THAİ BOKS TEKNİK VE HAREKETLERİ

blog yazısı ekle !

THAİ BOKS TEKNİK VE HAREKETLERİ

Thai boksun aslında muay thai ile aynı olduğunu thai boks nedir adlı makalemizde belirtmiştik. Hatta thai boks içerisinde ki tüm hareketler ve teknikler Muay thai savunma ve dövüş sporu hareketleri ve teknikleridir aynı zamanda. Yani aslında muay thai hareket ve tekniklerini öğrenmeniz aynı zamanda size thai boksu da öğrenme fırsatı vermiş olur. Bu tamamen thai boks ile muay thainin benzerliğidir. Ama muay thai sanatının ne yararları bulunuyorsa thai boks içinde durum aynı olduğunun ve vücudun hangi bölümleri için kullanılıyorsa her şeyi aynı olduğu için muay thainin yumruk hareketleri, dirsek hareketleri, tekme hareketlerinden bahsetmemiz yeterli olacaktır.

Ankara'da Thai-boks için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Thai-boks


Muay thai için altın bir anahtar niteliğinde olan sekiz organ hüneri olarak adlandırılan kurallar thai boks için de geçerlidir. Yani vücudun dirsekler, yumruklar, dizler ve tekmelerin genel adıdır ve thai boks dövüş sporunun da altın kuralıdır.

Thai boks ta kullanılan temel teknikler;

  • Guard
  • Yumruklar;
a)aparkart; aşağıdan yukarıya doğru giden, hedef noktası çeneye vurulan yumruktur.
b)Kroşe; şakak kısımlarından, kulağın arka bölümünden başlayarak bel bölgesinin bittiği yere kadar vurulan yumruktur.
  • Tekmeler;
1.low kick; hedeflediği nokta baldır, kalça, dizin gerisidir. Saldırı yapılırken ayakların ve vücudun duruşu önemlidir.
2.high kick; hedeflediği nokta çene, şakak ve boyun bölgesidir.
3.middle kick; hedef noktası gövde ve kaburga odaklıdır.
4.front ( push ) kick; ayağın alt kısmı ile düz ve direk olarak vurulmasıdır. Mide bölgesine ve çene altından göz hizasına kadar olan kısımlar için uygulanır.
  • Krinç ( boğuşma ); sporcu iki elini rakibin boyun kısmına yerleştirir. Bu şekilde en fazla 5 sn dayanılabilir.
  • Dizler; sporcu rakibin belden yukarısındaki herhangi bir bölüme vurabilir. Dizin yuvarlak olmasından dolayı büyük hasar verir.
  • Dirsekler; muay thainin en etkili silahıdır denilebilir. Rakibi yıkmak için çok avantajlıdır. Kavis hareketiyle yandan, aşağıdan yukarı şeklinde yapılabilir.
Bu teknikleri öğrenen sporcu gerek müsabaka, gerek ise saldırı anında karışık olarak kullanabilir.