JUDO ANTRENMANLARI

blog yazısı ekle !

JUDO ANTRENMANLARI

Judonun müsabakalara hazırlanmak için yapılan üst düzey antrenmanları, genel judo antrenmanlarından farklıdır. Müsabakalara hazırlanırken uzun süreli ve yüksek enerji gerektiren çalışmalar yapılır. Öğrenci, fiziksel ve ruhsal limitlerini zorlamak zorunda olduğu için antrenmanlar oldukça sıkı geçmekte ve alıştırma amaçlı yapılan müsabakalar da şiddetli olabilmektedir. Antrenmanlar genellikle üst düzey randori (hem atış hem boğuşma) içerir ve bir seferde iki, üç ve hatta dört saatlik antrenmanlar bile yapılabilir.

Üst seviyelerdeki judo müsabakaları sadece iyi teknik bilgisine sahip olmayı değil, aynı zamanda atletik beceri de gerektirir. Judo atletleri yeteri derecede dayanma gücüne ve kuvvete sahip olmalıdır. Şampiyonalarda madalya kazanan atletler, her maçta kabiliyetlerinin sınırını zorlamak ve becerilerini artırmak için günde altı, yedi belki de sekiz rakiple mücadele etmektedir. Bu maçları, atletler güç ve dayanıklılıklarının maçın sonuna kadar en üst seviyede kalmasını sağlamak amacıyla günde birçok kez yapmaktadır.

Bundan dolayı, judo yarışmacıları günlük judo antrenmanlarını yoğun Kardiyovasküler egzersizler ve ağırlıklarla yaptıkları güç çalışmaları ile desteklemektedirler. Bunları tamamlamak için en önemlisi judo antrenmanlarıdır. Genellikle günde iki kez, biri teknik hareketleri geliştirmek amaçlı, diğeri de genel pratik yapma veya randori yapmadır. Günde 4 defa antrenman yapan judo atletleri ile şaşmamalı ki, günümüzde bu üst düzey müsabakalara katılan bir judo atleti, dünyadaki en zorlu atletlerden biridir.

Bu yoğun çalışmalar milyonlarca judo yapan insan arasındaki küçük bir dilim için geçerlidir. Çoğunluk için dojoda yapılan genel antrenmanlar haftada iki ila dört saat arasında yapılmaktadır. Bu antrenmanlar sertlik ve emek isteyen, insanların forma girmesini sağlayacak fiziksel aktiviteler içerir. Rekabete dayalı olmayan judo eğitiminde de bir müsabaka için gerekli olan rekabetçi, sert ve şiddetli karakterlere bürünmeye gerek yoktur. Rekabete dayalı judo bir spor olarak çok önemlidir, rekabete dayalı olmayan judo da genel olarak topluma hitap eden judo antrenmanları içerir.

Rekabete dayalı judoya veya rekabete dayalı olmayan judoya katılan insanlar için judo eğitimlerinin asıl amacı aynıdır. Judo öğrencileri, erkek, kadın, çocuk, dünyanın her köşesinde bu eğitimleri birtakım hedeflere ulaşmak için alırlar. Örneğin, yoğun tempoya adım atmak, disiplinlerini korumak, enerjilerini topluca çalışabilecekleri etkinliklerde harcamak…