KARATE TEKNİKLERİ, HAREKETLERİ

blog yazısı ekle !

KARATE TEKNİKLERİ, HAREKETLERİ

Karate de uygulanan tekniklerin ve hareketlerin genel adına kihon denilir. Kihon karateyi oluşturan temel yapıdır. Bu teknikler farklı bölümler ile yumruk atma, blok alma, tekme atma, vurma, vücudu duruma göre ilerletme ya da geri çekme hareketlerini kapsar.

Ankara'da Karate için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Karate


Karate tekniklerin hızlı ve seri şekilde yapılması ile form kazanır. Seri şekilde yapılan tekmeler, yumruklar, blok hareketlerine kata (şekil-form) adlandırılır. Kuşak kazanmanın yolu kata hareketlerinin doğru ve tam yapılmasından geçer. Karateye ait kata da art arda gelen saldırılara hızlı bir şekilde karşı koyma ve kendini savunmaktır. Kata hareketleri uzun yıllar önce ustaların çalışmaları ve tecrübeleri sonucunda oluştuğundan tamamen rasyonel niteliktedir. Katalar standart hareketler değildir. Her zaman yenilenerek, geliştirilerek dönemin ihtiyacına uyarlanarak hazırlanır. Yeni oluşturulan bu hareketler kataya dönüştürülür. Bu durumdan anlaşılıyor ki kata esnek bir yapıdadır. Standartlaşmış hareketlerden ibaret değildir. Her savunma sporunda olduğu gibi karate de özellikle kata da başlama ve bitiş usulü vardır. Nezaket içerisinde eğilerek (oss) selamlanır.

Yukarıdaki anlattıklarımıza ilaveten duruş tarzları da teknik içerisinde değerlendirilen önemli noktadır. Karate de duruşların genel adı dachidir. Hareketlerin doğru ve sistemli olarak yapılabilmesi için vücut dengesinin kontrollü olması gerekir. Vücudun duruşu ile yer ve yön hamleleri ile rakibi şaşırtma veya yavaşlatarak üstünlük elde edilir. Yapılan savunma ve saldırıların verimli olabilmesi için vücuttan alınan gücün karşı tarafa kullanılırken vücudun duruşu önemlidir. Hareketler arası geçiş yaparken geçişler akıcı ve uyumlu bir biçimde gerçekleştirilir. Savunma sporlarında hareket ve tekniklerin öncesinde sporcunun duruşuna dikkat etmesi gerekir. Bu duruş baş boyun ve sırt dik bir biçimde, kollar iki yanda rahat bir pozisyonda olması gerekir. Hareketler ve teknikler uygulanırken bu düzenin bozulmaması püf noktaları arasındandır.

Bu tekniklerden başka uygulanan stratejiler de önemlidir. Bunlar;

Go no sen; rakibe fırsat verilerek yapacağı yanlışı fırsata çevirmektir.

Inasu; savunmadır. Gelebilecek vuruşlara karşı kendini geri çekmesidir.

Sen no sen; rakibin atak yaptığı sırada karateci atak yapark karşılık vermesidir.

Sen sen no sen; rakibin hareketini kısıtlanmak için atağı ilk önce yapmaktır.

Taı sabakı; gelen vuruşlar karşısında vücudu korumak için kayma hareketidir.