KARATE'DE 15 TEMEL DURUŞ

blog yazısı ekle !

KARATE'DE 15 TEMEL DURUŞ

Karetede gibi dövüş sporlarında önemli olan teknikleri iyi bilmek ve bu teknikleri vücudunuz alışıncaya kadar istikrar sağlayacak bir şekilde devam ettirmenizdir. Dolayısıyla çalışmalarınızı ne kadar düzenli yaparsanız o vakit bu spor dalına ilişkin o kadar çok yol almış olursunuz.

Ankara'da Karate için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara KarateGünümüzde karate spor dalının bilhassa erkek çocukları üzerinde baya bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Ancak şu da bir gerçektir ki spor salonlarını gözlemlersek son zamanlarda bu spor dallarına yönelik kız çocuklarının da tercih ettiğini görürsünüz. Hatta öyle ki yetişkinlik zamanında kız çocuklarının kendini özgüvenini kazanmaları açısından bu spor dalına yazdırıldığı gözükür.

Nitekim bu sporu yapan kişilerde kişinin kendisine karşı ve buna bağlı olarak sosyal çevresine yönelik belli güven oluşmaktadır. Dolayısıyla karatenin o sporu yapan kişi açısından birçok fayda sağladığını bilmekteyiz. Günümüzde spor dallarına yönelik belli kalıplar yıkılmıştır. Zira her geçen gün yeni bakış açıları ve yeni düşünceler ortaya çıkmaktadır. Buna bağlı olarak spor dallarına ilişkin bakış açıları da değişmektedir.

Ankara gibi büyük şehirlerde de bu spor alanlarına yönelik kalkınmalar oluşmaktadır. Değişen bakış açısı kişinin üzerinde kişisel olarak belli gelişimlere sebep vermektedir. Peki, karate gibi özel bir spor dalında karatede 15 temel duruş meselesi nasıl açıklanır? Zira bu spor dalında içerisindeki türlere yönelik birçok temel duruş vardır.

Biz size en basitinden bir sıralama yapacağız. Bunlar şu şekildedir; Ayak Teknikleri Mae Geri MaeAshi Geri Yoko Geri Yoko Geri KeageUshiro Geri KeageMawashi Geri Mae Geri KekomiMae Geri FukomiUshiro Geri Fumikomi Yoko Geri FumikomiUchi Geri FumikomiUchi Geri FumikiriMikazuki Geri GyakuMawashi Geri UshiroMawashi Geri Mae Hiza Geri Yoko Tobi Geri MaeTobi Geri.

Bunlar karatenin en önemli temel duruş teknikleridir. Bunlara bağlı olarak spor alanında çalışarak kendi duruş pozisyonlarınızı ayarlayabilirsiniz. Bu sizi yapmış olduğunuz spor alanında geliştirir. Böylece kazanımlarınızı yaptığınız spora yansıtırsınız. Bu durum da yaptığınız spor ile siizn arasında belli bir alışveriş olmasını sağlar. Bu tip alışverişler yaptığınız spor alanları açısından oldukça büyük önem taşımaktadır.