TAEKWONDO NEDİR?

blog yazısı ekle !

TAEKWONDO NEDİR?

Taekwondo el hareketleri ile ayak hareketlerinin birlikte kullanılması sonucunda kendini gelen tehlikelere karşı koruma amacı ile oluşturulan bir savunma sporudur.

Taekwondo'nun doğduğu topraklar Kore olduğu bilinmektedir. Taekondo'nun oluştuğu tarih ise çok eskilerden günümüze kadar gelerek varlığını devam ettirmiştir.

Ankara'da Taekwondo için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Taekwondo


Öyleyse taekwondo nedir? Diye merak edenler için bu ismi derinlemesine inceleyelim;

  • Tae; ayağın estetiksel vuruşlarıdır. Kısacası tekme de diyebiliriz.
  • Kwon; elin yine estetiksel hareket ile yaptığı vuruştur. Buna kısaca yumruk da diyebiliriz.
  • Do; iyilik, dürüstlük, faziletlilik gibi değişik anlamlara gelmektedir.

Görüldüğü üzere taekwondo aslında birden çok anlamı ve tekniği adının altında saklayarak ulaşılabilecek bir savunma sanatıdır. İki ayrı sistem yani tekme ve yumruğun esnek ve estetik bir şekilde uyumlu olarak kullanırken aynı zamanda do felsefesine bağlı kalınması gerekir.

El hareketleri ve ayak hareketlerinin zaman içerisinde birleştirilmesi sonucunda yeni bir savunma sanatı olarak doğmuştur taekwondo. Eskiden vahşi yaşam koşulları, insanların zarara sebep olan davranışları sonucunda kendilerinin ve sevdiklerinin canını, malını, namuslarını korumak için böyle bir savunma sporuna ihtiyaç duymuşlardır.

Taekwondo yukarıda yazıda sıkça belirttiğimiz üzere dövüş sporu olarak düşünülmemesi gerekir. Sadece oluşabilecek tehlikelere karşı kendini savunmak ve sinir kontrolü sağlanarak da sakin tavırlar sağlamak üzere oluşturulmuştur diyebiliriz. Dövüş sporu olarak taekwondoyu önermek yanlış olacağı açıktır.

Taekwondo savunma sporunun hareketleri de buna bağlı olarak son derece sade ve dinamik özelliktedir. Taekwondo da ayak hareketleri ve el hareketleri rakibe karşı kullanırken sadece do felsefesine bağlı kalınmalıdır.

Taekwondo savunma sanatı zaman içerisinde sadece Kore'nin milli sporu olmaktan çıkmış evrensel boyuta ulaşarak hem olimpiyatlarda yer edinmeyi başarmış hem de farklı ülkeler de spora ilgi gösterilmiştir.

Taekwondo savunma sporu sadece el ve ayakların çıplak bir şekilde ve silahsız olarak yapılmasıdır. Rakibe karşı sadece vücudun, ellerin ve ayakların bir silah olarak kullanılarak etkisiz hale getirilmesidir. Yani taekwondo sporcusunun tek silahı bedeni ve aklıdır.

Taekwondo hareketleri ve kuralları dövüş niteliğinde olmadığından bu teknikleri uygularken gücü açığa çıkarmak yerine serilik ön planda olması gerekir. Taekwondo'nun püf noktası da buradadır.