TÜRKİYE’DE THAİ BOKS

blog yazısı ekle !

TÜRKİYE’DE THAİ BOKS

Bütün dövüş, savaş ve savunma sporları ülkemizde yoğun bir ilgiyle karşılanmaktadır. Bu aslında oldukça normal bir durumdur. Daha önceki dönemlerde de Türkiye'de dövüş sporlarının bu denli tercih edilmesinin sebeplerini araştıran uzmanlar bunun bir gelenek olduğu kanısına varmışlardır. Türk tarihine bakıldığı zaman binlerce yıldır Türklerin birer savaş dehası olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu durum genlere de geçtiği için hala günümüzde bunun izlerini taşımaktayız. Türkler özellikle uzak doğu sporlarına oldukça aşina ve daha fazla uyum sağladıkları tespit edilmiştir.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


Türkiye de thai boks, 2002 yılında Hasan Yıldız tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda resmi olarak geçerlilik kazanmıştır. Bu başarının hemen ardında da çok kısa bir sürede içerisinde ülkemizin her yerine yayılmıştır. Ülkemizin dört bir köşesinde thai boks dersleri bütün çocuklara, gençlere ve yetişkinlere verilmiştir. Ülkemizde thai boks sporunda birçok ünlü hoca yetişmiş ve onların da yetiştirmiş olduğu sporcularda gerek ulusal gerek ise de uluslararası arenada büyük başarılar elde etmiştir.

Özellikle ülkemizin başkenti olan Ankara Yerli ve yabancı birçok turistin ve yerli halkın yaşadığı en kalabalık ve en büyük şehirlerimizin başında yer almaktadır. Bu farklılık birçok güzelliği getirse de olumsuz birçok durumu da beraberinde getirmektedir. Farklı birçok kültürü de bünyesinde barındırdığı için güvenlik açıklarını da beraberinde getirmiştir. Bütün bunların sonucunda da savunma sanatlarına olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Bu dövüş ve savunma sporlarının başında da nitekim thai boks dövüş sporu gelmektedir.

Her ne kadar kalabalık şehirlerde yüksek güvenlik önlemleri alınmış olsa da yine de güvenlik problemleri yaşanmaktadır. Bu da insanların kendini kişisel olarak savunmaya ihtiyaç duyulmuştur. Bunun sonucunda insanlar dövüş ve savunma sporlarına yönelmişlerdir. Hem bayanların hem de erkeklerin thai boks sporuna yönlenmeleri, özellikle de bayanların son yıllarda en çok bayanların ilgi göstermesi thai boksun Türkiye'de ki gelişimini hem hızlandırmış hem de çok büyük katkılar sağlamıştır.

Aslında thai boks açık alanlarda yapılan bir spordur. Fakat ülkemizde yaşanan çetin kış şartları nedeniyle spor salonlarında ve spor merkezlerinde dersler yapılmaktadır. Bu sayede derslere hiç bölünmeden ara vermeden çalışma programınızı aynen uygulayabilirsiniz.