KARATE'NİN 20 KURALI

blog yazısı ekle !

KARATE'NİN 20 KURALI

Her spor dalının kendine göre belli kuralları vardır. Günümüzde her geçen gün tarihsel gelişimlere bağlı olarak spor dalları ortaya çıkmaktadır ve bu durum tüm kültürler arası yayılım göstermektedir. Her spor dalının kendi içerisinde belli kuralları olduğunu düşünecek olursak günümüzde bir spor salonuna sadece kilolarımızdan arınmak için gittiğimizi düşündüğümüzde o kadar da çekici gelmeyebilir. Ancak spor dallarını kendi içerisinde belli bir disipline oturttuğunuzda o vakit o spor dallarını içselleştirdiğinizi gözlemlersiniz. Dolayısıyla her açıdan spor dallarına olan ilginiz ve beğenileriniz artar.

Ankara'da Karate için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara KarateGünümüzde bilhassa erkek çocuklarının yapmayı tercih ettiği karate sporunu artık kadınlar da yapmaktadır. Ankara içerisinde de bu spora yönelik birçok kurum açılmıştır. Bu spor dalı sert hareket ve kurallara sahip olduğu için geçmişten bu yana bu spor dalının kadınlar tarafından yapılması sağlıksız bulunmuştur. Ancak gelişen zihin anlayışını ve genişleyen perspektif sayesinde bu düşünce kalıpları yıkılmıştır. Dövüş sporları arasına giren karatenin kendine göre belli kuralları vardır. Bunları sıralayacak olursak; Karate'de selamla başla, selamla bitir. Karate'de ilk atak yoktur. Karate dürüstlüğe destektir. Önce kendini bil, sonra diğerlerini. Önce ruh: teknikler ikincil. Zihnini serbest bırakmaya hazır ol Kazalar tembellikten kaynaklanır.

Karate'yi yalnızca Dojo'da öğrenebileceğini düşünme. Karate öğrenmek tüm hayatını alacaktır. Karate-ize her şeydir. Karate aynı sıcak su gibidir. Eğer devamlı ısı vermezsen yine soğuk su alacaktır. Kazanmak zorunda olduğunu düşünme. Daha ziyade kaybetmek zorunda olmadığını düşün. Zafer, savunmasızla savunmasız olmayanı ayırma yeteneğine bağlıdır. Rakibine göre hareket et. Rakibinin el ve ayaklarını keskin kılıçlar gibi düşün. Evden iş için ayrıldığında milyonlarca rakibin seni bekliyor olduğunu düşün.

Yeni başlayanlar için alçak duruş; ileri düzey öğrenciler için doğal duruş. Kata çizmek başka bir şeydir, gerçek bir kavgaya tutuşmak başka bir şey. (1) Gücün hafif ve ağır uygulamasını, (2) bedenin genişlemesini ve küçülmesini, (3) tekniklerin yavaşlığını ve hızını unutma. Her zaman plan yap. Bu kurallara dayalı olarak karate'nin 20 kuralı yukarıdaki gibidir. Bunlar çerçevesinde karate sporunu aktif olarak tamamlayabilirsiniz. Bu kuralları sindirmek için bu spor dalına istikrarlı bir şekilde devam etmek gerekir.