ÇOCUKLAR İÇİN WUSHU NEDEN ÖNEMLİDİR?

blog yazısı ekle !

ÇOCUKLAR İÇİN WUSHU NEDEN ÖNEMLİDİR?

Savunma sanatlarının bir bütünü olan wushu çocuklar için önemlidir. Çocuklara yönelik çalışma programları ve dersler oluşturulmaktadır. Çocuklar için 4 ile 7 yaş grubu veya 8 ile 12 yaş grubuna göre çocukları gruplara ayırarak yaşının özellikleri ve yetenekleri doğrultusunda wushu dersleri verilir.
Wushu dersleri yetişkinlerin derslerinden farklı olarak daha hafifletilmiş ve basit hale getirilmiştir. Bunun için Ankara wushu kurslarının bazıları çocuklara yönelik eğitim ve ders vermektedir. Dersler çocukların temelden başlayarak daha esnek ve programlı olmalarını kazandırmaktadır. Wushu küçük yaşlarda başlanması gerekir. Çocukların yetişkinlere esnekliği daha fazladır. Ama bu esneklik ileriki yaşlarda kaybolmaktadır. Bundan dolayı bedensel büyümeye uygun dersler ile bu özellik devam ettirilmeye çalışılır. Bedensel gelişimlerin yanı sıra psikolojik gelişime de katkısı vardır. Şöyle ki, bir problem oluştuğunda nasıl davranılması gerektiğini, hangi yöntemler kullanılacağı, soğukkanlı olmayı ve dayanıklı kalmayı sağlayacak dersler ile psikolojik ve kişilik yönünden çocukları gerçek hayata hazırlamaktadır.

Şen Kay Spor Akademisi Kulübü

Gölbaşı

Şenol Kaysi Milli Sporcu 3 Branştan Milli Takım Antrenörü Teknik Kurul Üyesi
6 Branştan Antrenörlük Belgesine Sahip 1-Wushu 3. Kademe Kıdemli Antrenör Siyah Kuşak 3.Duan
2-Taekwondo: 2.Kademe Antrenör Siyah Kuşak 4. Dan
3-Kick Boks: 2.Kademe Antrenör Siyah Kuşak 4.Dan
4-Muay Thai: 2.Kademe Antrenör 12.Khan
5-Budokaido: Antrenör 2.Duan
6-Boks: Antrenör

GÖLBAŞI'NDA AVRUPA,DÜNYA DERECELERİ VE BALKAN,ULUSLARARASI ŞAMPİYONLAR YETİŞTİREN TEK KULÜP
Yardımcı Antrenörler:

Mahmut Yılmaz
Kadir Doğan Beder

Derecelerimiz:
Melike Kuş:Sayısız Ankara Bölge ve Kick Boks,Muay Thai,Wushu Türkiye Şampiyonu - Uluslararası ve Balkan Şampiyonu - Balkan 2.si
Alparslan Eraslan:Sayısız Ankara,Bölge ve Kick Boks, Muay Thai, Wushu Türkiye Şampiyonu Balkan 2.si Balkan Şampiyonu - Dünya 3.sü - Avrupa 2.si
Mahmut Sami Taş :Sayısız Ankara Bölge ve Şampiyonu TürkiyeKick Boks Şampiyonu Türkiye Muay Thai 3.sü
Sedanur Eraslan :Sayısız Ankara,Bölge Şampiyonu,Muay Thai Profesyonel Kemer Şampiyonu,Kick Boks Türkiye 3.sü,Wushu Türkiye 3.sü
Yakub Alperen Kaysi : 5 Kez Ankara Şampiyonu,Wushu Türkiye Şampiyonu,Taekwondo Avrupa 6.sı
Abdurrahim Aydın : Wushu Türkiye Şampiyonu
Ömer Balaban :2012 Kick Boks Türkiye 2.si,2013 Kick Boks Türkiye Şampiyonu ve 2013 Dünya 2.si
Ümeyir Altaş : Kick Boks Türkiye 2.si
Serhat Çakır : Wushu Türkiye 3.sü
Doğu Birdal Kamber : Wushu Türkiye 3.sü
Hakan Yılmaz : Wushu Türkiye 2.si
Rukiye Zorbaz : Kick Boks Türkiye 2.si.Kick Boks Türkiye Şampiyonu
Gözde Ünlü : Wushu Türkiye 3.sü
Ülkü Demirel : Kick Boks Türkiye 3.sü
Ahmet Eray: Wushu Türkiye 3.sü
Canan Hüküm : Wushu Türkiye 3.sü
Gizem Biçer : Wushu Türkiye 3.sü
Bekir Yel :2016 Taekwondo Türkiye 2.si
Taekwondo - Poomse

