NEDEN AİKİDO YAPILMALI?

blog yazısı ekle !

NEDEN AİKİDO YAPILMALI?

İnsanların aikido yapmasının birçok farklı nedeni vardır. Bazıları sadece etkili bir şekilde kendini savunmayı tercih eder, diğerleri ise daha çevik olmak ister. Diğer kişiler de zihinsel olarak kendilerini geliştirmek isterler. Birçoğu da aynı zamanda japon kültürü ile ilgilendikleri için aikidoyu tercih ederler. Diğer yararları da bir grup içerisinde elde edilmektedir. Aikioda da yarış yoktur. Bunun yerine birbirine yardımcı olmak esas alınmaktadır. En önemlisi de aikido eğlence kaynağıdır.Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Spor Hocam Spor Kompleksi

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028.Sokak No:16/A-6 Kule Evo 2. Kat Başkent Üniversitesi karşısı

Fit Town Training

Çayyolu

devamını oku... Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2857 Sokak No: 7/1 Çayyolu-Ankara

Ocean Sport Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. cad. 1971. sok. No:2 (Ümitköy Burger King yanı) Ümitköy-Ankara

Graffiti Sport Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman Bulvarı No:94 Kat:1-2 Çayyolu-Ankara

Wind Life Sports

Batıkent

devamını oku... Adres: Yenibatı Mahallesi 2359. Sokak No:2 Batıkent-Ankara

Ankyra Wolt Sports Club

Balgat

devamını oku... Adres: Ceyhun Atıf Kansu Cad. Ata Plaza 1. Kat No: 100/26-50 Balgat-Ankara

TOBB Etü Spor Merkezi Nakra Sports

Söğütözü

Savunma sanatları iki insanın şiddetlenen kavgasının vahşi, acımasız, banal öğretisi değildir ve savunma sanatlarını gerçekten de sanat yapan, alçakgönüllülüğü, sakinliği, sağduyuyu, sevgiyi, yumuşak huyluluğu öğütleyen ve kavgayı ve kabalığı yadırgayan zihinsel öğretileri vardır. Bu anlamda değerlendirilecek olursa, savunma sanatı aynı zamanda bir yaşama sanatıdır.

Savunma sanatının zihinsel öğretileri yalnızca ahlaki değerlere katkıda bulunmakla kalmaz; aynı zamanda, zihinsel öğretilerin sanatçının savunma yeteneğine de etkide bulunduğuna inanılmaktadır.

Hemen hemen tüm Uzakdoğu savunma sanatlarının aynı kaynaktan geldiği ve yine hepsinin öğretisinde Ch'an (Zen) felsefesi öğretinin ortak temel öğesi olduğu bir gerçektir.

Binlerce yıllık bir maziden gelerek, savaşın ve savunmanın binlerce metotları ve hilelerini keşfeden savunma ve savaş ustaları, eski çağlardan beri büyük düşünürleri ve savaşçıları ile sanatın felsefesini, daha doğrusu sanatın taosunu keşfettiler.

Uzakdoğu kültüründe, öğrenmede zihnin boşaltılmasına çok önem verilmektedir. Taoistik düşüncede hakikatin ancak boşaltılmış bir zihne ulaşabileceğine inanılır.

Zihinsel işlerlikte, zihnin yalnız bırakılarak, kendi kendine, duru bir şekilde çalışması sağlandığında önsezinin ortaya çıktığı, daha isabetli ve hızlı hareket edildiği, ona güvenildiğinde sezgi yeteneğinin keşfedildiğine inanılmaktadır.

Zihnin yokluğu refleks zihin durumu, yani zihnin yalnızca bir kısmının değil, tamamının devreye sokulması ve maksimum işlerlik kazandırılmasıdır.

Etrafımızdaki olayları eksiksiz ve fazlasız olarak olduğu gibi, ön yargısız bir şekilde algılama ve daha önce kazanılmış yetenekler sayesinde refleks tepkiler gösterme savunma sanatındaki en önemli esaslardan biridir. Korku ve kaygılardan arınmış, yalın gerçek.

Muhtemel bir saldırı karşısında etkili bir savunma ve karşı hamle gerçekleştirebilmek için en etkili ve en doğru savunma tekniği binlerce kere tekrar edilmek suretiyle bilinçaltına yerleştirilerek etki karşısında iyi bir savunma refleksi kazanılması amaçlanır. Düşünerek karar vermeye zaman ve imkân olmayan durumlarda refleksler vücudun savunma mekanizmasını oluşturur. Saldırıya uğrayan birey daha önce çalışarak kazandığı savunma refleksleri sayesinde etkin savunmasını gerçekleştirme şansını yakalar.

