ÜNLÜ KARATE SPORCULARI, ÜNLÜ KARATE USTALARI

blog yazısı ekle !

ÜNLÜ KARATE SPORCULARI, ÜNLÜ KARATE USTALARI

Karate savunma sporunun 1900'lü yıllarda değişmesinin ve ülkelere yayılmasının temsilcisi olarak gichin funakoshi olduğu bilinmektedir. Funakoshi yetiştirdiği öğrencilerini ve zaman içerisinde açmış olduğu çeşitli karate okullarını japon karate federasyonun şemsiyesinin altında topladı. Bu kurum ilk uluslararası dövüş sanatı birliklerinden olması bakımından önemlidir.

Ülkemizde karate savunma sporunun ünlü sporcuları hakkı koşar, Ferhat Özsert, Ahmet Doğaner, Enver Hancı gibi isimlerden oluşmaktadır. Bu hocaların yetiştirdiği yüzlerce karate sporcusu vardır.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


Karatenin ülkemize girişi judo ile olmuştur. Çünkü aynı kültüre ait iki önemli değerdir. Judonun ustaları karateyi de beraberinde geliştirerek bugünlere kadar gelmesini sağlamışlardır. Bu isimler arasında ise modern anlamda ülkemizde judonun ilk ustası İbrahim öztek, namık ekin, Ahmet ökten, natık canca gibi isimler karateye de önem vermişlerdir ve yöntemlerinin, uğraşlarının, programlarının arasında karateye de yer vermişlerdir.

Düzenlenen dünya karate şampiyonasında ilk Türk karatecisi Haldun alagaş dünya şampiyonluğunu kazanması ile adını tarihe yazdırmayı başarmış bir sporcudur.

Yukarıdaki bahsettiklerimizden yola çıkarsak sadece karate ile ilgilenen hocalar değil farklı savunma sporu alanındaki kişilerde karateye yer vermişlerdir. Böylece karatenin ne kadar önemli ve değerli bir spor olduğu, herkesin karate ile ilgilenmesinin mümkün olduğunu görmüş olduk.

Karate sporcularının hem ülke içinde yapılan yarışmalarda hem de uluslararası arena da düzenlenen yarışmalarda elde edilen başarılar ile ülkemizin karate konusunda uygulanan yol ve yöntemlerin doğru olduğunu göstermiştir.

Ünlü karate sporcularının arasında serap özçelik, yıldız aras, ece yaşar, gülderen çelik gibi isimler de bayanlar için bu alanda örnek isimler olmuşlardır. Kazandıkları madalyalar ile bayanların karate savunma sporunda kendilerini geliştirmenin olası bir durum olduğunu kanıtlamış isimlerdir.

Karate savunma sporunda her yıl düzenlenen yarışmalarda yeni sporcular ile yeni başarılar kazanılmaktadır. Görülmektedir ki ülkemize girdiği günden beri hiç duraksamadan günümüze kadar ve günümüzden sonraki yıllara da devam edeceğini tahmin etmesi zor olmayacaktır.

Karate savunma sporlarındaki hocalar, ustalar veya sporcular gerek ulusal çapta gerekse uluslararası düzeyde çalışmalara katılarak bilgi ve yeteneklerini Ahmet Doğaner'dir.