MUAY THAİ KUŞAKLARI

blog yazısı ekle !

MUAY THAİ KUŞAKLARI

Her savaş ve savunma sporunda bir derece ve kuşak sistemi bulunur. Bu kuşakların renklerine göre ve derecelerine göre tecrübe ve deneyim kademeniz de artmaktadır. Her renk bir kuşağı belirtir ve bu kuşakların her birinin ise farklı anlamları bulunmaktadır. Muay thai kuşak seviyelerine khan, antrenör sistemine de kru adı verilir.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


 1. Seviye Khan Beyaz pradjead

 2. Seviye Khan Sarı pradjead

 3. Seviye Khan Sarı-beyaz pradjead

 4. Seviye Khan Yeşil pradjead

 5. Seviye Khan Yeşil-beyaz pradjead

 6. Seviye Khan Mavi pradjead

 7. Seviye Khan Mavi-beyaz pradjead

 8. Seviye Khan Kahverengi pradjead

 9. Seviye Khan Kahverengi-beyaz pradjead

 10. Seviye Khan Kırmızı pradjead

 11. Seviye Khan kırmızı-beyaz pradjead bu kademeden sonra antrenörlük dereceleri başlamaktadır. 1 inci kademe (yardımcı antrenör),

 12. Seviye Khan kırmızı-sarı pradjead kru: 2. kademe (antrenör),

 13. Seviye Khan kırmızı-gümüş pradjead kru yai: 3. kademe (kıdemli antrenör),

 14. Seviye arjarn gümüş pradjead master: 4. kademe (baş antrenör),

 15. Seviye Khan Grand master gold pradjead g.master: 5. kademe (teknik direktör)

Genel olarak bu şekilde muay thai sporcuların seviyeleri ve antrenörlerin seviyeleri belirlenmektedir.

Bilgi ve tecrübeye dayanan seviyelerde yükselebilmeleri için öncelikle belirli bir süre bulunduğu seviyede çalışmalar yapmalıdırlar. Daha sonra seviye yükselme sınavlarına katılarak seviyelerinde yükselme imkanına sahip olurlar. Her savunma sporunda kademe ve derece sisteminin muay thai derece sisteminde ki gibi olduğundan bahsetmiştik. Sistem aslında hemen hemen aynı şekilde işlemektedir. Yani antrenmanlara devam ederek belirli bir süre bulundukları seviyeye gereken çalışmaları yapmaları gerekmektedir.

Eğer bu makalemizi okuyorsanız siz de muay thai sporuna katılma kararı almış ve gerçekten ileriye yönelik bir hedefiniz var demektir. Bu sebeple daha detaylı bilgileri uzman muay thai antrenörlerinden ve uzman hocalarından öğrenmeniz daha doğru olacaktır. Bizler sizin için genel ve daha yüzeysel olarak araştırdığımız muay thai kuşakları ve seviyeleri hakkında çok daha detaylı olarak bilgiler edinebilirsiniz.