TAE-BO NEDİR?

blog yazısı ekle !

TAE-BO NEDİR?

Tae bo, 1990'lı yıllarda popülerleşen, Taekwondo, kick box, karate, box, yoga, bale, hip hop gibi dans ve sporların harmanlanmasıyla oluşturulmuş bir Kardiyovasküler egzersiz türüdür. Amerikalı Billy Blanks, tek başına, bu sıra dışı ve insanlar tarafından oldukça ilgi uyandıran Fitness programını, insanlarda fark ettiği problemleri daha gelenekçi antrenmanlarla düzeltmek için oluşturdu. Tae bo, yağları yakar, kasları kuvvetlendirir, koordinasyonu yükseltir ve bunları yaparken sizin eğlencenizi de ön planda tutar.

Ankara'da Tae Bo için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Tae Bo


Billy Blanks, daha fazla insanın kendi sağlığı için sorumluluk almasını istedi bu nedenle 1976'da box ve dövüş sporları hareketlerini dansla yeniden şekillendirerek bir antrenman programı oluşturdu. Blanks, bir sürü egzersiz çeşidinden etkilenerek, müziğe ayak uydurulabilecek, insanların kalp atış hızını arttıracak ve asla sıkılmayacakları bir antrenman ortaya çıkardı. Bale ve hip hop tan koreografi, kick boxtan tekme hareketleri, yogadan bazı esneme hareketleri, güçlü kol hareketlerini de dövüş sporları ve savunma sporlarından örnek aldı.

Billy Blanks, bu yeni sporu evinin bodrumunda geliştirmişti. Arkadaş ve ailesinin de desteği ile1990'lı yıllarda, tae bo video paketi piyasaya sürüldü. Ürünün televizyonlarda da tanıtılmasıyla, oldukça ünlendi. Hatta bu spor dalı adeta bir fenomen haline geldi. Dünya genelinde tae bo dersleri verilmeye başlandı.

Tae bo adının kaynağına dair birkaç açıklama var. Bazı insanlar, high kick (yüksek tekme) hareketinin çok önemli olduğu tae bo sporunda, "tae"in bacak anlamına geldiğini düşünüyor ve "bo"nun da box'un kısaltması olduğunu onun da bir diğer önemli hareket olan yumruk savurma hareketinin yerini tuttuğunu düşünüyor. Diğer insanlar ise, tae bo'nun açılımının

Total (Tam)

Awareness (Farkındalık)

Excellent (Muhteşem)

Body (Vücut)

Obedience (İtaat) olduğunu yani Türkçeleştirirsek, Muhteşem Vücut İtaatine Tam Farkındalık gibi olduğunu öne sürüyor.

Tae bo egzersizleri, kaslara esneklik kazandırır ve sıkılaştırır. Egzersizler çoğunlukla aerobic hareketleri içerir böylelikle de kardiyovasküler açıdan vücuda yarar sağlar. İnsanlar tarafından tae bo'nun çok fazla tercih edilmesinin bir diğer nedeni de egzersizler sırasında vücudun yaktığı kalori miktarıdır. Yapılan araştırmalara göre bir saatlik tae bo antrenmanı sonucu vücut 500 ile 800 arası kalori yakmaktadır. Sadece aerobic egzersizleri barındıran antrenmanlar sonucu ise vücut 300 ile 400 kalori arasında yakıyor.