KARATE DERSİ

blog yazısı ekle !

KARATE DERSİ

Karate kurslarında verilen dersler ile sporcuların bu alanda daha bilinçli ve sağlıklı gelişim amaçlanmaktadır. Karatenin kelime anlamını önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere yine hatırlatmakta yarar görmekteyiz. Karate boş el anlamında silahsız olarak yapılan savunma sanatıdır.

Karate do felsefesinde ise boş, rahatlamış zihin bulunmaktadır. Bu felsefe ve tekniklerden yola çıkarak karate dersleri hem kişisel gelişim hem de rahatlama olanakları ile sporcularını yetiştirmektedir. Karate derslerinde ilk başlayan sporcuların güç ve kondisyon testleri ile ön bilgi oluşturularak derslerde o sporcu için eksik yönleri geliştirmeye ağırlık verilir. Böylece sadece bir nokta üzerinde durmak yerine eksikler ve güçlü yönlere göre uygun tekniksel yöntemler geliştirilir.

Ankara'da Karate için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Karate


Tüm bu çalışmalar hocaların, eğitmenlerin ya da ustaların karate ka yani karate öğrencilerinin özverili çalışmaları sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu çalışmaları karate ka kendi başına yapabilmesi mümkün değildir. Yapsa bile sağlık problemleri gibi istenilmeyen olumsuz sonuçlar oluşturabilir. İşte burada vurgulamak istediğimiz de karate kurslarında verilen derslerin önemidir. Alanında uzman ve bilgi yönünden zengin, kendini geliştirmiş hocalardan kısaca bilginin kaynağından öğrenilen teknik ve felsefe kadar güvenilir bir bilgi var mıdır?

Karate derslerinde yaş gruplarına ve yeni başlayan sporculara yönelik başlangıç programları ile temel hareketler ve karate felsefesi kavratılmaya çalışılır. Karate derslerinin başlangıç şekli bu yöndedir. Çünkü ilk anda sporcuya yüksek ve uzun mesafeli tekme atmasını istemek çok yanlış ve tehlikeli olur.

Karate kurslarında oluşturulan sistem uzman kişilerce insanların yetenek ve seviyesine uygun hazırlanarak bilinçli bir eğitim süreci mevcuttur.

Karate derslerinde teknikler ve felsefenin öğretilmesine ek olarak bu bilgilerin zihinsel ve ruhsal açıdan bir bütünlük oluşturularak sistemli olmayı hedefler. Çünkü bu hareketler ve karate felsefesi ayır ayrı yapıldığında özelliğini kaybederek sıradan bir sokak kavgasına dönüşür. Karatenin püf noktası da buradadır zaten; tekniklerin ve zihnin, ruhun beraber hareket etmesidir, uyumlu olmasıdır.

Ülkemizde bulunan karate kurslarının sayısı son yıllara göre arttığı yapılan araştırmalar sonucunda gözlemlenen bilgiler için de yer almaktadır. Ankara gibi büyük ve gelişmiş şehirler bu tür yararlı faaliyetlere ağırlık vermiş şehrin değişik yerlerinde kurslar ile hizmet sunmaktadır.