MUAY THAİ NEDİR?

blog yazısı ekle !

MUAY THAİ NEDİR?

Tayland' da doğmuş olup, Tayland'a has bir dövüşme tarzıdır. Muay isminin karşılığı dövüş veya boks anlamına gelirken, thai ismi ise Tayland demektir. Muay thai isminin Türkçe karşılığı Tayland boksu'dur. Muay thai bilinen tarihi 1300'lü yıllarda oluştuğudur. Taylan'da o dönemlerde dövüşme ve savaş amaçlı olarak öğretilmiş günümüze de şekillenerek süregelmiştir.

Tayland'a has bir spor olmasına rağmen Myan Mar, Kamboçya, Laos gibi güneydoğu Asya ülkelerinin farklı yerlerde uygulama alanı oluşmuştur.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


Muay thai; yumruk hareketleri, diz hareketleri, diz ve tekme hareketlerinin kullanılarak yapılan sert bir spordur. Muay thai rakip ile tam temas halinde uygulanır. Muay thai farklı teknik, yöntemleri ve savunma uygulamalarının harmanlanması sonucu oluşmuştur. Muay thai geniş içeriklidir aslında. Yani Tayland'daki bütün savunma sanatlarını kapsamakta olup, bu sporların genel adıdır.

Günümüzde ise muay thai dövüş sporu değişmeleri de kaçınılmaz kılarak;

  • Profesyonel muay thai

  • Amatör muay thai; kendi içinde müsabaka, yarışma ( koreografi ), aerobik bölümlerinden oluşur.

  • Tradisyonel ( geleneksel ) olarak 3 bölümde yapılmaktadır.

Muay thai ilk zamanlarda sporcuların açık alanlarda çalışarak öğrenirlerdi. Zaman ile sporcuların daha rahat çalışabilecekleri kapalı alanlar oluşturmuşlardır. Kurallar ve teknikler standartlaştırılmıştır. Böylece muay thai belirsizlikten kurtarılıp sistemleştirilerek kazandırılması yeniden vücut bulmuştur.

Rakip ile dövüşürken dizleri yumrukları, tekmeleri, dirsekleri sert nitelikte sallayarak karşı taraf yavaşlatılarak hareketleri kesintiye uğratılmaya çalışılır. Buna bağlı olarak muay thai sporcusu kendine zaman kazanarak hareketlerini kolay bir şekilde yapma imkânını yakalayacaktır.

1600'lü yıllarda Siam kıralı Parchao Sua tarafından muay thai dövüş sanatına yarışma olarak yapılmasında yeni bakış açısı kazandırmıştır. Ve muay thai yarışmaları ilk kez bu dönemde yapıldığı bilinmektedir.

Günümüzde muay thai dövüşünün spor olarak tercih edildiği görülmektedir. Böylece muay thai ringlere taşınarak birçok insanın ilgisini kazanmıştır. Böylece birçok ülkede popülerlik kazanmıştır. Doğdu ülke sınırlarını aşarak birçok ülke de sporcular tarafından tercih edilmektedir. Hatta uluslararası olimpiyatlar alanında kendine yer edinmiştir. Buna bağlı olarak da muay thai dövüş sporu evrensellik kazandığı göz ardı edilemeyecek en önemli özelliğidir.

Savunma sanatlarının doğup, gelişmesinin yanı sıra o sporu önemli kılan; başka ülkeler tarafından değerli görülüp kendi kültürleri arasında yer açmasıdır.