Kendimi savunmak zorunda kaldığımda rakibin gücü ve tekniği beni ilgilendirmez. Rakibimin ünü ve ne kadar büyük bir dövüşçü olduğu benim için hiç önem taşımaz. Ben o anımı yaşarım.

O an karşımda rakibim vardır ve o bir insandır; yalnızca bir insan. Ve o insanı asla küçümsemem, basite almam. Ve ondan asla korkmam. O an rakibim bana bir saldırı yapar. Benim ise reflekslerim uyarılınca saldırıyı savuştururum.

"Başkalarını anlamak bilgeliktir, kendini anlamaksa aydınlanmaktır."

(Lao Tzu)


  • Su yumuşaktır, dövüşçü yumuşaklığın gücünü kullanmalıdır.
  • Su akmak ile akmamak arasında asla tereddüde düşmez, asla zaman kaybetmez.
  • Su tüm hareketlerini ansızın ve istemsiz olarak yapar. Savunma sanatçısı refleksleriyle hareket eder.
  • Su asla bayır yukarı akmaya çalışmaz, imkânsızı zorlamaz, abesle uğraşmaz.
  • Su akarken asla duralamaz ve sürekli akmayı devam ettirir.
  • Akan su pislik tutmaz, çer çöp barındırmaz.
  • Suyun önüne bir engel çıktığında onunla uğraşmaz, engeli devirebilirse tereddüt etmeden yıkar.
Kendini savunma ortamında karşınızdaki rakibinizin stratejisini keşfettiğinizde, diğer bir tabirle, rakibinizin zihnindekileri çözdüğünüzde onu yenmiş sayılırsınız.

Savunma sanatını gerçek bir sanat yapan en önemli özellik yumuşaklığın gücünü kullanmaktır.

Wing-Tsun Savunma Sanatının Tarihçesi

Wing Tsun savunma sanatı yaklaşık 300 yıl kadar önce Çin'de bir Şhaolin manastırında savunma sanatlarında zamanın büyük ustalarından biri olan Ng Mui adlı bir rahibe tarafından o zamanki dövüş sanatlarının zayıf yönlerini değerlendirip, bu zayıf yönlere çözüm yolları üreterek geliştirilmiş bir sistemdir.

Ng Mui bir kadın olduğu için güçlü rakiplerine karşı direnç göstermeden, rakibinin gücünden istifade etmeyi kendisine prensip edinmiş ve zayıfın güçlüye karşı şansı olarak tanımlanan yeni bir savunma sanatının temellerini atmıştır.

WT sisteminin profesyonel sahaya girmesi ile sanat sistematize edilerek öğrenci ve antrenör düzeyleri, konularıyla birlikte ayrılarak WT sisteminin eğitim programları oluşturulmuştur. Buna göre WT sisteminde 12 adet öğrenci programı vardır. Öğrenciliği tamamlamış olan sanatçı birinci öğretmen derecesi olan 1. H.G. programını çalışmaya başlar. 5. H.G. programları tamamlanınca Master of WT unvanı verilerek WT sisteminin silahsız olan tüm tekniklerini bildiği kabul edilir. 5. Master derecesi, P.G. (Practiker Grad) yani Usta düzeyi olarak adlandırılır ve master dereceleri 10. Dereceye kadar devam etmektedir.

Mücadele beş mesafede dört prensip ile yapılır:

Bu mesafeler, sınırlaması olmayan, kuralsız ve yasaksız gerçek bir müsabaka ortamında saldırgan ile aramızdaki mümkün olabilecek ihtimal mesafelerdir.

Mücadele Mesafeleri

1.Ayaklarla Mücadele (Birinci mesafe)

2.Ellerle Mücadele (İkinci mesafe)

3.Diz ve dirseklerle Mücadele (Üçüncü mesafe)

4.Göğüs göğse mücadele (Dördüncü Mesafe)

5. Yerdeki mücadele (Beşinci Mesafe)

WT savunma prensipleri

1)Yol boşsa ilerle,

2)Yapışık kal,

3)Karşı koyma,

4)Rakip geri çekilirse takip et.


