SAVUNMA SPORLARININ YARARLARI NELERDİR?

blog yazısı ekle !

SAVUNMA SPORLARININ YARARLARI NELERDİR?

Bu yazımızı okuyorsanız eğer, sizlerde savunma sporu derslerine katılmak istiyorsunuz demektir ve bu nedenle de savunma sporlarının yararlarını araştırıyorsunuz demektir. Ve genel olarak sizin istediğiniz, hedeflerinize ulaşabilmenizi sağlayacak yararları olup olmadığını araştırıyorsunuz demektir. İşte tam olarak bu sebeple sizlere savunma sporlarının yararlarını detaylı bir şekilde anlatacağız. Ama yine de çok daha detaylı olarak bilgi edinmek istiyorsanız bir spor kursu ve ya spor merkezinde savunma sporları hocaları ve ya antrenörleri ile görüşebilirsiniz.
Savunma sporları oldukça eskilere dayanan sporlardan oluşmaktadır. Hatta öyle ki bazı savunma sporlarının geçmişi milattan öncesine uzanacak kadar eskidir. Savunma sporları günümüze kadar sürekli olarak gelişerek gelmeyi başaran nadir sporlardan biridir. Hal böyle olunca da bilim insanlarının tüm ilgisini çekmeyi başarmıştır. Yüz yıllardır yapılan araştırmalarda sürekli olarak savunma sporlarının yeni yararları keşfedilmeye çalışılmıştır. Çalışmalar her seferinde başarıya ulaşmış ve her seferinde de savunma sporlarının yeni bir yararı keşfedilmiştir. Şimdi sizlere bilinen ve yeni keşfedilen bazı yararlarından bahsedeceğiz;

Light Up Pilates

Oran

Light Up Pilates Stüdyosu'nun kurucusu ve eğitmeni olan Gökçen S. Zahidullahoğlu, spor hayatına 14 yaşında TÜTAV (Türk Tanıtma Vakfı) bünyesinde halk dansları ile başladı. Burada modern dans eğitimleri de alarak altı yıl boyunca birçok ülkede Türkiye'yi temsil etti.

Üniversite öğrenimine devam ettiği sırada fitness sporuyla tanıştı, mezun olduktan sonra spor hayatına ve kariyerine bu dalda devam etti. Ardından Türkiye Jimnastik Federasyonu'ndan, step-aerobik branşında antrenörlük belgesini aldı.

Daha sonra, Türkiye Vücut Geliştirme Federasyonu'ndan sırasıyla 1. ve 2. Kademe antrenörlük belgelerini de alarak çalışma alanını genişletti. 10 yıldır uzmanlaştığı dallarda grup derslerinin yanı sıra kişiye özel dersler de vermektedir.

Son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan yenilikçi antrenman türlerinden pilates ve kinesis konusunda hem ulusal hem de uluslararası birçok seminere, sertifika programlarına ve workshop'a katılarak eğitimler aldı. Postür bozuklukları (skolyoz, kifoz, hiperlordoz vb.) analiz ve tedavisi ile fizik tedavi ve rehabilitasyon sonrası egzersizler konusunda uzmanlaştı.

Eklem ve omurga rahatsızlıkları (bel-boyun) ile diz problemlerinin giderilmesi konusunda fiziksel problemleri olan kişilerle çalıştı.

Hamile ve yeni doğum yapanların yanısıra, osteoporoz ve obeziteye bağlı şikayetleri olan kişilerle de çalışarak bireylerde iyileşme süreçlerini hızlandırmaktadır.

Kariyerine Lightup Pilates Stüdyosu'nda devam etmektedir.devamını oku...
Adres: Esat Özoğuz Sokak No:5 Or-An-Ankara

Gymfona Personal Training Studio

Yıldız

devamını oku... Adres: Hilal Mah. 676. Sok. No:23 Yıldız Çankaya-Ankara

Body Lab Gym Personal Training

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Caddesi 3316. Sokak No:2/5 Terra Sitesi Alacaatlı Çayyolu-Ankara

Fit Town Training

Çayyolu

devamını oku... Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2857 Sokak No: 7/1 Çayyolu-Ankara

Deniz Spor Kulübü - Yaşamkent

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3036. Cadde No:40/A Çankaya-Ankara

