ÜNLÜ BOKSÖRLER VE ÜNLÜ BOKS ANTRENÖRLERİ

blog yazısı ekle !

ÜNLÜ BOKSÖRLER VE ÜNLÜ BOKS ANTRENÖRLERİ

Boks sporu ülkemizde 1919 yılında ilk boks kulübünün kurulmasıyla başlamıştır. Boksörlerimiz 1928 yılında ilk müsabakalara Moskova ve Bakü de katılmışlardır. 1940 yılında Melih Acba Amerika'da altın eldiven kupasını kazanan ilk milli boksörümüz olmuştur. Bu büyük başarıyı diğer başarılar yıllar içerisinde izlemiştir. 1950'li yıllara gelindiğinde ise ilk profesyonel kulübü eski boksör Mehmet Kefeli hocamız kurmuştur. Fakat bu şekilde Türkiye boksu için pek te altın bir dönem olduğunu söylemek mümkün değildir. 1970'li yıllara gelindiğinde ise eski amatör boksunda şampiyonluk kazanan Cemal Kamacı profesyonel boksa geçerek Avrupa şampiyonu olarak göğsümüzü bir kez daha kabartmıştır.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


Ülkemizde 1960'lı yıllarda birçok boks sporcumuz Akdeniz şampiyonluğu kazanmıştır. İlhan Tabak, Seyfi Tatar, Ali Uçar, Celal Sandal, Mustafa Kamacı, Nazif Kuran, Hikmet Demirbayrak, Engin Yadigar ve Kemal Yalçınkaya gibi birçok boks sporcumuz yetişmiştir. Bu şampiyonluğun kazanılmasında isimleri geçen bu sporcularımız amatör boks sporunda büyük başarılar sağlamışlardır. Balkan şampiyonası, Akdeniz ve Avrupa şampiyonalarında birçok madalya kazanmışlardır. Bu sporcularımızın birçoğu 1970'li yıllarda, 1980'lerde ve 1990'larda Celal Sandal ülkemize 7 birincilik ve ikincilik, Seyfi Tatar 6 birincilik 8 ikincilik, Kemal Yalçınkaya birinci balkan müsabakalarında ilk altın madalyayı ülkemize kazandırarak bize büyük gurur yaşattıkları gibi ülkemiz boks sporuna da çok büyük katkılar sağlamışlardır. 1984 yılında Los Angeles'te düzenlenen olimpiyat oyunlarında boks alanında Eyüp Can ve Turgut Aykaç üçüncülük gibi büyük bir başarının sahibi olmuşlardır.

1990'lı yıllara gelindiğinde ise boks sporu büyük bir ilerleme kaydetmiştir ve büyük başarılar kazanılmıştır. Ülkemize onlarca altın, gümüş ve bronz madalyalar kazandırılmıştır. Nurhan Süleymanoğlu 1993 yılında Avrupa şampiyonu olduğu gibi Sinan Şamil Sam Akdeniz oyunlarında birincilik ve 1999 yılında Dünya şampiyonluğu kazanmıştır. 2000 yılında Agasi Ağagüloğlu, Ramazan Paliani ve Bülent Ulusoy Avrupa birinciliği kazanıp altın madalya kazanırken, Türkiye takım sıralamasına göre de 2. Olmuşlardır. Boks sporu tarihimiz bu ve bunlar gibi daha nice başarılarla ve madalyalarla doludur. Önemli olan kendine güvenmek ve uzman boks antrenörlerinin belirlediği yol haritasını en kusursuz biçimde uygulamaktır.