TÜRKİYE’DE KARATE

blog yazısı ekle !

TÜRKİYE’DE KARATE

Karate oluşum itibari ile Japonya'ya ait olmasına rağmen ülkemizin hemen her bölgesinde kendine uygulama alanı bulmuştur.

Türkiye de karate savunma sporunun öncülüğü Halil Yüceses ile başlar. 1960 yılında karatenin dünya açılması ile iki yıl sonra da Türkiye'ye giriş yapmıştır. Günümüzde ise birçok sporcu tarafından ilgi ve sevgi çerçevesinde yapılan spor arasında yerini almış durumdadır.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları

Karatenin ülkemizdeki hocaların yetiştirdiği binlerce sporcu karatenin Türkiye de hızla yayılmasını sağlamıştır. Bunun sonucunda ülkemizin 7 bölgesinde karate kursları açılarak profesyonel düzeyde eğitimler verilmeye başlanmıştır.

Bu şehirlerden önde gelen isim Ankara ilimizdir. Karate sporuna duyduğu hassasiyeti yetkililerin özel kurslar açması ile halkına kanıtlamıştır. Böylece karate sporuna ilgi duyanlar ya da karate nedir? Sorusuna cevap arayan halk soluğu karate kurslarında almaktadır.

Ankara karate kurslarında verilen dersler ile bu alanda önemli sporcularımız yetişmiş ve hala yetişmeye devam etmektedir. Bu alandaki başarılarını olimpiyatlar da ve yarışmalarda kazandıkları madalyalar ile onurlandırmışlardır.

Karate ülkemizde hem spor yönü ile hem savunma hem de sanat yönü ile uygulanmaktadır. Teknolojinin hızla gelişmesi ve değişmesinin sonucunda dünya üzerinde yaşanan olayları takip etmemiz çok kolay. İster sanat alanında ister spor vb. gibi alanlarda gelişmeleri takip etmek önemlidir. Yurdumuzun her tarafında gelişmeler yakından takip edilmektedir. Bunlardan birisi de karate savunma sporudur. Önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz üzere karate dinamik yapısı ile hareketler de ve tekniklerde çağa göre şekillendiğinden bu gelişmeleri ülkemizde de görerek, takip ederek öğrenmekteyiz. Hocalar, ustalar bilgilerini, donanımlarını, kendilerini sürekli yenilemeleri bu yolla mümkündür.

Ülkemizdeki karate kurslarında verilen eğitimler ile hem kariyer olarak em de yararlı spor aktivitesi olarak değerlendirebilme fırsatı sunmaktadır.

Karate savunma sporunun tekniklerinin ve felsefesinin öğretildiği kurslar sürekli ve düzenli denetlemeler ile eğitim kalitesi yükseltmek amaçlanmaktadır. Yani kurs sayısı arttırılırken aynı zaman da derslerin yapısı, sistemi korunmuştur. Böylece herkesin istediği kursta dilediği eğitmen, hoca ile karate savunma sporunu öğrenebilir.

Karate savunma spor dersleri bu bakımdan istekli öğrencilerin katılımı ile eğlenceli ve hoş vakit geçirmek mümkündür.