JİU JİTSU DERSLERİ

blog yazısı ekle !

JİU JİTSU DERSLERİ

Jiu jitsu derslerine yeni başlayanlar için sağlam bir bilgi ve alt yapı oluşturmak için ilk önce kursların iyi bir şekilde araştırma yapılarak karar verilmesi gerekir. Tercihinizi yaparken de kendinize en uygun seçmelisiniz.

Jiu jitsu sporu kendini savunma konusunda oldukça yeterli bilgi ve tekniği içinde barındırmaktadır. Bu açıdan derslerde saldırmak yerine daha çok kendini savunmayı, vuruşlardan bedeni kaçırmayı gibi konular üzerinde durulur. En temel bilgi olduğu için ilk dersler bu teknik üzerinde durulur. Neden bu bilgi önemlidir diye düşünecek olursak şöyle somutlaştıralım; kendini savunmayı bir iskelet gibi düşünürsek sonraki derslerde öğrenilecek teknik ve bilgiyi bu iskelete ekleyerek bütün oluşturulmaktadır.

Ankara'da Brazilian Jiu-Jitsu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Brazilian Jiu-Jitsu


Jiu jitsu derslerinde kursun tercihine göre kimono ile ya da eşofman da olabilir. Ama jiu jitsu hareketleri genellikle geleneksel Japon kıyafetleri (kimono) ile yapılmalıdır. Çünkü sporun özüne bağlı kalmak gerekir. Tabi bu teknikler içerisinde kimonosuz olarak yapılan yöntemlerde vardır.

İlk dersler kimonolu olarak yapılarak kimonosuz hareketler için bir ön çalışma oluşturulur. Jiu jitsu dersleri direkt tekme hareketleri, yumruk gibi zor ve ağır teknikler yerine basit ve en baştan başlayarak dersleri ve jiu jitsuyu tanıtarak eğitimler verilmektedir.

Jiu jitsu derslerine başlamadan önce ısınma hareketleri veya antrenmanlar ile vücut derse hazır hale getirilir. Çünkü hareketler ne kadar basit olursa olsun kaslar ve kemikler gevşeme hareketleri ile uyarılır. Böylece ani kramp, burkulma gibi olumsuzluklar önlenmiş olur. Tüm bu çalışmalar ve dersler kursun antrenörü veya hocası gözetimindedir.

Ankara Jiu jitsu kursları dersleri birebir çalışma yapılabileceği gibi grup çalışması şeklinde de olabilir. Tavsiyemiz bireysel derslerden yanadır. Çünkü grup derslerinde öğrenciler birlikte çalıştığından hocanın hataları kaçırması olağan bir durumdur. Ama birebir çalışmalarda hoca direkt hataları düzelterek kişinin doğru kaynaktan öğrenmesi ile bilgiler daha sağlıklı olmaktadır.

Jiu jitsu derslerinde sürekli aktif olunduğundan gayet eğlenceli ve zevkli bir şekilde geçmektedir. Ankara jiu jitsu kurslarında sunulan avantajların arasında derslere başlamadan önce ön bilgi oluşturmak için derse girip gözlem yaparak hem sınıf hakkında hem de hoca hakkında kafanızda oluşabilecek belkileri çözmüş olursunuz.