TÜRKİYE’DE TAE BO

blog yazısı ekle !

TÜRKİYE’DE TAE BO

Tae bo aslına bakılırsa kökü çok ta eskilere dayanmayan bir egzersiz türüdür. 1990'lı yıllarda ortaya çıkmış olan Tae bo kısa bir süre içerisinde tüm dünyaya yayılmıştır. Kısa bir süre içerisinde ülkemize de gelmiş olmasına rağmen burada ki gelişimi ne yazık ki gelişi kadar da hızlı olmamıştır. Yaklaşık 25 yıllık bir geçmişi olan Tae bo sporunun ülkemizde ki gelişimi 10 yıl öncesine dayanmaktadır. Çünkü buna sebep olan birçok etmen olduğu için Tae bonun gelişim pek te mümkün olmamıştır. Birçok savaş ve dövüş sporunun bile federasyonlarının ve temsilciliklerinin kapatılarak gerilemesine neden olan zaman dilimine denk gelen Tae bo bir süre boyunca pek tutulan bir spor olamamıştır. Fakat ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmelerin yanı sıra, spora verilen desteklerinde artmasıyla birlikte ve bunun da yanında insanların bilinçlenmesiyle egzersizlere aslında ne kadar ihtiyaç duyulduğu fark edilmiştir.

Dior Gym

Kızılay

devamını oku... Adres: Selanik cad. 7/13 Kızılay-Ankara

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

All in One Pilates Studio

Çankaya

4'lü Grup Pilates Reformer ve 4'lü Pilates Chair dersleri hakkında bilgi almak için bizi arayınız.devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2144 sok. 13-A Tevfik bey Apartmanı Çankaya-Ankara

Fly High Studio

Çukurambar

devamını oku... Adres: Regnum Sky Tower Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/9 K Çukurambar-Ankara

PilateSystem Studio Plus

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2846. Sokak 2H-1 Dorapark Villaları Çayyolu-Ankara

Oranium Fit

Oran

devamını oku... Adres: Ferit Recai Ertuğrul Caddesi 2/D Oran-Ankara

Ankyra Wolt Sports Club

Balgat

devamını oku... Adres: Ceyhun Atıf Kansu Cad. Ata Plaza 1. Kat No: 100/26-50 Balgat-Ankara

Wind Life Sports

Batıkent

devamını oku... Adres: Yenibatı Mahallesi 2359. Sokak No:2 Batıkent-Ankara

Life House Sports Center

Eryaman

devamını oku... Adres: Eryaman Mahallesi Amasya Beyannamesi Caddesi No:19 Eryaman Ankara

Graffiti Sport Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman Bulvarı No:94 Kat:1-2 Çayyolu-Ankara

Favori Gençlik ve Spor Kulübü

Kızılay

devamını oku... Adres: Necatibey Caddesi 51-1/B Kızılay-Ankara

Silla Spor Kulübü Batıkent

Batıkent

ÜŞENME ERTELEME VAZGEÇMEdevamını oku... Adres: Turgut Özal Mahallesi 2209. Cadde No:47 B/C Batıkent-Ankara


Tae bo işte bu aşamadan sonra çok kısa bir süre içerisinde özellikle bayanlara hitap eden çok özel bir egzersiz türü haline gelmiştir. Tae bo dersleri, günümüzde spor salonları ve spor merkezlerinin sayılarının her geçen gün daha da artmasıyla birlikte herkse hizmet verebilecek konuma gelmiştir. Tae bo gerek çocukların gerek orta yaş bayan ve erkek sporcuların gerek ise de üst yaşlarda bulunan bayan ve erkek sporcuların yani herkesin ihtiyacını karşılayabilen bir egzersizdir. Ülkemizde sağlığın bir zamanlar oldukça kötü koşullarda olmasının sebebi spor ve egzersizlerin tam anlamıyla anlaşılamamış olmasıydı. Artık milletimizin de bilinçlenmesiyle birlikte artık Tae bo ya gereken önem çok daha iyi koşullara ulaşmıştır.

Türkiye'de tae bo 2000'li yıllardan sonra büyük bir gelişim sürecine girmiştir. Artık hem devlet tarafından desteklenmesiyle hem de halkın bilinçlenerek tae bo egzersizlerine yönelmesiyle tam anlamıyla bir gelişim sürecine girmiş ve çok kısa bir süre içerisinde ülkemizde de tae bo alanında uzman antrenörler ve hocalar yetiştirilmesi sağlanmıştır. Halen daha günümüzde bu gelişim sürecinin tam olarak tamamlandığını söyleyemesek te gelişmiş olan birçok ülkeden daha ileri seviyede olduğu de bir gerçektir.