Çıplak el ve ayakla yapılan savunma sporudur. Taekwondo'nun kelime anlamı Tae : Ayak tekniği , Kwon: El Tekniği , Do: Ahlak .
Taekwondo'nun "Do" prensipleri : Terbiye, Nezaket, Saygı, Disiplin.

KickBoks
Kick Boks tarihsel olarak genellikle kendini savunma amacıyla, tekme ve yumruğa dayalı ayakta yapılan bir dövüş sporudur.

Muay Thai
Tayland'da ortaya çıkan ve özgün adı Muay Thai olan dövüş sporu.
Tayland boksu denir. Yumruk, diz, dirsek, ve tekmelerin kullanıldığı sert bir dövüş sanatıdır.

Wushu ( Kungfu )
Çin savunma sporlarının ortak adıdır. Bedenle ruhun uyumu, esneklik, zeka, pratik düşünce, savunma ve savaş sanatı wushu dünyanın en güzel ve faydalı sporudur.

Boks
Boks, iki yarışmacının belirli kurallar içinde, yumruklarıyla dövüşerek yaptığı bir spordur. Boks karşılaşmaları ring adı verilen, üç sıra halatla çevrili , yerden yüksekte kare biçiminde alanda yapılır.
devamını oku...
Adres: Seğmenler mah. Cemal Gürsel cad. 936. sok. No:11/1 Gölbaşı-Ankara

Özdemir Spor Kulübü

Kızılay

devamını oku... Adres: Ziya Gökalp Cad. 41/22 Kolej-Kızılay-Ankara

Kickboks Emre Kalem

Etlik

devamını oku... Adres: Seğmenler Mahallesi Cumhuriyet Caddesi 84/b Gölbaşı-Ankara


Çocukların 6 ile 12 yaş arasında yeteneklerinin belirginleştiği yaş grubudur. Bu yaş aralığında çocukların wushuya yönlendirilmesi başarıyı arttıracaktır. Aynı zamanda kas gücü, dayanıklılık durumları wushu çalışmalarında katlanarak artmaktadır. Çocukların özgüveni de gelişerek hem ilgisi hemde katılımcı bireyler olarak yetişme imkanı doğacaktır. Böylece içe kapanık, kendini toplumdan soyutlamış ve en önemlisi kendi derdini anlatamayan çocuklar yerine dışa dönük kişilikler gelişecektir.

Wushu dersleri çocuklara uygun olarak müzik, dans, eğlenceler, oyunlar, beden eğitimi gibi programlara ağırlık verilerek çocukların ilgisini çekecek nitelikte dersler oluşturulmalıdır. Böylece çocuklar oyunlar, müzikler eşliğinde öğreneceklerdir.

Wushu teknikleri ve hareketleri çocukların disiplini ve kuralları uymayı öğrenmeleri, yetişkin birey olduklarında iş hayatında, eğitim hayatlarında başarının anahtarını kazanacaklardır.

Wushu çocuklara meşguliyet sağladığı için fazla ve kötü enerjilerini boşaltmalarını sağladığından stresi azaltarak depresyon riskini de ortadan kaldırmaktadır. Böylece çocukların duygusal yönden de rahatlamaları, mutlu kişilik kazanmalarını sağlar. Buna bağlı olarak toplumdaki dayanışmayı artırır.

Saydığımız bütün u özellikler birbirine bağlı olarak wushu sporunun çocuklara kazandırdıklarıdır. Ankara wushu kurslarına çocuklarınıza eğitim imkanı sunmanız onlar için mutlu gelecek seçmiş olursunuz.