TAEKWONDO KUŞAKLARI

blog yazısı ekle !

TAEKWONDO KUŞAKLARI

Taekwondo savunma sanatında çalışmalar sonucunda edinilen bilgi ve tecrübeyi belirtmek üzere kuşaklar kullanılmaktadır. Bu kuşaklar değiştikçe ustalık derecesi de değişmektedir.

Taekwondo savunma sanatında kuşaklar farklı renklere göre dereceyi ifade etmektedir.

Ankara'da Taekwondo için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Taekwondo


Bu kuşaklar sırasıyla;

  • Beyaz kuşak; saflığın, temizliğin anlamına taşıyan beyaz kuşak henüz yeni başlayan taekwondocular için kullanılır. Taekwondo konusunda herhangi bir bilgi ve çalışması olmayan kişileri temsil eder.
  • Sarı kuşak; taekwondo savunma sanatını öğrenmiş bu dünyaya adım atan sporcuları temsil eder. Artık bu taekwondonun bir parçası olmayı hak kazanan kişiye verilir. Kendini taekwondo alanında gelişmeye hazır konumdadır.
  • Yeşil kuşak; yeşilin nlamı büyümeye başlamak anlamındadır. Taekwondocu artık aldığı bilgiler ile taekwondo konusunda ilerlemeler kaydetmektedir.
  • Mavi kuşak; gelişimini tamamlayan taekwondo sporcusu artık olgunlaşma safhasına geçmektedir. Aldığı bilgiler ve teknikleri tamamlamıştır.
  • Kırmızı kuşak; kırmızı rengi karşı taraf için dikkat edilmesi gereken taekwondo sporcusu anlamına gelir. Yani tehlikelidir. Gelebilecek tehlikelere karşı kendini koruyacak özelliktedir.
  • Siyah kuşak; tamamen olgunluk aşamasını ifade eder siyah kuşak. Beyaz kuşağın tersi niteliktedir. Profesyonellik anlamında en üst düzeydedir. Teknikler konusunda hakimdir ve karakter özelliği ile görgü ve ahlak kurallarının en üstündedir. Tehlikelerden asla korkmaz ve çekincesi yoktur. Siyah kuşak en üst kuşak olmasına rağmen onun da dereceleri vardır ve ''dan'' ile ifade edilir. Bu dereceler: 1.Dan, 2. Dan, 3. Dan, 4. Dan, 5. Dan, 6. Dan, 7. Dan, 8. Dan, 9. Dan'dır. Bu derecelerin özelliği ise süre ile alakalı olmasıdır. Yani dan'lar arası geçiş yapabilmek için belirli süre beklemek gerekir. Bu süre de dan derecesinin yılı kadar olmaktadır. Dan derecesi kadar bekleyen kişi süresini doldurduktan sonra bir sınava girmesi gerekir.

Derecelendirmeyi kolaylaştırmak için kuşaklar arasında ara kuşaklarda vardır ki bunlarda;

  • Beyaz- sarı kuşak
  • Sarı- yeşil kuşak
  • Yeşil- mavi kuşak
  • Mavi- kırmızı kuşak

Siyah kuşak için önemli olan bir kural vardır: yaş sınırı. Yani siyah kuşak alabilmek için 15 yaşından gün alınmış olması gerekir. Eğer bu kritere uymuyorsa taekwondo sporcusu siyah kuşak ile aynı değerde olan pum kuşağı alabilir. Pum'un da kendi içerisinde dereceleri vardır; 1. Pum, 2. Pum, 3. Pum gibi.