Atılım Gym

Bağlıca

devamını oku... Adres: Bağlıca Bulvarı No:1 D3 Etimesgut-Ankara

NCore Training Studio

Çayyolu

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3066. Sokak No:21 Çayyolu-Ankara

Fly High Studio

Çukurambar

devamını oku... Adres: Regnum Sky Tower Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/9 K Çukurambar-Ankara

PilateSystem Studio Plus

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2846. Sokak 2H-1 Dorapark Villaları Çayyolu-Ankara

Dior Gym

Kızılay

devamını oku... Adres: Selanik cad. 7/13 Kızılay-Ankara

Yaşamkent Koryo Spor Kulübü

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent mah. 3207 cad. No: 95 Yaşamkent-Ankara

Bournefit Spor Salonu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mah. 3381. Sok. No: 2/C Çayyolu-Ankara

Spor Hocam Spor Kompleksi

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028.Sokak No:16/A-6 Kule Evo 2. Kat Başkent Üniversitesi karşısı

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Real Fight Academy

Yaşamkent

devamını oku... Adres: 3251.Cadde Besa Nova Plaza 1 D-2 Yaşamkent

Sportif Yaşam Kulübü Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. Bagi's Plaza 43/1 Çukurambar-Ankara

Pilates Room

Çankaya

Pilates Room siz değerli üyelerimizin yaşam kalitesini artırmak için hizmet veriyor. Ferah, şık ve eğlenceli konseptiyle sizleri bekliyor.

Alışılmış spor salonlarının sıradanlaşmış egzersiz metodları yerine, tamamen kişiye özel egzersiz programları uygulanır. Uzman eğitmenler eşliğinde önce postür ve vücut analizi yapılır. Çıkan sonuçlar ele alınarak üzerinde durulması gereken noktalar belirlenir. Size özel egzersiz programı oluşturulur ve düzenli olarak uygulanır.

Pilates Room üst seviye eğitim sistemlerini, son teknoloji ekipmanlarıyla sizlerle buluşturuyor.Bünyesinde bulunan aletli pilates , TRX ve çeşitli fonsiyonel ekipmanlarla çeşitlilik sağlıyor. Pilates Room'da kendizi farklı ve özel hissediceksiniz.devamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Caddesi Kaptanpaşa Sokak 29-A Çankaya-Ankara

Wind Life Sports

Batıkent

devamını oku... Adres: Yenibatı Mahallesi 2359. Sokak No:2 Batıkent-Ankara

Sportif Yaşam Kulübü Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Eskişehir Yolu Prestij Konutları No:364/1 Çayyolu-Konutkent-Ümitköy-Ankara

Graffiti Sport Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman Bulvarı No:94 Kat:1-2 Çayyolu-Ankara


Savunma sporları adından da anlaşılacağı gibi kişiye kendini savunma ve koruma yetisi kazandırmasıyla ünlenen sporlara verilen genel bir isimdir. Aslına bakılırsa insan kendini savunma yeteneği kazanırken kendine olan özgüveni de artacaktır. Sizi daha da cesaretlendirecek olan savunma sporları sayesinde kas ve kemik kütlenizi de artırarak gösterişli ve fit bir vücuda kavuşabilirsiniz. Özellikle gelişme çağında olan çocukların aileleri savunma sporlarına yönlendirerek daha sağlıklı bir gelişim süreci yaşamaları için tercih etmektedirler. Ayrıca uzmanların yaptığı bir araştırmaya göre savunma sporları sadece vücut gelişimlerini değil zihinsel gelişimi de oldukça pozitif bir şekilde geliştirdiği belirlenmiştir. Özellikle zeka gelişim döneminde olan çocukların sayısal zekalarının gelişimine katkı sağlayarak onların daha erken ve doğru karar verebilme kabiliyetlerini de geliştirir. Bu sayede hayatlarının ileriki dönemlerinde çok daha rahat bir yaşam sürmelerini sağlamaktadır. Savunma sporları ileri yaş evresinde bulunan sporcular içinde oldukça yararlı bir spordur. İç hastalıkların, dolaşım sistemi, sindirim sistemi ve hatta kalp damar hastalıklarının tedavisi için oldukça önemli bir destek niteliğindedir.