MUAY THAİ TEKNİK VE HAREKETLERİ

blog yazısı ekle !

MUAY THAİ TEKNİK VE HAREKETLERİ

Muay thai savunma sanatının hareketleri ve teknikleri o spor ile doğru orantılıdır. Yani muay thai sanatının ne olduğunun ve vücudun hangi bölümlerinin kullanıldığının bilinmesi gerekir. muay thainin ne olduğunu açıklarken muay thainin yumruk hareketleri, dirsek hareketleri, tekme hareketlerinden oluştuğunu yüzeysel bahsetmiştik.

Bu yazımızda oluşturduğumuz ana hatların içini doldurmaya çalışacağız. Sekiz organ hüneri olarak adlandırılan muay thai vücudun dirsekler, yumruklar, dizler ve tekmelerin genel adıdır. Muay thai dövüş sporunun altın kuralıdır.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


Muay thai de kullanılan teknik ve kurallar rakibinin vücudunda ne gibi etki oluşturacağını ve buna bağlı olarak da hareketlerin hangi amaçla kullanılması gerektiğini bilmek gerekir.

Muay thai de kullanılan temel teknikler;

 • Guard

 • Yumruklar;

 1. aparkart; aşağıdan yukarıya doğru giden, hedef noktası çeneye vurulan yumruktur.

 2. Kroşe; şakak kısımlarından, kulağın arka bölümünden başlayarak bel bölgesinin bittiği yere kadar vurulan yumruktur.

 • Tekmeler;

 1. low kick; hedeflediği nokta baldır, kalça, dizin gerisidir. Saldırı yapılırken ayakların ve vücudun duruşu önemlidir.

 2. high kick; hedeflediği nokta çene, şakak ve boyun bölgesidir.

 3. middle kick; hedef noktası gövde ve kaburga odaklıdır.

 4. front ( push ) kick; ayağın alt kısmı ile düz ve direk olarak vurulmasıdır. Mide bölgesine ve çene altından göz hizasına kadar olan kısımlar için uygulanır.

 • Krinç ( boğuşma ); sporcu iki elini rakibin boyun kısmına yerleştirir. Bu şekilde en fazla 5 sn dayanılabilir.

 • Dizler; sporcu rakibin belden yukarısındaki herhangi bir bölüme vurabilir. Dizin yuvarlak olmasından dolayı büyük hasar verir.

 • Dirsekler; muay thainin en etkili silahıdır denilebilir. Rakibi yıkmak için çok avantajlıdır. Kavis hareketiyle yandan, aşağıdan yukarı şeklinde yapılabilir.

Bu teknikleri sporcu saldırı anında karışık olarak kullanabilir. Muay thai dövüş sanatı iki aşamadan oluşur; saldırı aşaması ve savunma aşaması diye. Yukarıdaki saydıklarımız saldırı aşamasının teknikleridir. Bu tekniklerin dışında bir de savunma teknikleri vardır ki bunlar;

 • Guard

 • Kaval ve ellerle alınan bloklar

 • Eskiv ( yumruklardan bel yardımıyla kaçış )

Muay thai dövüş sporunda hem saldırı hem de savunma teknikleri koordineli bir şekilde yapılması halinde verim elde edilecektir.