TÜRKİYE’DE TAEKWONDO

blog yazısı ekle !

TÜRKİYE’DE TAEKWONDO

Taekwondo savunma sporu koreye özgü bir spor olmasına rağmen zaman içinde farklı kıtalara yayılarak insanlar tarafından ilgi ile karşılanmıştır. Bu ülkelerden biri de Türkiye'dir. Türkiye'nin taekwondo ile tanışması 1900'lü yıllardır.

Türkiye'ye taekwondo savunma sporu Şükrü Gençel ve Nazım Canca aracılığı ile yapılan çalışmalar sonucunda yaygınlaşmıştır. Çeşitli bölgelerde ve şehirlerde taekwondo sporu dersleri verilmektedir. Özellikle de ankara gibi örnek şehirlerimiz başta olmak üzere taekwondo konusunda özel kurslar açarak duyarlılığını göstermiştir.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


Türk milleti savaşçı yapılarından dolayı sürekli bedenlerini formda tutmuşlardır. Spor çalışmaları ile güçlerini ve çevikliklerini korumayı başarmışlardır. Türkiye de birbirinden farklı savunma sporları ve dövüş sporları uygulanmaktadır. Bunların arasında taekwondo da yer almaktadır.

Türkiye de İsmet Iraz'ın çalışmalar ile 1970'lerden sonra sevilen bir spor haline dönüştürmeyi başarmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda kazanılan madalyalar ile Türklerin bu alanda ciddi anlamda başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

Antrenörlerin sundukları çalışma programları ile başarı yakalayan birçok sporcuyu görmemiz mümkündür. taekwondo savunma sporunda birçok usta birçok sporcu yetiştirilmiştir.

Taekwondo savunma sanatı yurdun dört bir yanında farklı yaş gruplarından, farklı meslekten, farklı cinsiyette insanların derslere ilgiyle katılması derslerin başarı seviyesini artırmaktadır. Böyle olunca başta Ankara olmak üzere diğer illerimizde bulunana taekwondo kurslarının sayısı arttırılıyor.

Taekwondo kurslarında verilen eğitimler sadece ülke içindeki yarışmalar değil uluslararası düzeyde yapılan müsabakalarda da geçerliliğini korumaktadır. Bu şekilde yeterli düzeyde eğitimler ile hem ulusal hem de uluslararası arena da yarışma imkânı sunmaktadır.

Taekwondo sporu savunma sporları federasyonu adı altında faaliyettedir.

Taekwondo savunma sporu kısa sürede ülkemizde hem kadınların hem de erkeklerin ilgilendikleri bir spora dönüşmüştür. Taekwondo bilindiği gibi Kore'ye ait bir spordur. Ama ülkemizin gerek kültür yapısı gerekse insanların yeniliğe açık olmaları taekwondo sporunu öğrenme ihtiyacı oluşturmuştur.

Ankara taekwondo kursları her bütçeye hitap nitelikte hizmet vermektedir. Antrenörlerin bilgi ve tecrübeleri kursların kalitesini artırmaktadır. Gerekli denetleme ve gözetlemeler ile eğitim seviyesi son derece güvenilir ve kaliteli seviyede verilmektedir.

Kısa süre içerisinde taekwondo savunma sporlarına giderek bu yazdıklarımızı gözlemleyebilirsiniz. Size tavsiyemiz Ankara taekwondo kurslarına en kısa sürede kaydınızı yaptırmanız yönündedir.