KARATE

blog yazısı ekle !

KARATE

Ankara'da bulunan Karate okulu eğitmenlerine göre; Karate, yumrukların, dirsek darbelerinin, diz vuruşlarının, tekmelerin ve silahların kullanıldığı bir Japon dövüş sanatıdır. Tıpkı, birçoğumuzun çocukluk yıllarından hatırlayacağı filmlerde olduğu gibi.

KARATENİN TARİHİ

Karate üstatlarının anlattıklarına göre, bu dövüş sporu Hindistan 'ın batısında bulunan ve Budizm için bir zen olarak kabul edilen ve aynı zamanda Çin'e de Budizm'i getirdiği rivayet edilen 1400 yıl öncesinde yaşamış Darumaya kadar uzanmaktadır.
Budizm'in içerisinde ki ruhani ve fiziki egzersizler, çalışmalar ve terbiyeler oldukça yorucu hatta insan sınırlarını zorlayıcıydı. Bu sebeple Daruma, bütün bu gelişimi daha kontrollü ve etkili sağlayabilmek adına bazı kurallar ve disiplinler oluşturmaya başlamıştı. Bu çalışmaları sonucunda da bugün karate öğretileri hakkında ilk kitap olarak kabul edilen Ekkin-Kyo isimli çalışmayı ortaya çıkarmıştı.

Milattan sonra 500 yıllarında ise oldukça hızlı ve dinamik hareketlerle icra edilen şaolin rahiplerinin eğitimlerinde kullanılan bu öğretiler, kung fu ile de iç içe geçerek Okinawa 'ya ulaşmıştır. Okinawa-te (Okinawa'nın eli) adını alan bu spor, o zamanlar yasaklanan silahlar nedeniyle yakın dövüş sporlarının da gelişmesine ön ayak olmuştur.

Özetle, Okinawa adasının yerel dövüş sanatları ve Çin kültüründen gelen derin felsefi öğretileri sayesinde, karate oldukça disiplinli, öldürücü bir dövüş sanatı olarak gelişimini yüzyıllar içerisinde tamamlamıştır.

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Jet Spor Kulübü

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1936. Sokak No:10-3A Ümitköy-Ankara

G Training Vip

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Mareşal Fevzi Çakmak Cad. No:40 Bahçelievler - Ankara

Kutay Spor Kulübü

Etimesgut

devamını oku... Adres: 30 Ağustos Mahallesi 2071. Cadde No:13/8 Etimesgut-Ankara


KARATE DERSLERİ

Ankara 'da bulunan karate okullarının eğitmenleri, her bir dersten önce bazı temel ısınma ve esneme egzersizlerinin yapılması gerektiğini belirtmektedir.

Karate aynı zamanda kendine has birçok vuruş ve tekniğin Japonca terimlerini de oldukça fazla sayıda içermektedir, bu yönüyle de belli bir seviyede Japonca öğrenmenizi kolaylaştırır.

Özellikle diğer dövüş sporlarından farklı olarak, karatenin içerisinde ki bazı tekme teknikleri oldukça etkilidir. Tüm bu tekniklerin yanında aynı zamanda fiziksel ve zihinsel dayanıklılığınızı artırıp, kendinizi savunmanızı sağlayan birçok başka tekniği de karate size öğretmektedir.