SAVUNMA SPORLARININ YARARLARI NELERDİR?

blog yazısı ekle !

SAVUNMA SPORLARININ YARARLARI NELERDİR?

Bu yazımızı okuyorsanız eğer, sizlerde savunma sporu derslerine katılmak istiyorsunuz demektir ve bu nedenle de savunma sporlarının yararlarını araştırıyorsunuz demektir. Ve genel olarak sizin istediğiniz, hedeflerinize ulaşabilmenizi sağlayacak yararları olup olmadığını araştırıyorsunuz demektir. İşte tam olarak bu sebeple sizlere savunma sporlarının yararlarını detaylı bir şekilde anlatacağız. Ama yine de çok daha detaylı olarak bilgi edinmek istiyorsanız bir spor kursu ve ya spor merkezinde savunma sporları hocaları ve ya antrenörleri ile görüşebilirsiniz.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


Savunma sporları oldukça eskilere dayanan sporlardan oluşmaktadır. Hatta öyle ki bazı savunma sporlarının geçmişi milattan öncesine uzanacak kadar eskidir. Savunma sporları günümüze kadar sürekli olarak gelişerek gelmeyi başaran nadir sporlardan biridir. Hal böyle olunca da bilim insanlarının tüm ilgisini çekmeyi başarmıştır. Yüz yıllardır yapılan araştırmalarda sürekli olarak savunma sporlarının yeni yararları keşfedilmeye çalışılmıştır. Çalışmalar her seferinde başarıya ulaşmış ve her seferinde de savunma sporlarının yeni bir yararı keşfedilmiştir. Şimdi sizlere bilinen ve yeni keşfedilen bazı yararlarından bahsedeceğiz;

Savunma sporları adından da anlaşılacağı gibi kişiye kendini savunma ve koruma yetisi kazandırmasıyla ünlenen sporlara verilen genel bir isimdir. Aslına bakılırsa insan kendini savunma yeteneği kazanırken kendine olan özgüveni de artacaktır. Sizi daha da cesaretlendirecek olan savunma sporları sayesinde kas ve kemik kütlenizi de artırarak gösterişli ve fit bir vücuda kavuşabilirsiniz. Özellikle gelişme çağında olan çocukların aileleri savunma sporlarına yönlendirerek daha sağlıklı bir gelişim süreci yaşamaları için tercih etmektedirler. Ayrıca uzmanların yaptığı bir araştırmaya göre savunma sporları sadece vücut gelişimlerini değil zihinsel gelişimi de oldukça pozitif bir şekilde geliştirdiği belirlenmiştir. Özellikle zeka gelişim döneminde olan çocukların sayısal zekalarının gelişimine katkı sağlayarak onların daha erken ve doğru karar verebilme kabiliyetlerini de geliştirir. Bu sayede hayatlarının ileriki dönemlerinde çok daha rahat bir yaşam sürmelerini sağlamaktadır. Savunma sporları ileri yaş evresinde bulunan sporcular içinde oldukça yararlı bir spordur. İç hastalıkların, dolaşım sistemi, sindirim sistemi ve hatta kalp damar hastalıklarının tedavisi için oldukça önemli bir destek niteliğindedir.