SAVUNMA SPORLARI TEKNİKLERİ VE HAREKETLERİ

blog yazısı ekle !

SAVUNMA SPORLARI TEKNİKLERİ VE HAREKETLERİ

Savunma sporları, oldukça geniş bir yelpazeyi kapsayan, bir çok uzak doğu sporunu bünyesinde barındıran sporların genel olarak isimlendirilmiş bir hali olduğundan bahsetmiştik. Ayrıca savunma sporları Wushu federasyonuna bağlı olarak öğrencilere hizmet vermektedir. Savunma sporları oldukça geniş bir spor ağına sahip olduğundan bahsetmiştik. Bu yazımızda da savunma sporları teknikleri ve hareketlerinden bahsedeceğiz. Ama her sporun farklı teknik ve hareketleri olduğunu özellikle belirtmemizde fayda vardır. Bu sebeple hepsini teker teker inceleme imkanımız olmadığı içinde genel olarak bazı teknik ve hareketlerden bahsedeceğiz. En iyi ve doğru bilgileri spor salonları ve spor merkezlerindeki savunma sporu kurslarına katılarak öğrenebilirsiniz.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


Öncelikli olarak savunma sporlarının genel olarak tek bir amacı yoktur. Daha genel olarak insanların hizmetindedir. Yani daha açık bir şekilde anlatacak olursak; savunma sporları siz ne amaç için derslere katılırsanız o amaç doğrultusunda işinize yarayacaktır. Ama yine de savunma sporları kişiye kendini savunabilme ve kendini koruyabilme yetisi kazandırmak üzerine oluşturulmuş sporlardır. Bunun dışında kişiler sosyal aktivite olarak ya da kariyer olarak ta savunma sporlarıyla ilgilenebilirler. Fakat bu seferde kullanılan teknikler değişecektir. Savunma sporları, sporcuya şiddetten ziyade sakin olmayı, kaba kuvvete baş vurmadan kendini savunmayı amaçlar. Öğretilen hareketler ve teknikler içerisinde bu dersler de bulunmaktadır. Ama yine de her ihtimale karşın seçtiğiniz savunma sporuna göre aletli ya da aletsiz olarak kendini koruma ve savunma eğitimleri verilerek ihtiyacınız olan bütün teknikler ve hareketler detaylı bir şekilde sizlere öğretilecektir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi savunma sporlarında hareketler ve teknikler bu sporun olmazsa olmazlarıdır. Sizler de iyi birer savunma sporu öğrencisi olmak istiyorsanız temel teknik ve hareketleri çok iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. Yine unutulmamalıdır ki her başarının temelinde öz veri ve bir çaba sarf etmeniz gerekmektedir. Bu sebeple savunma sporlarına katıldığınız spor salonları ve spor merkezlerinde ki derslerinize sürekli olarak ve düzenli bir devam sağlamanız oldukça önemlidir.