MUAY THAİ DERSİ HAFTADA KAÇ SAAT SÜRER?

blog yazısı ekle !

MUAY THAİ DERSİ HAFTADA KAÇ SAAT SÜRER?

Muay thai diğer adıyla Tayland boksu kuralları diğer sporlara göre daha sert ve ciddi teknikleri içerir. Görsellik ve Show hareketlerinden uzak ciddi teknikleri içerdiği açıktır.

Muay thai dövüş sporu ülkemizin çeşitli bölgelerinde ve şehirlerinde öğrencilerine uzmanlar tarafından dersler verilmektedir. Ankara spor alanında da duyarlılığını ortaya koymuş ve muay thai kurslarının sayısını arttırırken aynı zamanda derslerin kalitesini korumayı başarmıştır.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


Muay thai dersleri hafta da kaç saat sürer? Sorusu da merak edilenler arasındadır. Kurslar derslerini hafta da 3 gün olarak belirlemiştir. Haftanın hangi günleri sporculara uygunsa ona göre bir program oluşturulabilir. Kursların günleri esnek bırakılarak sporculara uygun olan günlerde dersler verilmektedir.

Dersler ise gruplar halinde ya da özel ders talebine göre verilmektedir. Gruplar halinde yapılan dersler en az 10 kişiden oluşmaktadır. 15 kişiye kadar çıkmaktadır. Kalabalık olan grup derslerinin antrenörlerin sporcuyu yakından takip etmesi zor olacağı için tavsiyemiz özel derslere katılmanız yönündedir.

Hafta da 3 gün olarak belirlenen derslerin süresi de 1 saat ya da 1.30 saat olarak ayarlanmıştır. Bu saatler ilk bakışta az gibi görünse de yukarıda bahsettiğimiz gibi hareketler sert ve ciddidir. Yani yapılan araştırmalar gösteriyor ki sporcuların 1.30 saat süresinde verimli olduğudur. Sonrasında sporcu hem yorulmaya başlamakta hem de bedeninin kendini onarması/yenilemesi yavaşlamaktadır. Kaslarda ve sinir sisteminde hasarlar meydana gelmektedir. Haftanın sadece 2 gününü dinlenerek geçirmelidir sporcu. Geriye kalan 2 günde ise egzersizler ve uzun koşular yaparak formunu korumalıdır. Bedeninin hantallaşması önlenmelidir. Yine bu çalışmalar da antrenörlerin belirleyeceği periyodlara göre yapılması gerekir.

Muay thai dersleri görüldüğü üzere sporcuyu uzun süreli bir eğitim beklemektedir. Çünkü hareketlerin hemen yapılıp birden bu alanda ilerleme bekleme yanlış olur. Sabır ve azim ile verimli bir çalışma oluşturularak ilerleme çok daha sağlıklı olacaktır.

Muay thai sporcularının dikkat etmesi gereken bir nokta vardır. Yapılan bu yorucu dersler ve antrenmanlar sonrasında bedenin toksin atması ve terleme gibi olağan durumlar sonrasında sporcunun mutlaka duş alarak bedeninin temizliğine özen göstermesi gerekir.