THAİ BOKS KUŞAKLARI

blog yazısı ekle !

THAİ BOKS KUŞAKLARI

Birçok Uzakdoğu sporunda kullanılan kuşak sistemi muay thai ve thai boksta da kullanılmaktadır. Aslında Tayland boksu olarak ta bilinen thai boks kuşakları ve kuşak sistemleri muay thai kuşakları ve kuşak sistemiyle aynıdır. Bu nedenle muay thai kuşaklarını bilmeniz yeterli olacaktır. Muay thai kuşak seviyelerinde olan khan ve kru sistemi thai boks kuşak seviyelerinde khan, antrenör sistemine de kru adı verilir.

Ankara'da Thai-boks için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Thai-boks1. Seviye Khan Beyaz pradjead

2.SeviyeKhanSarı pradjead

3.Seviye KhanSarı-beyaz pradjead

4.Seviye KhanYeşil pradjead

5.Seviye KhanYeşil-beyaz pradjead

6.Seviye KhanMavi pradjead

7.Seviye KhanMavi-beyaz pradjead

8.Seviye KhanKahverengi pradjead

9.Seviye KhanKahverengi-beyaz pradjead

10.Seviye KhanKırmızı pradjead

11.Seviye Khan kırmızı-beyaz pradjead bu kademeden sonra antrenörlük dereceleri başlamaktadır. 1 inci kademe (yardımcı antrenör),

12.Seviye Khan kırmızı-sarı pradjead kru: 2. kademe (antrenör),

13.Seviye Khan kırmızı-gümüş pradjead kru yai: 3. kademe (kıdemli antrenör),

14.Seviye arjarn gümüş pradjead master: 4. kademe (baş antrenör),

15.Seviye Khan Grand master gold pradjead g.master: 5. kademe(teknik direktör)

Seviyelere göre kuşak renkleri ve dereceleri yukarıda belirttiğimiz gibidir. Aslına bakılırsa hemen hemen her dövüş ve savunma sporlarında kuşaklar kullanılmaktadır. Yine aynı şekilde bekleme süreleri ve bu sürelerin ardından yapılan seviye atlama sınavları da aynı sistem üzerine kurulmuştur. İlk seviye olan sporcuların temel duruş, selamlama ve bazı temel teknik hareketler yaparak sınavları yapılır. Her seviye arttıkça yapılan sınavlar da değişiklik gösterdiği gibi seviyeler de yükselmektedir.

Bu makaleyi hazırlamamızda ki amaç tamamen bilgilendirme amaçlı olduğu için çok yüzeysel bilgiler içerir. Zaten bu yazılarımızı okuyorsanız sizde thai boks sporuna katılmak istediğiniz anlamına gelmektedir ve sadece derslerine katılmak değil bir hedef te belirlediğiniz anlamına gelir. Bu sebeple biz sadece kafalarda oluşan soru işaretlerine bir açıklık getirdiğimiz gibi oluşan ön yargıların da aslında asılsız bilgiler olduğunu sizlere açıklamaya çalıştık. Daha detaylı bilgiler istiyorsanız bir spor salonu ve ya spor merkezinde thai boks hocaları ile görüşebilirsiniz.