NİNJUTSU'NUN 18 SANATI

blog yazısı ekle !

NİNJUTSU'NUN 18 SANATI

Her spor dalının kendine göre belli sanatları vardır. Günümüzde her geçen gün tarihsel gelişimlere bağlı olarak spor dalları ortaya çıkmaktadır ve bu durum tüm kültürler arası yayılım göstermektedir. Her spor dalının kendi içerisinde belli sanatları olduğunu düşünecek olursak günümüzde bir spor salonuna sadece kilolarımızdan arınmak için gittiğimizi düşündüğümüzde o kadar da çekici gelmeyebilir. Ancak spor dallarını kendi içerisinde belli bir disipline oturttuğunuzda o vakit o spor dallarını içselleştirdiğinizi gözlemlersiniz. Dolayısıyla her açıdan spor dallarına olan ilginiz ve beğenileriniz artar.

Ankara'da Ninjutsu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara NinjutsuGünümüzde bilhassa erkek çocuklarının yapmayı tercih ettiği ninjutsu sporunu artık kadınlar da yapmaktadır. Ankara içerisinde de bu spora yönelik birçok kurum açılmıştır. Bu spor dalı sert hareket ve kurallara sahip olduğu için geçmişten bu yana bu spor dalının kadınlar tarafından yapılması sağlıksız bulunmuştur. Ancak gelişen zihin anlayışını ve genişleyen perspektif sayesinde bu düşünce kalıpları yıkılmıştır.

Dövüş sporları arasına giren ninjutsunun kendine göre belli sanatları vardır. Shorinji Kempo Japon savaş sanatı. Pencak Sılat Malay dünyasında geliştirilmiş bir savaş sanatı. Endonezya, Malezya, Brunei ve Singapur'da farklı versiyonları uygulanmaktadır. Sindo Endonezya Sılat'ın modern formu. SipKwon Do modern melez bir savaş sanatı. Tekvando, Kick Boks gibi savaş sanatlarından geliştirilmiştir. Systema Rusya kökenli bir sanattır. TaiChi,Günümüzde daha çok sağlık amacıyla kullanılan bir Çin savaş sanatı. Taekyon, geleneksel Kore savaş sanatı. Taekwondo Güney Kore askerlerinin silahsız savaş sanatı.

Günümüzde Olimpik ve Geleneksel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır ve Olimpik dalı, dünyanın neredeyse her yeride yapılmaktadır. TangSoo Do Karate'den gelen geleneksel bir Kore savaş sanatı. En ünlü uygulayıcısı Chuck Norris'dir. Xingyiquan (Hsing I Ch'üan), Çin kökenli dahili bir savaş sanatı. VajraMukti (Elmas yumruk). Kuzey Hindistan'da Vedik döneme kadar geri giden en eski savaş sanatlarından biri. Varma Kalai (hayati noktalar sanatı),Güney Hindistan'da Tamil Nadu bölgesinden antik bir savaş sanatı. Tamil tıp bilimi Varma Cuttiram ile yakından ilişkili olan ve vücuttaki hayati noktalar üzerinde duran bir savaş sanatı Bu kurallara dayalı olarak Nijutsu'nun 18 sanatı yukarıdaki gibidir.