THAİ BOKS DERSİNE KİMLER KATILABİLİR?

blog yazısı ekle !

THAİ BOKS DERSİNE KİMLER KATILABİLİR?

Thai boks evrensel olarak yapılan bir spordur. Yani tüm dünyada thai boks sporu büyük bir ilgi görmektedir. Fakat ülkemizde bu durum biraz daha farklıdır. Kısa bir süre içerisinde büyük bir gelişme kaydetse de tam anlamıyla gelişimini tamamladığını söylememiz mümkün değildir. Bunun sebebi de hiç şüphesiz thai boks sporu hakkındaki önyargılı düşüncelerdir. Fakat durumun hiç te öyle düşünüldüğü gibi zor ve insanı yıpratan ve hatta sakatlayıcı bir spor olmadığını bilinmesi gerekmektedir. Durum böyle olunca thai boks derslerine katılan kişilerde oldukça geniş bir kitleye yayılabilmektedir.

Ankara'da Thai-boks için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Thai-boks


Thai boks derslerine kimler katılabilir? Aslına bakılırsa ciddi bir sağlık problemi bulunmayan herkes thai boks derslerine katılabilir. Thai boks dövüş sporu hakkındaki önceki yazılarımızda da sıklıkla belirttiğimiz gibi evrensel nitelikte kabul görmüş bir spor olduğu için ilgilenen herkes yapabilir. Ama biraz daha detaya inecek olursak thai boks derslerine 5 ila 9 yaş arası çocuklar, bayanlar, yetişkinler ve hatta ileri yaşlarda bulunan sporcular bile thai boks derslerine katılabilir.

Thai boks sporu her yaştan, her cinsten ve her kesimden insanın yarar sağlayabileceği bir spordur. Çocuklar için hem vücut gelişimini sağladığı gibi zihinsel gelişimleri içinde oldukça yarar sağladığı aşikardır. Yapılan araştırmalarda uzmanların thai boksun çocukların hem fiziksel hem de psikolojik gelişimlerine büyük yarar sağladığını belirtmişleridir. Diğer bir yandan thai boksu bayanlar tercih etmektedir. Çünkü günümüzde bayana şiddet neredeyse hat safhalara ulaşmıştır. Kendilerini korumaları ve gerekirse de karşı saldırıda bulunabilmeleri çok önemlidir hatta hayati önem taşımaktadır. Ayrıca sadece kendilerini korumak değil formda kalmak ve formlarını korumak için de birçok bayan thai boks sporunu tercih etmektedirler.

Thai boks sporunu diğer bir tercih eden kesim ise yetişkin erkeklerdir. Erkekler bazı durumlarda işleri gereği thai boks dersleri aldıkları gibi bazı durumlarda da vücut geliştirmek için tercih etmektedirler. Ve son olarak ileri yaşlarda ki sporcular da thai boks derslerine katılmaktadırlar. Bu yüksek tempolu spora uyum sağlayabilmeleri için öncelikle bir spor geçmişinin olması gerekir. Herhangi bir sağlık sorununun da bulunmaması bu derslere katılmalarında ki temel şartlardan biridir.