KARATE DERSLERİNE KİMLER KATILABİLİR?

blog yazısı ekle !

KARATE DERSLERİNE KİMLER KATILABİLİR?

Karate savunma sanatının Japonya topraklarında oluştuğu bilinmektedir. O zamanlar da toplumda bulunan adeta doğruluğun, güvenilirliğin, saygınlığın temsilcileri haline gelen samuraylar tarafından yapılmış olması bize sadece lüks, zengin kesimin değil aynı zamanda herkesin yapabileceğini göstermektedir.

Karate zaman içerisinde doğduğu ülke sınırlarını aşarak dünya da farklı farklı kültürden insanların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Gerek yararları ile gerek felsefesi ile insanların odak noktası haline gelmiştir.

Ankara'da Karate için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Karate
Karate derslerine katılmak isteyen kişilerde yaş sınırlaması, cinsiyet ya da bedensel güç gibi herhangi bir şart ya da kısıtlama bulunmamaktadır. Bedensel yeteneklerini ve gücünü artırmak isteyenler, zihnin ve bakış açısını güçlendirmek isteyen kişilerin kolaylıkla yapabileceği bir savunma sanatıdır.

Yaş sınırlaması yoktur. Çünkü hareketler esneklik ve serilik içerdiğinden 6 yaşından başlayarak orta yaş ve hatta 70 yaşındaki kişilerinde yapabilmesi mümkündür. Dikkat edilmesi gereken husus ders programları bu kriterlere göre hazırlandığından kafanızda herhangi bir soru işareti kalmayacaktır.

Peki, kadınlar yapabilir mi? Diye merak edenlere cevabımız kadınların vücut yapıları bu tür savunma sanatlarına uygun oldukları yönündedir. Peki, sadece vücut yapısı bu sporu yapmak için yeterli midir? Bu durum sporcu için bir avantajdır tabi ki. Bu bilgilere ek olarak karate savunma sanatının derslerinin sadeleştirilmesi ve hareket ve tekniklerinin şiddete yönelik olmaması bayanları bu spora bir adım daha yakınlaştırmaktadır.

Karate dersine katılmak isteyenlerde hiçbir ölçüt aranmadığını söyledik. Sporcuda olması gereken tek şey istek ve azimdir. Bu şekilde derslerde yüksek verim elde edilecektir. Hocaların programlarına ve önerilerine uyarak kendilerini geliştirmek daha kolay ve çabuk olacaktır. Derslere sürekli katılım da atlanmaması gereken unsurlar arasındadır.

Görüldüğü üzere sporcuların karate derslerine katılarak hocalarının tavsiyelerine uyması bu alanda ilerlemenin kilit noktasıdır. Güç, serilik, kondisyon vb. unsurlar da zaman içerisinde derslerde öğrenilen bilgilerin uygulanması sonucunda kazanılacaktır.

Ülkemizde ankara gibi önde gelen şehirlerimizde yukarıda saydığımız unsurların yanı sıra karate derslerine katılım için her bütçeye uygun kurslar ile büyük avantajlar oluşturmaktalar.

Karate derslerinde katılarak yazılarımızda bahsettiğimiz konularda deneyimlerle yakından görmeniz mümkündür.