TAE BO ANTRENMANLARI

blog yazısı ekle !

TAE BO ANTRENMANLARI

Tae bo hakkında çok daha detaylı bilgileri diğer makalelerimizde de anlatmıştık. Eski yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi tae bo müzik eşliğinde yapılan bir egzersiz türü olduğu halde bir dövüş sporu gibi nitelikler barındıran bir spordur. Bu nedenle de temposu normal egzersizlere göre biraz daha yüksektir. Bunu da tae bo hocaları kendilerine göre bazı yöntemler kullanarak sağlamışlardır.

Ankara'da Tae Bo için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Tae Bo


Yapılan araştırmalara göre sevdiğiniz müzik eşliğinde yaptığınız egzersizlerinizi ve çalışmalarınızı en az 19 dakika artırmanız mümkündür. Bu da antrenmanlarınızı daha da artırarak antrenmanlardan ve tae bo derslerinden daha fazla yarar elde etmenizi sağlayacaktır. Tae bonun diğer egzersiz türlerine göre daha yüksek tempoda olması ve daha hızlı etki edebilmesinin altında yatan temel sebep aslında müzik eşliğinde yapılmasıdır. Sizin de yapmanız gereken tae bo antrenmanlarına ya da tae bo derslerine katılmadan önce kendinize çalışmalarınızı hızlandırıcı etki yapacak müzik listesi yaparak çalışmalra başlamanız olacaktır.

Tae bo antrenörleri ve hocaları özellikle müziğin önemine dikkat çekmektedirler. Seçtiğiniz müziğin temposu demek basitçe tanımlamak gerekirse; müziğin hızı olarak ta tanımlanabilir. Bir müzikte ki dakikadaki her vuruş sayısı BPM olarak ifade edilir. BPM yi de kısaca açıklamak gerekirse; (beat per minutes) (dakikadaki vuruş sayısı) İngilizce baş harflerinden almaktadır. BPM, özellikle tae bo gibi grup derslerinde dersinizin yoğunluğu ve seviyesini belirlemek için oldukça önemli bir rol oynar. Çünkü güvenlik için müziğinizin temposunu iyi seçmelisiniz. Eğer seçtiğiniz müziğin BPM'si yüksek ise çalışma ritminiz bozulur ve olması gerektiğinden daha yüksek ya da daha düşük tempoda çalışırsınız. Bu da sizin fiziksel sakatlanmalar yaşamanıza bile sebep olabilir. Sizin için örnek olarak seçmeniz gereken BPM önerilerini çalışmalarınızda nasıl uygulayacağınızdan bahsettik.

Isınma / soğumalar — 120-140 bpm
Yer hareketleri — 120-160 bpm
Step aerobik — 120-128 bpm
Kas kondisyonu — 120-130 bpm
Yavaş esnetmeler — 100 bpm ve altı

Size bir tavsiye olarak bu tabloyu kendinize göre ayarlayın ve tae bo derslerine katılın. Belirli bir süre de bu şekilde bir çalışma yaptıktan sonra müziksiz çalışma ile müzikli çalışma sonuçları arasında ki farklara bir göz atmanızı tavsiye ederiz.