EVDE AİKİDO ÖĞRENİLİR Mİ?

blog yazısı ekle !

EVDE AİKİDO ÖĞRENİLİR Mİ?

Kimi spor dalları evde yapılmaya uygunken kimi spor dalları ise uzman kişiler tarafından belli kurumlar içerisinde yapılır. Evde yapılan sporlar genellikle yapılması kolay ve rahat algılanabilen sporlardır. Bu tip sporlar, spor dalları arasına girmez. Nitekim bu tip sporlar, ana spor dallarının birer parçasıdır. Ondan ötürü evde yapılan spor dallarında herhangi bir uzmanın yardımına gereksinim duyulmaz. Ancak kimi spor dalları ise alanında uzman kişiler tarafından öğrenilmesi ve eğitiminin alınması gereken spor dallarıdır.

Ankara'da Aikido için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Aikido


Günümüzde bu spor dalları arasına birçok spor kolu girmektedir. Evde yapılan sporlar sadece belli birtakım hareket ve teknik bilgi gerektirmeksizin bir oluşum sergilerken eğitim alınması gereken spor dalları teknik bilgi ve uzman bir eğitmen gerekmektedir.

Günümüzde popüler spor dalları arasına giren aikido ise mutlaka bir uzman eşliğinde ve bir eğitim kurumundan eğitiminin alınması gereken bir spor dalıdır. " Evde aikido öğrenilir mi?" sorusu sık sık gündeme gelen bir soru kalıbıdır. Ancak bu soruda bilinmesi gereken temel nokta bu spor dalının evde yapılamayacağıdır. Zira bu spor dalı içerisinde teknik bilgi gerektiren birçok hareket ve duruş barındırmaktadır. Dolayısıyla bunların bilgisine uzman aracılığıyla ulaşmadan önce kesinlikle evde, kendi başınıza denememelisiniz.

Öte yandan fiziksel olarak birtakım sıkıntılar yaşamanızın yanı sıra evin içerisinde de belli kazalara gebe olabilirsiniz. Bu tip durumlarla karşı karşıya kalmamak için ev içerisinde, kendi başınıza bu türden spor gruplarını denememenizde fayda var. Günümüzde evde birçok spor dalının yapılabildiğine dair söylentiler bulunmaktadır. Ancak bunlar kendi içerisinde kalıpsallaşmış düşünce kalıplarıdır.

Ankara içerisinde aikido sporuna dair bugün eğitim veren birçok kurum bulunmaktadır. Bu kurumlar içerisinde bulundurdukları uzmanlar eşliğinde aikido öğrenmek isteyenlere kapılarını sonuna kadar açmaktadır. Aikido kişinin sinirlerini mental olarak yatıştıran buna bağlı olarak kişinin fizyolojisine pek çok açıdan fayda sağlayan bir spor dalıdır. Dolayısıyla bu ve buna benzer spor dallarının evde, kişinin kendi başına yapmaması önerilir. Öte yandan yukarıda da bahsettiğimiz üzere kişi bu spor dalını yapmakta farkında olmadan belli sıkıntılar yaşayabilir.