"En yüksek ihtimal ve en mantıklı bir atak şekli de olsa dövüşte tahmin hezimettir. Tahmin etme zihnin duruluğunun bozulmasıyla olur. Hâlbuki zihnimizi mutlaka duru tutmalıyız. Tahmin konsantremizi bozar. Konsantre olmadan tekniklerimiz otomasyon kazanmakta zorluk çeker. Tahmin düşünerek savunma yapma çabasıdır."

Sifu Mustafa Gediklidevamını oku...
Adres: Söğütözü cad. Blok: 3 No: 43 Söğütözü-Ankara

Air Form Spor Stüdyosu

Yaşamkent

Aikido,Krav Maga ve MMAdevamını oku... Adres: Yaşamkent Mah. 3158. Cadde No:51 Çankaya-Ankara


Kendini savunma

Aikido etkili bir savunma sporudur. Pratik olarak farklı prensipleri öğrenmek için farklı teknikler kullanırız. Ve aynı zamanda vücut hareketleri sonuçta refleks olmaktadır. Aikidodaki felsefede de sorunlarla savaşmak konusunda öğretim vermektedir.

Fiziksel Egzersiz

Vücudumuz hareket için yapıldı ve sağlıklı kalabilmek için de egzersiz yapmamız gereklidir. Egzersizin sağlığımız için iyi olduğunu biliyoruz. Bu yüzden de neden egzersiz yaparken aynı zamanda da keyif almayalım?

Aikido tüm vücudu çalıştırır ve dengeyi, vücut koordinasyonunu, esnekliği, gücü, dayanıklılığı ve duruşu da geliştirmektedir. Günümüzde sırt ağrısını gideren bir spordur.

Zihinsel Egzersiz

Japon felsefesinde vücut ve zihin bir bütün olarak görünür ve zihni çalıştırmak bedeni çalıştırmak kadar önem taşımaktadır.

Bu aikidoda da doğrudur ve çalışma sayesinde artan sakinlik ile zihinsel durgunluk sağlanmaktadır. Aynı zamanda da aikido sayesinde kendinize öz saygınız da artacaktır.

Eğitim

Aikido nasıl öğretilir?

Aikidoya başlayınca öncelikle başlangıç düzeyinde başlarsınız. Temel hareketleri öğrenirsiniz. Verilen alıştırmalarının yararlarını elde edersiniz. Hatta aikidoyu bırakmanız halinde bile yararlarını göreceksiniz. Başlangıç sınıfları bittikten sonra da diğer kişilerle bir grup halinde öğrenmeye başlarsınız. Çocuklar da aynı zamanda 13 yaşına kadar kendilerine ait gruplarda kalabilirler.

Aikido teknikleri dışında, aynı zamanda da eğitim sayesinde esnekliği, vücut koordinasyonunu, dengeyi, nefes almayı, gücü ve dayanıklılığı geliştirmektedir. Eğitim de sizin yeteneğinize uygun olarak verilir.

Teknikler genellikle ikiye iki şeklinde uygulanır ve kişilerin gelişmesi hedeflenir. Eğitim partnerleri sık sık değiştirilir. Böylece de kişi bir grup içerisinde birçok kişi ile pratik yapma imkanı sağlayacaktır. Temel prensiplerle başlıyoruz. Bu temel prensipler de aikidoyu öğrenmemize ve onun belli başlı öğeleri öğrenmemize olanak sağlar. Bu prensipler sayesinde de kendinizi daha sonra da geliştirmeye devam edebilirsiniz. İyi bir temele sahipseniz eğer daha sonra kendinizi geliştirmek için farklı ataklar da geliştirebilirsiniz. Eğitimlerimizde aynı zamanda tahta kılıç ve tahta eşya kullanmaktayız. Daha sonra da kendimizi bu noktada geliştirebiliriz. Tekniklerimizi hem aletlerle hem de aletsiz olarak uygulamamız mümkündür. Tüm atmosfer sayesinde sizin için gerekli kredi sağlanmış olacaktır. Aikidoya başlamak istediğinizde bize ulaşmanız yeterli olacaktır. Böylece de keyif almanız ve aynı zamanda da yaşam felsefesi elde etmeniz sağlanacaktır. Bu yüzden de aikido hem spor hem de zihinsel pratik olarak bir bütün olmanızı elde etmenizdir.