TÜRKİYE’DE BOKS

blog yazısı ekle !

TÜRKİYE’DE BOKS

Boks tüm dünyaya Amerika'dan yayılan bir spordur. Ülkemizde de 1919 yıllardan ilk boks kulübü kuruldu. Kısa süre içerisinde büyük başarılar kaydeden milli sporcularımız adlarını ve ülkemizin dünyada duyulmasını sağlamışlardır. Bu büyük gurur halen günümüzde devam etmektedir ve yeni sporcular yeni başarılar kazanmaktadır. Nitekim bu büyük başarıların gizili kahramanları boks antrenörleri ve hocalarıdır. Ama ülkemizde ki ilk profesyonel anlamda boks 1950 yılında ilk profesyonel boks kursunun kurulmasıyla başlamıştır. Birçok boksör yetiştiren bu kurslar ülkemize birçok sevinç ve galibiyet gururu yaşatmıştır. Zaten az önce de belirttiğimiz gibi profesyonel boks eğiti ardından asıl boks ülkemizde başlamıştır. En büyük başarılarımızı da bu dönemden itibaren kazanmaya başladığımız büyük bir gerçektir. Bu şartların oluşabilmesi için çalışan ve ellerinden gelen her şeyi yapan boks antrenörlerimiz ülkemize boks sporunun gelişimini ve yayılmasının öncüleridir. 1990'lı yıllara gelindiğinde ise Türk boksörler Avrupa ve Dünya çapında madalyalar kazandıkları gibi daha nice başarılara da imza atmışlardır.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


Biraz geriye dönecek olursak 1949 yılında Türkiye Ferdi Boks Şampiyonası, 1965 yıllarından itibaren ise profesyonel boks kulüplerinin de yaygınlaşmasıyla kulüpler arası boks müsabakaları yapılmaya başlanmıştır. Ülkemizde ki ilk boks takımlarını ise ülkemizin silahlı güçlerini oluşturan, saldırı ve savunma gibi konularını boks sporundan esinlenen jandarma kuvvetlerimiz ve polis güçlerimiz tarafından kurulmuştur. Büyük başarılar kazanan bu takımlar kendi içlerinde daha da ilerleyerek sadece takım oyuncularını yetiştirmek yerine kendine mensup olan bütün personelini de boks dersleriyle eğitmişlerdir.

Ülkemizde boks özellikle 2000'li yıllara girilmesiyle bir kademe daha ilerleme kaydederek dünya standartları seviyesine yükselmiştir. Hatta birçok teknik anlamında dünyaca ünlü boks antrenörlerimiz ve hocalarımız bulunmaktadır. Bu başarıları çok uzun zamandır kendilerini resmen boks sporuna adamalarıyla mümkün olmuştur. Tabi tek taraflı olarak düşünülmemelidir. Devlet olarak boks federasyonuna verilen desteklerle antrenörler ve boks sporcuları büyük başarılar kat etmiştir. Üstelik boks sporcularımız özellikle Avrupa müsabakalarında kısa sürede büyük başarılar kazandığı için dikkatleri de üzerlerine çekmişlerdir. Bu başarının sırrını öğrenmek için yurtdışından ülkemize antrenörler geldiği gibi bizim antrenörlerimiz de Avrupa da dönem dönem derslere katılmaktadırlar.