SAVUNMA SPORLARI TEKNİKLERİ VE HAREKETLERİ

blog yazısı ekle !

SAVUNMA SPORLARI TEKNİKLERİ VE HAREKETLERİ

Savunma sporları, oldukça geniş bir yelpazeyi kapsayan, bir çok uzak doğu sporunu bünyesinde barındıran sporların genel olarak isimlendirilmiş bir hali olduğundan bahsetmiştik. Ayrıca savunma sporları Wushu federasyonuna bağlı olarak öğrencilere hizmet vermektedir. Savunma sporları oldukça geniş bir spor ağına sahip olduğundan bahsetmiştik. Bu yazımızda da savunma sporları teknikleri ve hareketlerinden bahsedeceğiz. Ama her sporun farklı teknik ve hareketleri olduğunu özellikle belirtmemizde fayda vardır. Bu sebeple hepsini teker teker inceleme imkanımız olmadığı içinde genel olarak bazı teknik ve hareketlerden bahsedeceğiz. En iyi ve doğru bilgileri spor salonları ve spor merkezlerindeki savunma sporu kurslarına katılarak öğrenebilirsiniz.Light Up Pilates

Oran

Light Up Pilates Stüdyosu'nun kurucusu ve eğitmeni olan Gökçen S. Zahidullahoğlu, spor hayatına 14 yaşında TÜTAV (Türk Tanıtma Vakfı) bünyesinde halk dansları ile başladı. Burada modern dans eğitimleri de alarak altı yıl boyunca birçok ülkede Türkiye'yi temsil etti.

Üniversite öğrenimine devam ettiği sırada fitness sporuyla tanıştı, mezun olduktan sonra spor hayatına ve kariyerine bu dalda devam etti. Ardından Türkiye Jimnastik Federasyonu'ndan, step-aerobik branşında antrenörlük belgesini aldı.

Daha sonra, Türkiye Vücut Geliştirme Federasyonu'ndan sırasıyla 1. ve 2. Kademe antrenörlük belgelerini de alarak çalışma alanını genişletti. 10 yıldır uzmanlaştığı dallarda grup derslerinin yanı sıra kişiye özel dersler de vermektedir.

Son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan yenilikçi antrenman türlerinden pilates ve kinesis konusunda hem ulusal hem de uluslararası birçok seminere, sertifika programlarına ve workshop'a katılarak eğitimler aldı. Postür bozuklukları (skolyoz, kifoz, hiperlordoz vb.) analiz ve tedavisi ile fizik tedavi ve rehabilitasyon sonrası egzersizler konusunda uzmanlaştı.

Eklem ve omurga rahatsızlıkları (bel-boyun) ile diz problemlerinin giderilmesi konusunda fiziksel problemleri olan kişilerle çalıştı.

Hamile ve yeni doğum yapanların yanısıra, osteoporoz ve obeziteye bağlı şikayetleri olan kişilerle de çalışarak bireylerde iyileşme süreçlerini hızlandırmaktadır.

Kariyerine Lightup Pilates Stüdyosu'nda devam etmektedir.devamını oku...
Adres: Esat Özoğuz Sokak No:5 Or-An-Ankara

Gymfona Personal Training Studio

Yıldız

devamını oku... Adres: Hilal Mah. 676. Sok. No:23 Yıldız Çankaya-Ankara

Body Lab Gym Personal Training

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Caddesi 3316. Sokak No:2/5 Terra Sitesi Alacaatlı Çayyolu-Ankara

Fit Town Training

Çayyolu

devamını oku... Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2857 Sokak No: 7/1 Çayyolu-Ankara

Deniz Spor Kulübü - Yaşamkent

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3036. Cadde No:40/A Çankaya-Ankara

Atılım Gym

Bağlıca

devamını oku... Adres: Bağlıca Bulvarı No:1 D3 Etimesgut-Ankara

NCore Training Studio

Çayyolu

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3066. Sokak No:21 Çayyolu-Ankara

Fly High Studio

Çukurambar

devamını oku... Adres: Regnum Sky Tower Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/9 K Çukurambar-Ankara

