JİU JİTSU VE KENDİNİ SAVUNMA KONUSUNDA 9 KURAL

blog yazısı ekle !

JİU JİTSU VE KENDİNİ SAVUNMA KONUSUNDA 9 KURAL

Geçenlerde bir bayan arkadaş ile kendini savunma için jiu-jitsu hakkında teknikleri öğrenmeye çalıştım.

Açıkçası jiu-jitsunun genel olarak kendini savunma için çok önemli olduğuna inanıyorum; ama kendilerini savunmak isteyen kadınlar için jiu-jitsu tamamen vazgeçilmez bir spordur. Kendinizi savunmak konusuna ilişkin sınırlarınızı belirleyin ve buna uygun olarak kendiniz için plan oluşturun.Yaşamkent Koryo Spor Kulübü

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent mah. 3207 cad. No: 95 Yaşamkent-Ankara

Deniz Spor Kulübü - Yaşamkent

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3036. Cadde No:40/A Çankaya-Ankara

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Ankyra Wolt Sports Club

Balgat

devamını oku... Adres: Ceyhun Atıf Kansu Cad. Ata Plaza 1. Kat No: 100/26-50 Balgat-Ankara

Favori Gençlik ve Spor Kulübü

Kızılay

devamını oku... Adres: Necatibey Caddesi 51-1/B Kızılay-Ankara

Wind Life Sports

Batıkent

devamını oku... Adres: Yenibatı Mahallesi 2359. Sokak No:2 Batıkent-Ankara

Silla Spor Kulübü Batıkent

Batıkent

ÜŞENME ERTELEME VAZGEÇMEdevamını oku... Adres: Turgut Özal Mahallesi 2209. Cadde No:47 B/C Batıkent-Ankara

Ocean Sport Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. cad. 1971. sok. No:2 (Ümitköy Burger King yanı) Ümitköy-Ankara


Eğer bulunduğunuz yer gerçekten sizin için tehlikeli ise ve kendinizi kesinlikle savunmanız gerekiyorsa, bu bağlamda bazı yüksek kaliteli eğitim ve anlayışa sahip olmanız gereklidir.

Evet, teknik bilmenin yanında aynı zamanda da rekabetçi bir yapıya da sahip olmanız gereklidir. Bu yüzden de aşağıdaki noktaları incelemeniz gereklidir:

1) Bir kadın olarak güçlü olmak elbette daha zordur. Bu yüzden en alt kademeden işe başlamalısın. Yetenekli bir kadınsanız güvenilir bir şekilde çok daha büyük ve aynı zaman daha güçlü bir rakibin nakavt olabileceği fikri saçma. Elbette birçok filmde inanılmaz derecede yetenekli kadınları mümkün. Ama kesinlikle hayatta bu şekilde olması olası değildir.

2) Olası taciz ya da yakın takipleri engellemek ve fiziksel tacizleri ortadan kaldırmanız jiu-jitsu ile mümkün olacaktır. Eğer yakınınıza birinin geldiğini ve onun sizi taciz ettiğini hissederseniz buna engel olmanız kolay olacaktır. Bu yüzden de eğitim alırken kendinizi bu noktada geliştirmeniz gerekmektedir.

3) İstediğin gibi tüm teknikleri öğrenebilirsiniz; ama alında bu noktada eğitim alırken teknikleri kullanmadığın sürece gerçekte de bunları uygulaman imkansız. Bu yüzden de çeşitli teknikleri defalarca uygulayarak direncinizi yükseltebilirsiniz. Ya da tartışma yoksa mucize de yok diyebiliriz.

4) Alta kalmaktansa üstte olmak herzaman daha iyidir. Ama kendini savunurken geçici olarak da altta kalabilirsiniz. Bu şekide de rakibini kontrol altına alabilirsin.

5) Kendini savunma amacı güderek hareket ettiğinizde ya çok yakın ya da çok uzakta olmak istersiniz. İki yerde de rakibin duruşu içerisinde gardını kıracal bir zayıf noktası vardır. Canın acıdığında da gücünü kollarınla kullanabilir ve kafasına vurabilirsiniz.

6) Asla ve asla ayağa kalkmaya çalışırken rakibinize sırtınınızı dönmeyin. Jiu-jitsu ve MMA savaşçıları gelişmiş oyuncular bu kurallara aykırı davranabilir; ama insanlar başlangıç için hemen hemen her zaman korumak zorundadırlar. Böylece kendi amaçlarına ulaşabilirler.

7) Bacaklarınız kollarınızdan daha güçlü olacaktır ve gardınız etkili olacaktır. Aynı zamanda koordinasyonunuzu geliştirmek için uygun teknikleri kullanabilirsiniz.

8) Brezilya Jiu jitsu kendisini güçlü kılan pozisyona dayalı bir stratejidir. Başlangıçta tüm tekniklere odaklanmayın ya da daha kötüsü saldırmayın. Evet, tekmeleyebilirsiniz ve zemine düşürecek kadar yumruk atabilirsiniz. Ama eğer saldırmaya yönelirseniz, asla pozisyona dayalı oyunlarda gelişim sağlayamazsınız ve daha sonra da tamamen dirseğinizle atağa geçebilirsiniz.

9) Öncelikle öğrenmeniz gereken iki şey gardınızı kollarınızla almanız ve sırtınızdan yakın bir şekilde temasta bulunmaktır. Bu tutumlar sayesinde daha hızlı sonuçlar elde edeceksiniz. Sırtınızla da beklenmedik bir sonuç yaratırsınız. Bu noktada jiu jitsu ile ilgili gerekli olacak birkaç tekniği öğrenin.