THAİ BOKS NEDİR?

blog yazısı ekle !

THAİ BOKS NEDİR?

Bu makalemizde başlıktan da anlayacağınız üzere temel olarak thai boksun ne olduğunu, müsabakalarını ve genel tarihçesinden bahsedeceğiz. Thai boks ve muay thai hakkında daha detaylı bilgileri diğer makalelerimizde bulabilirsiniz.

Ankara'da Thai-boks için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Thai-boks


Tayland boksu diğer bir adı ise Muay Thaidir. Thai Boks Tayland ordusunun silahsız kaldıkları zaman kendilerini savunmak için kullandıkları bir dövüş sanatıdır. Tayland boksuna Avrupalıların verdiği isim Muay Thaidir. O yüzden Thai Boksu ve Muay Thai'yi birbirinden ayıramayız. Thai Boks Muay Thai ile aynı olduğu için Muay Thai sporcusunun yapacağı ile Thai boks sporcusunun yapacağı antrenmanlar ortaktır. Bir Thai boks antrenmanında eller, dirsekler, tekmeler ve dizler temel saldırı tekniklerinde kullanılmaktadır. Thai Boksta tekme, yumruk ve blokların hepsinde bütün bedenin kalçanın dönüşüyle birlikte kullanılması söz konusudur ve bu tekniklere diğer savaş sanatlarından daha yavaşlık vermekle birlikte daha büyük bir güç kazandırmaktadır.

Müsabaka öncesinde yarışmacılar, Muay Thai de olduğu gibi hem dini hem de ısınma amaçlı belirli seremonik dansları yaparlar. Tam temaslı diğer dövüş sporlarında olduğu gibi Thai boks'ta da kondisyonun önemli bir yeri vardır. Ring koşullarının gerektirdiği sertlik ve kondisyon için gereken çalışmalara Thai boksta özellikle yer verilmektedir. Diğer bazı mücadele sporları antrenmanında kullanılan koşma, gölge boksu, ip atlama, vücut direncine dayalı egzersizler, sağlık topu egzersizleri, karın kasları egzersizleri ve bazı durumlarda ağırlık antrenmanı gibi çalışmalar Thai boksta da uygulanır.

Günümüzde thai boks dövüşünün de spor salonlarında ve spor merkezlerinde spor olarak tercih edildiği görülmektedir. Böylece thai boks insanlara daha yakın bir dövüş sporu haline gelmiştir. Ayrıca ringlere taşınarak birçok insanın ilgisini kazanmıştır. Aslında birçok ülkede popülaritesi oldukça yüksek bir spordur. Bu durum artık bizim ülkemiz için de aynıdır. Artık thai boks gereken değeri kazanmıştır. Ayrıca thai boks sporu her yaştan ve her kesimden insana hitap eden ender dövüş sporlarından biridir. Tüm antrenmanları uygulayan sporcunun ringde başarılı olması sporcunun teknikleri zamanında ve doğru uygulamasına kalmıştır. Tüm Thai boks sporcularına başarılar dileriz.