THAİ BOKS DERSİ HAFTADA KAÇ SAAT SÜRER?

blog yazısı ekle !

THAİ BOKS DERSİ HAFTADA KAÇ SAAT SÜRER?

Thai boks dersleri oldukça ağır ve sert bir dövüş sporu olduğunu belirtmiştik. Bu tür sporların yapılması uzmanların yaptığı araştırmaya göre oldukça faydalıdır. Ama belirli şartlar altında yapmak koşuluyla faydaları vardır. İşte thai boks dersi süreleri de bu spordan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için optimum süreye göre ayarlanmıştır. Her bir thai boks sporcusu için haftalık çalışma programı hazırlanır. Bu çalışma programı kişinin çalışması, iş hayatı, aile hayatı ve diğer işlerine göre özel olarak ayarlanır. Çalışma programının ayarlanması çok önemlidir. Çünkü bu program kişinin thai boks derslerine en iyi şekilde katılabilmesi için en uygun sürelerde olması gerekir. Ayrıca sporcu belirlenen sürelerde çalışmalara katılması çok önemlidir. Çünkü bu ağır sporu en iyi şekilde yapabilmek için derslere olabildiğince devam etmelisiniz.

Ankara'da Thai-boks için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Thai-boks


Uzmanlar thai boks derslerinin sporcuya en çok hafta da 3 gün olarak yapılmasının yarar sağladığını belirtmektedirler. Bu nedenle derslerin süresi de haftada 3 gün olarak belirlendiği gibi her bir ders süresinin de 1 ila 1 buçuk saat olarak belirlenmiştir. Bu saatler ilk bakışta az gibi görünse de daha önceden belirttiğimiz gibi thai boks oldukça ağır ve yüksek tempolu bir spordur. Bu süre bir sporcunun ihtiyacı olan çalışma süresini fazlasıyla karşılamaktadır. Bu sürenin aşılması sporcunun kas ve kemik dokularında ya onarılması zor ya da imkânsız hasarlara sebep olmaktadır. Bu da kaslarda ve sinir sisteminde ve kemik dokusunda hasarlar sebep olmaktadır. Çalışma süresince haftanın en az sadece 2 gününü dinlenerek geçirilmelidir.

Thai boks dersleri her ne kadar gruplar halinde yapılsa da her bir sporcu kendinden sorumlu olduğu için aslında bütün ders süresi boyunca aktif olarak çalışmalara katılmış olursunuz. Ayrıca özel ders almanız ya da özel ders alabileceğiniz bir thai boks kursuna katılmanız sizin için çok daha uygun olacaktır. Çünkü gruplar halinde yapılan dersler en az 10 kişiden oluşmaktadır. Bazı spor kurslarında bu rakam 15 kişiye kadar çıkmaktadır. Kalabalık olan grup derslerinin hocaların sporcuyu yakından takip etmesi zor olacaktır. Bu nedenle özel derslere katılmanızı tavsiye ederiz.