PilateSystem Studio Plus

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2846. Sokak 2H-1 Dorapark Villaları Çayyolu-Ankara

Dior Gym

Kızılay

devamını oku... Adres: Selanik cad. 7/13 Kızılay-Ankara

Yaşamkent Koryo Spor Kulübü

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent mah. 3207 cad. No: 95 Yaşamkent-Ankara

Bournefit Spor Salonu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mah. 3381. Sok. No: 2/C Çayyolu-Ankara

Spor Hocam Spor Kompleksi

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028.Sokak No:16/A-6 Kule Evo 2. Kat Başkent Üniversitesi karşısı

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Real Fight Academy

Yaşamkent

devamını oku... Adres: 3251.Cadde Besa Nova Plaza 1 D-2 Yaşamkent

Sportif Yaşam Kulübü Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. Bagi's Plaza 43/1 Çukurambar-Ankara

Pilates Room

Çankaya

Pilates Room siz değerli üyelerimizin yaşam kalitesini artırmak için hizmet veriyor. Ferah, şık ve eğlenceli konseptiyle sizleri bekliyor.

Alışılmış spor salonlarının sıradanlaşmış egzersiz metodları yerine, tamamen kişiye özel egzersiz programları uygulanır. Uzman eğitmenler eşliğinde önce postür ve vücut analizi yapılır. Çıkan sonuçlar ele alınarak üzerinde durulması gereken noktalar belirlenir. Size özel egzersiz programı oluşturulur ve düzenli olarak uygulanır.

Pilates Room üst seviye eğitim sistemlerini, son teknoloji ekipmanlarıyla sizlerle buluşturuyor.Bünyesinde bulunan aletli pilates , TRX ve çeşitli fonsiyonel ekipmanlarla çeşitlilik sağlıyor. Pilates Room'da kendizi farklı ve özel hissediceksiniz.devamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Caddesi Kaptanpaşa Sokak 29-A Çankaya-Ankara

Wind Life Sports

Batıkent

devamını oku... Adres: Yenibatı Mahallesi 2359. Sokak No:2 Batıkent-Ankara

Sportif Yaşam Kulübü Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Eskişehir Yolu Prestij Konutları No:364/1 Çayyolu-Konutkent-Ümitköy-Ankara

Graffiti Sport Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman Bulvarı No:94 Kat:1-2 Çayyolu-Ankara


Öncelikli olarak savunma sporlarının genel olarak tek bir amacı yoktur. Daha genel olarak insanların hizmetindedir. Yani daha açık bir şekilde anlatacak olursak; savunma sporları siz ne amaç için derslere katılırsanız o amaç doğrultusunda işinize yarayacaktır. Ama yine de savunma sporları kişiye kendini savunabilme ve kendini koruyabilme yetisi kazandırmak üzerine oluşturulmuş sporlardır. Bunun dışında kişiler sosyal aktivite olarak ya da kariyer olarak ta savunma sporlarıyla ilgilenebilirler. Fakat bu seferde kullanılan teknikler değişecektir. Savunma sporları, sporcuya şiddetten ziyade sakin olmayı, kaba kuvvete baş vurmadan kendini savunmayı amaçlar. Öğretilen hareketler ve teknikler içerisinde bu dersler de bulunmaktadır. Ama yine de her ihtimale karşın seçtiğiniz savunma sporuna göre aletli ya da aletsiz olarak kendini koruma ve savunma eğitimleri verilerek ihtiyacınız olan bütün teknikler ve hareketler detaylı bir şekilde sizlere öğretilecektir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi savunma sporlarında hareketler ve teknikler bu sporun olmazsa olmazlarıdır. Sizler de iyi birer savunma sporu öğrencisi olmak istiyorsanız temel teknik ve hareketleri çok iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. Yine unutulmamalıdır ki her başarının temelinde öz veri ve bir çaba sarf etmeniz gerekmektedir. Bu sebeple savunma sporlarına katıldığınız spor salonları ve spor merkezlerinde ki derslerinize sürekli olarak ve düzenli bir devam sağlamanız oldukça önemlidir.