışarak bireylerde iyileşme süreçlerini hızlandırmaktadır.

Kariyerine Lightup Pilates Stüdyosu'nda devam etmektedir.devamını oku...
Adres: Esat Özoğuz Sokak No:5 Or-An-Ankara

Spor Hocam Spor Kompleksi

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028.Sokak No:16/A-6 Kule Evo 2. Kat Başkent Üniversitesi karşısı

PilateSystem Studio Plus

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2846. Sokak 2H-1 Dorapark Villaları Çayyolu-Ankara

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Bournefit Spor Salonu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mah. 3381. Sok. No: 2/C Çayyolu-Ankara

Dior Gym

Kızılay

devamını oku... Adres: Selanik cad. 7/13 Kızılay-Ankara

Fit Town Training

Çayyolu

devamını oku... Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2857 Sokak No: 7/1 Çayyolu-Ankara

NCore Training Studio

Çayyolu

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3066. Sokak No:21 Çayyolu-Ankara

Fly High Studio

Çukurambar

devamını oku... Adres: Regnum Sky Tower Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/9 K Çukurambar-Ankara

Yaşamkent Koryo Spor Kulübü

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent mah. 3207 cad. No: 95 Yaşamkent-Ankara

Body Lab Gym Personal Training

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Caddesi 3316. Sokak No:2/5 Terra Sitesi Alacaatlı Çayyolu-Ankara

Gymfona Personal Training Studio

Yıldız

devamını oku... Adres: Hilal Mah. 676. Sok. No:23 Yıldız Çankaya-Ankara

Deniz Spor Kulübü - Yaşamkent

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3036. Cadde No:40/A Çankaya-Ankara

Atılım Gym

Bağlıca

devamını oku... Adres: Bağlıca Bulvarı No:1 D3 Etimesgut-Ankara

Oranium Fit

Oran

devamını oku... Adres: Ferit Recai Ertuğrul Caddesi 2/D Oran-Ankara

Level Up Fitness Center

Keçiören

Level Up 2015 yılında Mustafa Yaman ve Samet Çetin ortaklığında LEVEL UP FITNESS CENTER adıyla Tepebaşı Mahallesi Çığ Sokak No:62 Keçiören Ankara adresinde kurulmuştur. Profesyonel işletmecilik anlayışıyla en iyi ve en sağlıklı şekilde hizmet vermek için profesyonel ekipmanlar ve uzman kadromuzla hizmetinizdeyiz.

Sağlıklı yaşam, sağlıklı spor için sürekli yenilikler ve araştırmalar yaparak hizmet kalitesini en yüksek seviyeye taşıyoruz. Aileler çocuklarını çocuk kulübüne getirip onlar spor yaparken çocukların da eğlenerek veya ödevlerini yaparak ebeveynlerini bekleyebilirler. Spor sonrası Teras Cafe'de dinlenmek, kısacası yaşam seviyenizi yükseltmek için gerekli hizmeti vermeye hazırız.devamını oku...
Adres: Tepebaşı Mahallesi Çiğ Sokak No: 62 Keçiören-Ankara

Sportif Yaşam Kulübü Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Eskişehir Yolu Prestij Konutları No:364/1 Çayyolu-Konutkent-Ümitköy-Ankara

Wind Life Sports

Batıkent

devamını oku... Adres: Yenibatı Mahallesi 2359. Sokak No:2 Batıkent-Ankara

No 50 Personal Training Studio

Yıldız

devamını oku... Adres: Rabindranath Tagore No:50 Hilal Mahallesi Yıldız-Ankara

Ankyra Wolt Sports Club

Balgat

devamını oku... Adres: Ceyhun Atıf Kansu Cad. Ata Plaza 1. Kat No: 100/26-50 Balgat-Ankara


Peki, ama niçin çocuklar savunma sporuna yönlendirilmelidir? Bu soru birçok ebeveynin kafasında soru işaretine sebep olan bir sorudur. Çünkü savunma sanatları denildiği zaman birçok kişinin aklında şiddet içerikli spor alanları ve bu da mensubu olduğu kişileri şiddet bağımlısı yaptığı düşüncesi oldukça yaygındır. Ama aslında savunma sanatları hiç te korkulacak bir şey değil aksine çocuğunuzun gelişimine en çok katkı sağlayacak spor dalıdır. Nasıl mı? Tam olarak detaylı bir açıklama yapacak olursak bu konuyu 2 aşamada incelememiz daha uygun olacaktır.

İlki hemen hemen herkes savunma sanatlarının vücut gelişimine kas ve kemik gelişimine eklem dokusunu nasıl kuvvetlendirdiği hakkında az ya da çok bir bilgiye sahiptir. Aslında bu bilgi tamamen doğrudur. Savunma sporları belirli aralıklarla yapılır ve beden ve vücut gelişimini hızlandırır. Çünkü çocukların vücutları yetişkinlere göre daha esnektir ve yapabilecekleri hareket sınırları daha geniştir. Bu sebeple çocukların fiziki gelişimine savunma sanatları büyük katkı sağlar.

İkinci önemli konu ise çocukların zihinsel ve psikolojik gelişimleridir. Bu konuda ise uzmanlar yaptıkları araştırmalar ve çalışmalar neticesinde çocukların sayısal zekâlarının bu dönemlerde geliştiğini ve özellikle stratejik, savunma gibi sporlara yönlendirilmelerinin bu sayısal zekâlarının gelişimine çok büyük katkı sağlayacağı konusuna dikkat çekmektedirler. Bu durumun sadece günlük hayatta değil okul hayatında ve ileriki iş ve aile hayatına da büyük katkılar sağlayacağını belirtmişlerdir. Ayrıca yapılan araştırmalarda savunma sanatlarıyla ilgilenen çocukların ilgilenmeyen çocuklara göre çok daha hızlı ve doğru karar verme yetisi kazandıkları tespit edilmiştir.