KARATE KUŞAKLARI

blog yazısı ekle !

KARATE KUŞAKLARI

Kuşak, karate savunma sanatında edinilen tecrübeye ve ustalığı belirtmek için karate elbisesi olarak adlandırılan karate -gi giysisinin üzerine bağlanır.

Karateye yeni başlayanlar beyaz kuşak takar. Beyaz kuşak derecesi 8. Kyu dur. Karateye başlandığını temsil eden renktir. Zaman içerisinde bu renk başarıya ve tecrübeye göre değişir. Kuşakların değişmesi için yapılan sınavda sporcunun başarılı olması şartı vardır. Beyaz kuşak karate hakkında herhangi bir ön bilgisi olmayan sporcular takar.

Ankara'da Karate için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Karate


Sarı kuşak alınan ikinci kuşaktır. Derecesi 7. Kyudur. Karatenin yöntemlerini ve kurallarını öğrenen, gelişmeye hazırlık aşamasındaki sporcular içindir.

Turuncu kuşak alınan üçüncü sıradaki kuşaktır. Derecesi 6. Kyudur. Anlamı verimlilikle ilişkilendirilebilir. Karate -kanın güçlü ve cömert gibi manalara gelir.

Yeşil kuşak alınan dördüncü kuşaktır. 5. Kyudur derecesi. Karate alanında güçlenen, bilgileri kazanan sporculara verilir.

Mavi kuşak beşincidir. Derecesi 4. Kyudur. Sporcuda ifade ettiği; gelişen sporcudur. Karatenin teknik ve kurallarını öğrenen, eksiklikleri kalmayan sporculara verilir.

Kahverengi kuşak altıncı alınan kuşaktır. Karate -ka da tehlike anlamına gelir. Şöyle ki karate sporcusunun bilgi ve yeteneklerinin dikkate alınması gerektiğini, herhangi olumsuz bir durumda saldırganlara karşı çok kolay kendini savunacak yapıda olduğunu belirtir. Kahverengi kuşaktan sonra siyah kuşak vardır. Ama direkt siyah kuşağa geçilmeyip arada geçiş aşaması olarak 3. Kyu, 2. Kyu, 1. Kyu gibi bölümler tamamlandıktan sonra sporcu artık siyah kuşak için hazırdır.

Siyah kuşak ustalık seviyesini ifade eder. Karate sporcusunun artık olgunluk aşamasında olduğunu gösterir. Karate konusunda olgunlaşma için profesyonelleşme tamamlanmıştır. Gelen saldırılara karşı kesin savunma ve ataklar ile rakibini etkisiz hale getirir. Karate sporcusunun bilgi ve tecrübe de ek olarak ahlak kurallarında da en tepe de yer aldığını gösterir. Siyah kuşak içerisinde de 1'den 10'a kadar dan basamakları vardır. Siyah kuşak için belirli bir zamanın geçmesi gerekmektedir; 4 yıl. Siyah kuşak içerisindeki dan için 1 yıl beklemek gerekir.

Yukarıdaki bahsettiğimiz kuşaklar sporcunun antrenmanlar ve yarışmalar sonucunda kazanılan, başarı göstergeleri olarak düşünebiliriz. Kuşaklar için sporcuların belirli kurallar içerisinde hareket ederek ilerleme kaydeder.