MUAY THAİ ANTRENMANLARI

blog yazısı ekle !

MUAY THAİ ANTRENMANLARI

Muay thai teknik ve kuralları sert ve ağır olduğu için derslere direk başlanmamalıdır. Kurslarda bunun için hafif egzersizler ve ısınma hareketleri ile vücut yapılacak hareketler için hazırlanır. Basit hareketler ile yapılacak hareketler için vücut, kaslar, kemikler ısındırılır.

Antrenmanlar yapılacak savunma sporu için gereksiz gibi görülse de aslında vücudumuzdaki bölümlerin hayati fonksiyonun sağlıklı bir şekilde devamını sağlar niteliktedir. Mauy thai dövüş sporu derslere başlarken zor hareketleri yaparken kaslarda, kemiklerde, eklemlerdeki burkulmaları, kas yırtılmalarını önlemek için oldukça önemlidir antrenmanlar.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


Ringler de sporcunun güçlü ve formda olması gerekir. Bunun içinde mauy thai sporcusu antrenmanlara önem verir. Muay thai antrenmanları sporcuların erk sağlaması için önemlidir. Ringlerde rakibini büyük fark atabilmesi için sporcunun sert ve formdaki yapısı avantaja dönüşecektir.

Peki, muay thai dövüş sanatında hangi antrenman çalışmaları uygulanır?

Bu sorunun cevabını çok uzaklarda aramak yerine diğer savunma sporlarındaki sporcuların uyguladığı bilinen koşma, gölge boksu, ip atlama, vücut direncine dayalı egzersizler, sağlık topu egzersizleri, karın kasları egzersizleri, ağırlık antrenmanları, yoga gibi hem bedeni hem de zihni canlandırmaya veya rahatlama yönelik standartlaşmış hareketler ile başlanır derslere.

Muay thai bölümlerinde farklı antrenman ve aletler ile çalışmalar yapılır. Mesela profesyonel muay thai ve amatör muay thai bölümlerinde gölge boksu, basit hareketler, pao adı verilen darbe yastığı, torba, ikişerli eşler halinde yapılan güreşler gibi sporcunun formunu güçlendirmeye yönelik çalışmalar yoğunluktadır.

Geleneksel muay thai bölümünde ise yukarıda saydığımız antrenman çalışmalarına ek olarak ağırlık çalışmaları, daha kısa mesafeli hedefleri, kafa vuruşları, yer güreşleri gibi çalışmalarda yapılmaktadır.

mauy thai teknikleri sert ve zor olduğu için sporcuların antrenmanları da dersler kadar ciddiyet içerisinde yapmalıdır. Çünkü antrenmanlar ne kadar basit gibi görünse de muay thai dövüş sporunda profesyonellik alanında ilerlemek için geliştirici özelliğe sahiptir.

Muay thain teknik ve kuralları sert ve ağır olduğu için yapılan egzersiz ve antrenman çalışmaları sporcuyu zorlayacak ve yıpratacak kadar uzun süreli olmaması gerekir. Bu süreler derslerdeki eğitmen gözetiminde ayarlanmalıdır. Buna bağlı olarak antrenmanların verimli bir şekilde sürdürülmesi Muay thai dövüş sporuna olan ilgiyi ve duyulan sevgiyi artıracaktır.